www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 3 grudnia 2024, w 338 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Franciszka, Ksawerego, Kasjusza.
Grudniowe przysłowia: Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Konkurs: O różę Mikołaja Siennickiego

Organizatorami I Konkursu Krasomówczego "O różę Mikołaja Siennickiego", który odbędzie 9 lipca 2011 r. w Siennicy Różanej, są: Wójt Gminy Siennica Różana i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej.

Najwybitniejszymi przedstawicielami szlachty w XVI w. byli m.in. Mikołaj Siennicki i Jan Zamoyski. Jan Zamoyski kanclerz i hetman wielki koronny karierą przebił swojego starszego towarzysza.

Jak mówi Mariusz Kargul - współorganizator Konkursu krasomówczego - Siennicki nie doczekał się wielkich godności, podkomorstwo chełmskie utrzymał do końca życia. Natomiast wielkim atutem Mikołaja Siennickiego były piękne mowy sejmowe, pierwsze w pełni wygłoszone po polsku, na których w późniejszym czasie wzorować się będą najwięksi mężowie stanu, a między nimi jego największy uczeń, Jan Zamoyski.

Siennicki to wielki zapomniany. Przyczyniło się do tego wiele czynników, m.in. pożar akt grodzkich i ziemskich ziemi chełmskiej, obejmujących główny okres działalności Siennickiego. Doczekał się on zaledwie trzydziestostronicowego artykułu Stanisława Grzybowskiego Demostenes sejmów polskich oraz biogramu w Polskim Słowniku Biograficznym autorstwa Sucheni-Grabowskiej oraz rozprawy doktorskiej autorstwa S. Oppenauera, będącej biografią Siennickiego. Jedna z najważniejszych postaci polskiej historii, najwybitniejszy polityk epoki, trafił do historycznego lamusa. Teraz to się zmieni za sprawą działań Wójta Gminy Siennica Różana i Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej.

Regulamin I Konkursu Krasomówczego "O różę Mikołaja Siennickiego"

I. Założenia ogólne Konkursu
Celem Konkursu jest propagowanie piękna ojczystej mowy, promocja wartości kulturowych, poszanowanie tradycji narodowych i lokalnych. Autentyczne i sugestywne wysławianie się o sprawach najbliższych sercu każdego z nas podnosi wartość życia społeczności małych ojczyzn, dając im powód do dumy i satysfakcji z własnych osiągnięć. Udział w Konkursie Krasomówczym, którego patronem jest Mikołaj Siennicki, zwany "polskim Demostenesem", powinien dodatkowo wzmagać motywację jego uczestników do pracy nad rozwojem swojego talentu, a następnie dzielenia się nim z całym społeczeństwem.

II. Kwestie organizacyjne
Organizatorami I Konkursu Krasomówczego "O różę Mikołaja Siennickiego" są: Wójt Gminy Siennica Różana i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej. Konkurs wpisuje się w dzieło propagowania osoby i dorobku Mikołaja Siennickiego oraz promocję walorów turystycznych gminy Siennica Różana.

III. Tematyka Konkursu
Uczestnicy Konkursu przygotowują wystąpienie publiczne na temat: "Kraj lat dziecinnych? Za co kocham moje miejsce na ziemi?". Wystąpienie może dotyczyć "Arkadii dzieciństwa", lub też opiewać aktualne miejsce zamieszkania, ze względu na jego wyjątkowe cechy i właściwości.

IV. Warunki uczestnictwa
1. Uczestnikami Konkursu mogą być osoby w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież oraz dorośli.
2. Czas wystąpień uczestników jest uzależniony od kategorii wiekowej.
3. W przypadku kategorii wiekowej dzieci i młodzieży czas wystąpienia wynosi 5 minut z tolerancją do 30 sekund.
4. W przypadku kategorii wiekowej osób dorosłych czas wystąpienia wynosi 7 minut z tolerancją do 30 sekund.
5. Najpierw odbywają się przesłuchania dzieci i młodzieży, a następnie osób dorosłych. O kolejności wystąpień w każdym z obu przesłuchań decyduje losowanie.

V. Kryteria ocen
W ramach oceny wystąpień poszczególnych uczestników Jury będzie brało pod uwagę przede wszystkim:
- adekwatność prezentowanych treści do myśli przewodniej Konkursu,
- logikę i jasność wypowiedzi,
- poziom retoryki,
- kulturę języka,
- kontakt ze słuchaczami oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Nie należy zapominać, iż jest to konkurs krasomówczy, a nie recytatorski. Wystąpienia powinny być zatem spontaniczne, sugestywne, zaprezentowane barwną i piękną polszczyzną. Wszelkie ewentualne dodatki "aktorskie" (cytaty, śpiew, gra na instrumencie, strój) nie mogą zdominować samego przesłania krasomówczego.

VI. Zasady punktacji
1. Za każde z wymienionych wcześniej kryteriów członek Jury może przyznać punkty, w skali od 0 do 5, korzystając z przygotowanych przez Organizatorów formularzy ocen.
2. Za przekroczenie limitu czasu odejmuje się 1 punkt.
2. Wyboru jednego zwycięzcy oraz pozostałych laureatów Konkursu Jury dokonuje po naradzie w drodze głosowania. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego Jury. Jury wybiera laureatów trzech pierwszych miejsc uzasadniając swoją decyzję. Jury może przyznać również wyróżnienia. Laureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami.

VII. Zasady pracy Jury
1. Jury pracuje zgodnie z zasadami zawartymi w niniejszym Regulaminie.
2. Skład Jury liczy od 3 do 5 osób.
3. W skład Jury Konkursu wchodzą: przewodniczący, sekretarz, członkowie.
4. Ustalone przez Jury oceny są jawne, ostateczne i nie podlegają odwołaniu.
5. Przed rozpoczęciem Konkursu Jury w pełnym składzie uzgadnia zasady punktacji i prezentuje je Uczestnikom oraz ich opiekunom (w przypadku kategorii wiekowej dzieci i młodzieży).
6. Jury przez cały czas trwania Konkursu pracuje w pełnym składzie.

VIII. Nagrody i wyróżnienia
1. Nagrody i wyróżnienia przyznają Organizatorzy Konkursu.
2. Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy poświadczające udział w zmaganiach konkursowych.
3. Laureaci poszczególnych kategorii otrzymują nagrody rzeczowe.
4. Zdobywca Grand Prix otrzymuje nagrodę główną, czyli "Różę Mikołaja Siennickiego" i prawo posługiwania się przez okres roku, do kolejnej edycji Konkursu, zaszczytnym tytułem: "Hetmana Polnego Krasomówczego".

IX. Postanowienia końcowe
1. Liczba uczestników Konkursu jest dowolna.
2. Podczas trwania Konkursu opiekę nad jego nieletnimi uczestnikami sprawują rodzice lub nauczyciele.
3. Organizatorzy Konkursu powinni zadbać o jego odpowiednią popularyzację
w skali regionu, województwa i kraju.
4. Zgłoszenia uczestników (z dopiskiem "O różę Mikołaja Siennickiego"), zawierające: imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, numer telefonu, należy kierować do dnia 18 czerwca 2011 r., w formie pisemnej, na adres Urzędu Gminy w Siennicy Różanej, Siennica Różana 265 A, 22-304 Siennica Różana.
5. Uczestnicy zostaną powiadomieni telefonicznie albo pisemnie o szczegółach ich udziału w Konkursie i innych sprawach organizacyjnych.
6. Konkurs zostanie przeprowadzony i rozstrzygnięty w sobotę 9 lipca 2011 r.
w Siennicy Różanej, w ramach biesiady artystycznej "Z Siennickim w Siennicy".
7. Uczestnicy przybywają na koszt własny.
8. Konkurs Krasomówczy "O różę Mikołaja Siennickiego" będzie konkursem odbywającym się corocznie.


autor / źródło: Mariusz Kargul, Teresa Madej
dodano: 2011-06-09 przeczytano: 4054 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet