www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Deszcz w połowie listopada, tęgi mróz w połowie stycznia zapowiada. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Fotoreportaż


- - - - POLECAMY - - - -




Zafascynowany pociągami "urodzony artysta"

Założyciel Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach prof. dr hab. Marian Pokropek po zapoznaniu się z rysunkami Piotra Drożdżaka od razu zaproponował mu wystawę. Jej wernisaż odbył się 17 września.

Prace Piotra przedstawił prof. Pokropkowi Stanisław Pyra-Piro z Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu, który odkrył u młodego artysty niebywały talent.

Piotr Drożdżak został przedstawiony zamojskiemu artyście jako uzdolniony rysownik, uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Turkowicach.



- Uświadomiłem sobie wówczas, że dwa dzieła rysunkowe, przerastające swym poziomem artystycznym inne oglądane przeze mnie prace na wystawie pokonkursowej dla młodzieży pt. "Moje miasto- dziedzictwem kultury", w/w galerii wzbudziły we mnie podziw dla mistrzowskiego operowania przez artystę cienkopisem w budowaniu (świadomie bądź intuicyjnie) przestrzeni malarskiej w stosunkowo ubogim w rekwizyty pejzażu miejskim - opisuje Stanisław Pyra-Piro w swoim tekście "Fenomen Piotra Drożdżaka".

Zamojski artysta podjął się opieki artystycznej nad doskonaleniem talentu Piotra.

- Zapoznałem się z jego kilkunastoma pracami i skonstatowałem, że Piotr ma wyjątkowo wielkie zdolności rysunkowe, po kilku seansach rysunkowych przekonałem się, że ma on też ogromne zdolności opanowywania nowych technik plastycznych. Kolejne seanse dały mi podstawę do wyrażenia opinii, że Piotr Drożdżak jest genialnie uzdolnionym "urodzonym artystą", który w wieku 24 lat , jako rysownik- samouk, tworzy niepowtarzalne, wspaniałe dzieła - nie kryje zachwytu nad talentem swojego podopiecznego Stanisław Pyra-Piro.



Piotr urodził się w 1987 roku w Hrubieszowie. Zdiagnozowano u niego autyzm. Po ukończeniu szkoły specjalnej zaczął uczęszczać na zajęcia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Turkowicach przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Werbkowicach. Tam poznał różne techniki rysunkowe i malarskie, i tam pod kierunkiem instruktorów powstawały jego kolejne prace. Kolejne, bowiem rysował codziennie praktycznie od najmłodszych lat.

Młody rysownik posiada niemal fotograficzną pamięć i jak się okazuje, potrafi ją doskonale wykorzystać w pracy twórczej. Niemal ze 100-procentową dokładnością przenosi zaobserwowaną rzeczywistość na papier.



Największa pasją Piotra są pociągi. I z tym tematem związanych jest wiele jego prac. Rysuje pociągi, lokomotywy, wagony, ale też dworce i inne obiekty architektoniczne. Wszystko z fotograficzną dokładnością.

Pierwsza wystawa rysunku Piotra miała miejsce w 2004 roku w Galerii Hrubieszowskiego Domu Kultury. W 2009 roku jego prace można było oglądać w Parowozowni w Wolsztynie, wystawa została zorganizowana w ramach XVII Dni Ziemi Wolsztyńskiej. Rok później kolejną wystawę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach.

Może pochwalić się pierwszą nagrodę w II Regionalnym Integracyjnym Konkursie Plastycznym w Tomaszowie Lubelskim zorganizowanym pod hasłem "W poszukiwaniu drogi- razem łatwiej" oraz wyróżnieniem w konkursie "Moje miasto dziedzictwem kultury" organizowanym przez Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu.



Jak już zostało wspomniane, udział Piotra w tym ostatnim konkursie spowodował, że został zauważony przez Stanisława Pyrę-Piro i trafił do niego na seanse rysunkowe. Zamojski artysta odkrywał przed Piotrem nowe tajniki sztuki i na pewno miał duży wpływ na jego rozwój artystyczny.

Prace Piotra Drożdżaka bardzo spodobały się również zamojskiej poetce Barbarze Kotyle. Z inspiracji nimi powstał wiersz:

ze świata różnych stron
ze szczytów, nizin i z krawędzi
z nadmiaru dóbr i braku ich
z potrzeby serca które wie
co jest naprawdę ważne
w poszukiwaniu sensu i harmonii
z tęsknoty co rwie na strzęp
z miłości co przed i ponad jest

do drzewa zwraca się
kto Światła tutaj szuka

                  Barbara Kotyła


autor / źródło: wald
dodano: 2011-10-05 przeczytano: 14555 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet