www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: W połowie listopada deszczy, a w połowie stycznia trzeszczy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




X Eurofolk: Tańce okolic równika

Trzy zespoły pokonały odległość ponad 10 tys. km aby uczestniczyć w X MFF "Eurofolk - Zamość 2011". To tancerze i muzycy z Meksyku, Indonezji i Kolumbii. Jest to niezaprzeczalny dowód na moc zawartą w dziedzictwie kulturowym, tradycji i folklorze.

Czas na bliższe poznanie zespołów reprezentujących kraje leżące prawie wzdłuż równika: "Sekolah Menengah Atas Al.-Azhar" - Indonezja (Jakarta), którym kieruje Viera Lutuia Anjani oraz Fundacion Artistica Del Tundama" - Kolumbia (Duitama), założona w 1997 roku przez Felisę Hurtado.

"Azjatycki tygrys" z orłem w herbie

Wiadomość o odbywającym się w Zamościu Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Eurofolk" zespół otrzymał z organizacji CIOFF. Złożył swoją aplikację i ostro ćwiczył. Lubelszczyzna bardzo im się spodobała gdy kilka lat temu uczestniczyli w festiwalu w Lublinie. Postanowili przyjechać jeszcze raz, tym razem specjalnie do Zamościa. Za bilety zapłacili z własnej kieszeni po 1000 dolarów od osoby.



Tancerze z dziesięciomilionowej Dżakarty (stolica Indonezji) najbardziej zachwycili się naszym środowiskiem naturalnym, zupełnie odmiennym od ich wyspiarskiego kraju. Przypadli im także do gustu Polacy - ludzie mili, uprzejmi, zarówno w Warszawie, jak i w Zamościu. Tę opinie potwierdza cała grupa.

Podczas "Eurofolku" zaprezentowali się w siedmiu tańcach, każdy z innej prowincji, m.in. Nandak (taniec) Ganjen (zaloty, flirt) - bardzo popularny taniec z prowincji Dżakarta oraz Salama - taniec prowincji Kalimantan. Ich występy, a raczej widowisko fascynujące barwą, ruchem i dźwiękiem egzotycznych instrumentów były gorąco oklaskiwane. Szczególnie podobały się tańce dziewcząt "na zakładkę". Uwodzono publiczność śpiewem i niezwykłą zwinnością ciała w Tańcu Powitalnym. Kadra zespołu to obok pani Anjani - Amir Hamzah i Adhika Sigit.



Członkowie amatorskiego zespołu to uczniowie, studenci i pracownicy, których łączy wielka potrzeba kultywowania tradycji i kultury kraju tysiąca plemion. Kultura etniczna sprawia, że indonezyjski folklor to różnorodne, bardzo kolorowe stroje, rytuały i tradycje, a taniec to jedna z najważniejszych i najciekawszych sztuk w południowo-wschodniej Azji. Swą egzotykę zawdzięcza etnicznemu zróżnicowaniu i rozmaitym wpływom sztuki chińskiej, indyjskiej, arabskiej czy malajskiej.
Pilotem i tłumaczem grupy była Katarzyna Tyburska.

* * *

Indonezja położona jest na ponad 17 tys. wysp (Archipelag Malajski), rozciągających się na długości ponad 5 tys. km wzdłuż równika. Brzegi kraju opływają: Ocean Spokojny i Indyjski. Są tu liczne wulkany, a kraj jest często nękany przez trzęsienia ziemi i tsunami. Ze względu na wysoki poziom wzrostu gospodarczego, Indonezja zaliczana jest do grupy azjatyckich tygrysów.

Godło przedstawia mitycznego ptaka Garudę, złotego orła reprezentującego twórczą energię. Flaga, nazywana jest Sang Dwiwarna - żyjąca osoba, podobna do polskiej flagi, tylko kolory są odwrócone: czerwony jest na górze, biały na dole.

Z kolebki El Dorado do Zamościa

Co roku, przez dwa miesiące, w lutym i marcu w Duitamie, skąd pochodzi kolumbijski zespół "Fundacion Artistica Del Tundama", odbywa się bardzo kolorowy karnawał tańca i parada kwiatów, na który przybywają goście z całego świata.

Podczas "Eurofolku" tancerze z różnych miast, skupieni przy fundacji, zaprezentowali tańce z czterech regionów. Każdy przedstawia zupełne inne sceny, obyczaje i głęboką symbolikę. Wśród nich są m.in. hiszpańskie tańce karnawałowe (Carnaval de barankija), oraz te wywodzące się z części wybrzeża Atlantyckiego. Śmierć pojawiająca się pomiędzy tancerzami podkreśla różnicę pomiędzy dobrem a złem i jest symbolem zakończenia karnawału.



Urzekali publiczność swoją energią, żywiołowością i jaskrawością kostiumów. Podczas każdego koncertu prezentowali odmienny program i układy choreograficzne, dzieło Richarda Suareza. Tancerki swoimi szerokimi spódnicami w falbany potrafiły wyrazić najgorętsze uczucia. Pokazali się również w swojskim, ognistym tańcu, przypominającym nasze tańce warszawskie. Kierownik Felisa Hurtado prowadzi zespół od 18 lat. Wykształciła przez ten czas ponad 250 tancerzy, liczących sobie od 4 do 60 lat. To uczniowie, studenci i dorośli, którzy cały swój wolny czas poświęcają nauce tańca prowadzonej na uniwersytecie.

Rząd nie wspiera ich działalności, wszystko czego dokonali to ich wkład i ciężka praca. To zespół profesjonalny, który zdobył wiele nagród w całym świecie. Mini tournee po Europie finansują z własnych środków. Z Kolumbii przylecieli do Londynu, a do Zamościa przybyli z Czech. Duża liczba zespołów jest dowodem na ogromną popularność folkloru w Kolumbii. Pomagają sobie nawzajem pozyskując środki od sponsorów aby podróżować po świecie.



Są pod wrażeniem polskiej kultury. Zwiedzając Zamość z przewodnikiem z PTTK, zachwycili się jego architekturą. Mieszkańców oceniają jako życzliwych i miłych. Nasza regionalna kuchnia bardzo im smakuje. Pilotem i tłumaczem grupy kolumbijskiej była Sylwia Schabowicz.

* * *

Kolumbia, legendarna kolebka El Dorado, znana jest nie tylko z handlu narkotykami i przemocy, ale także z uprawy kawy i złóż szmaragdów. Leży w północno-zachodniej części Ameryki Południowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym, w strefie klimatu równikowego wilgotnego i podrównikowego. Jest krajem fascynującym pod względem przyrody i bogactwa kultury. Przetrwały tu tradycje Indian z czasów przed kolonialnych, hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników sprowadzonych tu przez Europejczyków. Wpływy tych kultur widać na stołach Kolumbijczyków, w muzyce, sztuce, architekturze i literaturze.

Duitama - miasto w północno-wschodniej Kolumbii, w Kordylierze Wschodniej (Andy Północne), nad rzeką Chicamoca, na wysokości ok. 2600 metrów. Liczy ok. 94 tys. mieszkańców. W tym regionie należy do najciekawszych miast z uwagi na swoją kolonialną architekturę.

Zamość onLine jest patronem medialnym 10. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "EUROFOLK - Zamość 2011"


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2011-07-26 przeczytano: 16049 razy.



Zobacz podobne:
     Eurfolkowe remanenty / 2012-07-30
     XI Eurofolk: XIX-wieczne tańce ludowe / 2012-07-26
     XI Eurofolk: Koncert finałowy / 2012-07-25
     XI Eurofolk: Rumuńskie i litewskie barwy folkloru / 2012-07-25
     XI Eurofolk: Wybory Miss i Mistera / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Folklor z "rosyjską duszą" / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Amerykański folklor z misją / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Bogactwo światowego folkloru w Zamościu / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Na scenie... / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Ekwadorski balet z szamanem / 2012-07-23
     Paradą ulicami Zamościa rozpoczęto EUROFOLK / 2012-07-20
     Prezydent Zamościa przyjął Gości Eurofolku / 2012-07-18
     I stanie się "Eurofolk" - rozmowa z Jolantą Kalinowską-Obst / 2012-07-17
     Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2012" - program / 2012-07-05
     Amerykanie zatańczą w Kawęczynku a Hiszpanie na Szwedzkiej / 2012-07-05
     XI Eurofolk: Potrzebna jest pomoc przy organizacji / 2012-06-26
     Miasto przyznało dotacje na imprezy kulturalne / 2012-02-24
     Wspomnienie "Eurofolku" / 2011-08-01
     X Eurofolk: Galowy koncert w deszczu / 2011-07-27
     Finał EUROFOLKU / 2011-07-27

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet