www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin po wodzie - Boże Narodzenie po lodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Oświadczenie posła Zawiślaka w sprawie unieważnienia dopłat bezpośrednich

Oświadczenie posła Zawiślaka w związku z unieważnianiem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich do gruntów rolnych w 2009 roku.

Pierwsze sygnały o nieprawidłowym naliczeniu dopłat przez ARiMR pojawiły się wiosną tego roku. Wówczas już skierowałem do Ministra Rolnictwa interpelację  w tej sprawie. Sprawa ucichła na kilkanaście tygodni, po czym do mojego Biura Poselskiego zaczęli zgłaszać się rolnicy, którym Agencja doręczyła decyzję o unieważnieniu decyzji o przyznaniu płatności za 2009 r. Natychmiast skierowałem w tej sprawie pismo interwencyjne do Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Lublinie, w którym zapytałem m.in. o przyczynę unieważniania decyzji i konsekwencje tego działania. Sprawa okazała się być na tyle ważna, że została przekazana do centrali Agencji w Warszawie.

W odpowiedzi Z-ca Prezesa ARiMR, że przepisy prawa Unii Europejskiej wymagają od Agencji przeprowadzenie kontroli wydanych decyzji, a wobec faktu, iż wielkości działek zgłoszonych przez rolników do dopłat okazały się być zawyżone w stosunku do tych, które wynikają z ortofotomap, toteż należało unieważnić decyzje.

Legalności działań Agencji odmówić oczywiście nie można. Można jednak i trzeba po raz kolejny zapytać o rzetelność tych działań. Oburzeni działaniami ARiMR rolnicy słusznie podnoszą, że to przecież nie oni, tylko ARiMR, a w szczególności związani z PO i PSL kierownicy Biur Powiatowych, którzy wydawali decyzje o płatnościach za 2009 r., dopuścili się rażącego naruszenia prawa. Ze względu właśnie na to rażące naruszenie prawa dziś decyzje są unieważniane. Tyle tylko, że niczemu winni rolnicy będą ofiarami tej nierzetelności Agencji, bowiem mogą być zmuszeni do zwrotu środków, których przecież już nie mają, bowiem wydali je już dawno na potrzeby swoich gospodarstw.

Należy postawić pytanie: dlaczego Agencja, której zadaniem jest praca na rzecz  modernizacji i restrukturyzacji rolnictwa, czyli pomoc rolnikowi, poprzez swoje błędy utrudnia życie rolnikom i wprowadza niepewność finansową w gospodarstwach rolnych? Dlaczego powstają takie rozbieżności pomiędzy wielkościami działek rolnych zgłaszanych do dopłat przez rolników, czyli zazwyczaj stanem rzeczywistym, a pomiarami satelitarnymi. Wiadomym jest, że pomiary te pozostawiają wiele do życzenia, są po prostu niedokładne. Dlaczego w tej sytuacji Agencja nie weryfikuje tych niedokładności z należytą starannością, tak by rolnik nie był oszukany? Dlaczego zdarza się, że nawet pozytywna weryfikacja dokonana przez Agencję, potwierdzająca zgodność z rzeczywistością wielkości działek podanych przez rolników, nie wstrzymuje działań Agencji - decyzja o przyznaniu płatności jest unieważniana, bowiem istnieje rozbieżność pomiędzy pomiarem satelitarnym i danymi podanymi przez rolnika? Co to za metoda pomiarów działek, która daj wyniki niezgodne z rzeczywistością?

Czas, by polski rolnik rzeczywiście znajdował oparcie w instytucji, która została powołana do służenia polskiej wsi. Czas, by kierujący pracami Agencji zrozumieli, że można przychylnie traktować polskiego rolnika, pozostając w zgodzie z prawem Unii Europejskiej. Czas, by rolnik stał się podmiotem, któremu służy ARiMR, a nie jak to ma miejsce dzisiaj, ofiarą błędów, zaniedbań i nierzetelności ze strony Agencji.

Ufam, że odpowiadający na moją interwencję Zastępca Prezesa ARiMR nie myli się i do zwrotu środków będą zobligowani stosunkowo nieliczni rolnicy. Jednocześnie poddaję jednak w wątpliwość tę optymistyczną wersję zdarzeń, bowiem ten sam Zastępca Prezesa Agencji informuje, że na chwilę obecną nie dysponuje danymi na temat ilości rolników, wobec których ARiMR wyda decyzje unieważniające decyzje o płatnościach za 2009 r. Skoro procedura trwa, to skąd wiadomo, że konsekwencje finansowe dotkną nielicznych rolników?  

Wyrażam także nadzieję, że Agencja uzna swoją winę i skorzysta z przepisu, który pozwala na uniknięcie zwrotu środków przez rolników - w tej sytuacji rolnicy bowiem nie mogli wykryć błędu popełnionego przez Agencję, a to jest wystarczająca przesłanka do tego, aby nie domagać się od nich zwrotu rzekomo zawyżonych dopłat.

Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak


autor / źródło: mat. nadesłane
dodano: 2011-08-29 przeczytano: 3120 razy.



Zobacz podobne:

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet