www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Śniegi Andrzejowe, zboża nie są zdrowe. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Sefardyjskie "Zapomniane księżyce"

Wyjątkowy klejnot ze skarbca światowej muzyki - koncert pieśni sefardyjskich Lunas olvidadas, czyli Zapomniane księżyce w wykonaniu Anny Jagielskiej-Riveiro i Grupy Riveiro zaprezentowano w ramach IX Spotkań Kultur w Zamościu (20.08.).

Anna Jagielska-Riveiro jest jedyną śpiewaczką pieśni sefardyjskich w Polsce o tak głębokim przygotowaniu w zakresie kultury i muzyki sefardyjskiej. Muzyka sefardyjska ma dla niej również wyraz bardzo osobisty. Podczas sobotniego koncertu artystka zaprezentowała pieśni, które należą do najbardziej jej ulubionych. To pieśni korzeniami sięgające średniowiecza. Zachowały w sobie coś zarówno z żydowskiej nostalgii, jak też z hiszpańskiego żywiołu i orientalnej zmysłowości. I są po prostu - niezwykłe.



Artystka rozpoczęła swój koncert pieśnią Una matica de ruda (Gałązka ruty), śpiewając o młodej dziewczynie, która przekomarza się ze swoją matką twierdząc, że nowa miłość jest jak jabłko i cytryna, lepsza niż zamążpójście.

- Zapomniane księżyce tak jak zapomniany jest świat kiedy w średniowieczu, na Półwyspie Iberyjskim, koegzystowały trzy kultury: żydowska, muzułmańska i chrześcijańska. Rozwijała się wtedy muzyka sefardyjska. Pieśni, które będziemy dziś wykonywać opowiadają o życiu codziennym, o przeżyciach i troskach, które są wciąż nam bliskie. I oczywiście - o miłości, tej radosnej, szczęśliwej, ale też czasem pełnej tęsknoty, wręcz rozpaczy - zapowiadała, a następnie opowiadała o utworach i śpiewała w języku ladino artystka. Każdą pieśń poprzedzała jej krótka zapowiedź, przybliżająca treść w języku polskim.

Anna Jagielska-Riveiro śpiewała o tym, że dla ukochanej osoby możemy czasem zrobić wszystko, przepłynąć morza i rzeki - Tres hermanicas (Trzy siostry). Następnie mogliśmy wysłuchać pięknej kołysanki Nani, nani (Lulajże) o matce starającej się utulić swojego synka do snu, a jednocześnie targanej coraz większym niepokojem o męża, który długo nie wraca, choć już świt.



Nie zaprzeczaj, że jesteś już moja, bo brałem Cię w ramiona i całowałem. Jesteś już jak piękny klejnot zamknięty w mojej szkatułce - śpiewała Anna Jagielska-Riveiro w pieśni Por la tu puerta yo pasi (Przyszedłem pod twoje drzwi). I ponownie o miłości - Morena me llaman (Czarnolicą zowią mnie).

W programie znalazła się także piosenka ze średniowiecza o przystojnym i miłym rycerzu, którego kusi nieznajoma kobieta. Jego odmowa powoduje w niej złość i złorzeczenie. Wyśpiewano i zagrano nam pięknie - Będziesz czekać na mnie siedem lat, jak nie wrócę weźmiesz sobie innego kawalera - Porque llorax blanca nina? (Czemu szlochasz jasne dziewczę?).

Urzekająco zabrzmiała Durme, durme - Zaśnij, zaśnij mój śliczny syneczku i śpij bez strachu i bez łzy. Było także o dylemacie wyboru wielbiciela za męża - Dos amantes (Dwóch wielbicieli). Oczarowała nas romantyczna pieśń Los bilbilicos (Słowiki), a także rozbawiła - Gdybyś widział żabkę.

Na zakończenie mogliśmy wysłuchać bardzo ładnej pieśni kulinarnej o 7 sposobach przygotowywania bakłażana. Bo jak mówiła artystka - inną receptę miała babcia Eleonora, inną kuzynka Ester, inną sąsiadka, inną żona rabina, a wszystkie te potrawy bardzo smakowały wujkowi, zwłaszcza z duża ilością wina - Los guisados de las berendjenas (Jak przyrządzić bakłażana).



Już na bis, za niezwykły aplauz, za piękne zasłuchanie - Anna Jagielska-Riveiro wykonała pieśń z programu "Dos Amantes", specjalnie dedykowaną wszystkim tym, którzy tęsknią za miłością - Adio querida. I kolejny bis dla zamojskiej publiczności - pieśń o narodzinach Abrahama.

Unikatowy, niezwykle nostalgiczny, jedyny w swoim rodzaju koncert odbył się na Podwórku ul. Ormiańska/Bazyliańska w Zamościu. To wyborny sposób przybliżenia zainteresowanym nie tylko kultury sefardyjskiej poprzez muzykę, ale także smaków i zapachów świata już nieistniejącego, na szczęście - zapisanego w cudnych pieśniach.

Z pieśniarką i gitarzystką wystąpili: Patrycja Napierała: instrumenty perkusyjne, Michał Pindakiewicz: gitara, Sebastian Wielądek: flety nej, kawal, duduk oraz Mateusz Szemraj: oud.

Wysublimowany koncert Lunas Olvidadas - pieśni sefardyjskie w orientalnym stylu, znakomicie przyjęty przez liczną publiczność, zorganizowało Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Zamościu przy współpracy finansowej m.in. Prezydenta Zamościa oraz księgarni Efemeros.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Jerzy Cabaj
dodano: 2011-08-24 przeczytano: 14167 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet