|
"Mazowsze" uświetniło Jubileusz 130-lecia "Namysłowiaków"Ambasador Kultury Zamościa - takim tytułem 4 listopada, czyli w dzień jubileuszu130-lecia powstania, została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Zamościa Marcina Zamojskiego Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Tytuł ten, choć przyznany formalnie na uroczystej gali dopiero w piątkowy wieczór, należy do Orkiestry już od wielu lat. Tak o Orkiestrze myślą Zamościanie, tak samo władze miasta, tak samo dumni są z niej muzycy i dyrygent, czyli jej serce i siła napędowa, ale i cała kulturalna Polska.
Jest to "perła w koronie Zamościa, perła kultury polskiej" jak to określił prowadzący uroczystą galę Paweł Sztompke. Redaktor muzyczny Polskiego Radia, od lat współpracuje z zamojską Orkiestrą. Wiele razy można było usłyszeć na antenie Jedynki charakterystyczny głos podkreślający walory i dorobek naszej Orkiestry, wiele razy gościliśmy ten "radiowy głos" na zamojskich festiwalach, tworzonych i współorganizowanych przez Namysłowiaków. Rzeczą naturalna było więc, iż to z jego ust padło najwięcej wyróżnień i miłych słów pod adresem Jubilatów w czasie uroczystości.
A słowom uznania nie było końca, co nie dziwiło nikogo. Jest to swoisty fenomen w skali naszego kraju - najstarsza Orkiestra Symfoniczna działająca nieprzerwanie od momentu utworzenia do dziś. Nawet najbardziej znana Filharmonia Narodowa, która dzień później po naszej Orkiestrze, świętuje swoje 110-lecie powstania, nie może pochwalić się takim jubileuszem.
Tego wieczoru wiele zaszczytów i tytułów otrzymała Orkiestra jako instytucja kultury, a także jej muzycy, dyrygenci, ludzie pracujący w jej strukturach, bez których całość nie mogłaby funkcjonować. Były odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, były wyróżnienia i dyplomy od Władz Województwa Lubelskiego, nagrody od władz Miasta i Powiatu Zamojskiego, listy gratulacyjne od wszystkich doceniających wagę istnienia Orkiestry w naszym mieście. Orkiestra została wyróżniona jako instytucja kultury, a także wybrani członkowie i muzycy, jako główny element sukcesu, rozwoju i obecnej pozycji Namysłowiaków. Także dyrygenci, obecny Tadeusz Wicherek i jego poprzednik Józef Przytuła.
To pod dyrekcją Przytuły Orkiestra ponownie zaczęła świecić blaskiem, to on nie pozwolił by zapomniano jej wcześniejsze dokonania, wkładając w pracę całe swoje serce, aż do momentu przekazania batuty swemu następcy.
I właśnie w 2007 roku kiedy dyrektorem Orkiestry został p. Tadeusz Wicherek, rozpoczął się dla niej kolejny, ważny etap rozwoju i działalności. Dzięki pomysłom i talentom organizatorskim nowego dyrygenta, a także ciężkiej pracy wszystkich członków i osób dla Orkiestry pracujących, muzyka z pozoru zarezerwowana dla melomanów otworzyła się na wszystkich słuchaczy.
Obok dalszego rozwoju repertuaru muzyki poważnej, zaczęły pojawiać się koncerty bardziej rozrywkowe, z muzyką popularną podaną w podniosłych aranżacjach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Zamojska publiczność od razu doceniła jaki skarb ma we własnym mieście, a na największe koncerty brakuje biletów na wiele dni przed występem. Podobną popularnością, nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale dzięki transmisjom telewizyjnym także w całym kraju, cieszą się organizowane przez Orkiestrę Festiwale: Festiwal Kultury Włoskiej, do 2010 roku Zamojski Festiwal Kultury im. Marka Grechuty, a od tego roku Zamojski Festiwal Kultury. Dzięki wyjściu Orkiestry do słuchacza, pokazaniu, iż muzyka poważna nie musi być "nudna" i rozumiana tylko przez znawców, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego stała się stałym elementem, z którym utożsamia się każdy mieszkaniec Zamościa.
Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części koncertu, wszystkim przybyłym zaprezentowano krótki film z rysem historycznym od momentu powstania 4 listopada 1881 roku do współczesności, ze slajdami z kolejnych lat jej funkcjonowania, aż do wypowiedzi dzisiejszych członków, muzyków, słuchaczy, Zamościan. Wszyscy w swoich opiniach byli zgodni, mamy dobro narodowe warte każdego wsparcia, jedynym mankamentem jest brak siedziby adekwatnej do potrzeb Orkiestry. Nowa siedziba na miarę Filharmonii Zamojskiej była głównym życzeniem wśród gratulacji i powinszowań składanych w tym szczególnym dniu. Okrągła rocznica działania Orkiestry zbiegła się w czasie z 20-tą rocznicą działalności Towarzystwa Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry, wspierającemu aktywnie wszelkie inicjatywy i działania zamojskich muzyków.
Po wszystkich gratulacjach i życzeniach, medalach, statuetkach i dyplomach, przyszedł czas na artystyczny wyraz tego, iż pochwały nie były bezzasadne. Zgromadzona publiczność otrzymała dokładnie to, czego po koncercie tak znakomitych muzyków się oczekuje - wyjątkowe i zapierające dech w piersiach widowisko.
Pierwsza część koncertu, dyrygowana przez Tadeusza Wicherka, była wiązanką kompozycji Karola Namysłowskiego, z udziałem solistów Orkiestry. I tu niemałą niespodzianką, powtórzoną wręcz bisem, był popis wokalny samego Dyrygenta.
Druga część koncertu to przygotowany specjalnie na dzień Jubileuszu, wspólny występ Orkiestry wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze. Orkiestrą, w której zasiedli muzycy obydwu zespołów w galowych ludowych strojach, kierował dyrygent Mazowsza, zaś walory słuchowe uzupełniał o doznania wzrokowo-estetyczne Zespół Pieśni i Tańca. Była to uczta dla każdego widza i słuchacza. Scena mieniła się bogactwem strojów, kolorów, różnorodnością tańców i pieśni w wykonaniu pięknych dziewcząt i ich przystojnych partnerów. Na scenie spotkały się, mówiąc językiem bardzo współczesnym, dwie ikony kultury: Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i "Mazowsze" - zespół znany każdemu Polakowi, by zaprezentować się z jak najlepszej strony, w najpiękniejszym repertuarze, by zachwycać, bawić, wzruszać. Owacje na stojąco, długo nie pozwalające zejść artystom ze sceny, są namacalnym dowodem tego jak cenne dla publiczności było obcowanie z kulturą tego wieczoru.
Redakcja Zamość onLine także bierze udział w inicjatywach Orkiestry, wielokrotnie wspieramy jej działalność patronatem medialnym i kibicujemy wszelkim artystycznym pomysłom pana Tadeusza Wicherka. Dołączamy się więc do wszystkich gratulacji i życzeń z okazji tego znakomitego Jubileuszu, z nadzieją na kolejne wspólne koncerty, festiwale, imprezy.
* * *
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził odznakami honorowymi "Zasłużony dla kultury polskiej" Ryszarda Gryciaka i Waldemara Czerwińskiego oraz dyplomami "Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury" Jerzego Lisaka, Janusza Puławskiego, Lecha Górskiego, Dariusza Słotę i Annę Gruszkiewicz.
Marszałek Województwa Lubelskiego nagrodził medalem "Zasłużony dla Województwa Lubelskiego" Małgorzatę Dybowską.
Nagrodę Starosty Zamojskiego otrzymał Tomasz Nadolski.
Dyrektor Orkiestry Tadeusz Wicherek wyróżnił "Kluczem Karola Namysłowskiego" Annę Gruszkiewicz, Józefa Przytułę, Piotra Redeła i Stanisława Marcyniuka oraz "Karolową Nutą" Alicję Saturską, Zofię Monastyrską i Hannę Leśniak.
autor / źródło: Renata Bajak, fot. Wojciech Czerwieniec dodano: 2011-11-07 przeczytano: 13811 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|