www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Święty Marcin po wodzie - Boże Narodzenie po lodzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Andrzej Pogudz: przegląd teatralny utrzymuje dobry poziom

Już po raz piąty Zespół Szkół Ponadgimnazjlanych nr 1 w Zamościu gościł uczniów szkół powiatu zamojskiego w ramach Młodzieżowych Spotkaniach Teatralnych - Ekonomik 2011. We wszystkich dotychczasowych edycjach przeglądu uczestniczył Andrzej Pogudz, jako opiekun grup teatralnych bądź jako juror. W tym roku ponownie przewodniczył pracom jury. W krótkiej rozmowie dokonał podsumowania tegorocznej edycji przeglądu.

- Oglądasz zmagania młodych aktorów od pierwszego przeglądu, jak ocenisz tegoroczny przegląd w stosunku do lat poprzednich.

- Tegoroczna edycja przeglądu teatralnego utrzymuje dobry poziom, jaki został wypracowany w latach poprzednich. Szczególnie jest to widoczne w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Dotyczy to zarówno doboru tekstów jak ich interpretacji.

- Z czym twoim zdaniem aktorzy sobie nie radzą?

- Najwięcej potknięć pojawiło się w kategorii gimnazjalnej. Były to błędy językowe, nie do końca radzono sobie z przestrzenią sceniczną, nie zawsze wykorzystując ją w sposób właściwy. Czasami brakowało naturalizmu. Pojawiał się problem gestu i samej gry aktorskiej. Ale były to wpadki na tyle epizodyczne, że tylko w niewielkim stopniu umniejszały wartość przedstawień. Całkiem dobrze wypadły grupy teatralne w kategorii ponadgimnazjalnej. Tutaj potknięcie językowe, niefortunne wykorzystanie rekwizytu czy brak autentyczności były naprawdę bardzo rzadkie.

- To może dasz jakieś wskazówki jak takie błędy wyeliminować?

- Praca nad warsztatem teatralnym to proces długi i wymagający zaangażowania samych uczniów, jak ich instruktorów. To ciągłe udoskonalanie siebie w danej dziedzinie, wymagające niejednokrotnie wielu poświęceń. Częste próby, udział w warsztatach teatralnych, oglądanie sztuk profesjonalnych z czasem przyniesie pożądany rezultat. Trzeba tylko chcieć.

- Na co zwracaliście uwagę oceniając poszczególne występy?

- Na ocenę przedstawień miało wpływ wiele czynników. Pod uwagę brane były: autorstwo scenariuszy, dobór tekstów i sposób ich interpretacji, scenografia, wykorzystanie rekwizytów a także oprawa muzyczna przedstawień. Nie mniejsze znaczenie miały: gra aktorów, ich zaangażowanie i autentyczność, jak również to w jaki sposób sztuka potrafiła porwać publiczność. Zwracaliśmy uwagę na kulturę słowa i jego użycie. Tu należy się wielkie podziękowanie dla opiekunów. Ich praca uwidoczniła się w dobrym przygotowaniu ich wychowanków.

- A jeśli chodzi o wybór na "najlepszego aktora" i "najlepszej aktorki". Na co zwracaliście uwagę?

- Wybór najlepszej roli męskiej (rola Edmunda w sztuce "Ta inna droga") i roli żeńskiej (rola Hamleta w przedstawieniu "Hamlet chuligański"), to wybór niepowtarzalnych aktorskich kreacji, przepełnionych artystycznym indywidualizmem.

- Jak przebiegała praca w jury? Czy decyzje były jednomyślne, czy były burzliwe dyskusje?

- Po obejrzeniu 7 przedstawień w tym jednego występu poza konkursem (sztuka gospodarzy) dokonaliśmy oceny. W kategorii gimnazjalnej naszym zdaniem na wyróżnienie zasłużyło przedstawienie "Dwa teatry" Gimnazjum nr 6 w Zamościu.
O wiele trudniej było nam ocenić sztuki w kategorii ponadgimnazjalnej. Były one na bardzo dobrym i wyrównanym poziomie artystycznym. Każde przedstawienie miało elementy wyróżniające je spośród innych. Dyskusje i spory nad poszczególnymi kryteriami (dotyczące gry aktorskiej, zaangażowania i wykorzystania różnych elementów scenicznych) doprowadziły nas do wyboru (niejednogłośnego) sztuki "Ta inna droga" z III LO. Dodatkowo wyróżniliśmy przedstawienie "Clowni" z Biłgoraja. Choć w naszym odczuciu zwycięzcami tak naprawdę były wszystkie trzy zespoły z tej kategorii.


autor / źródło: wald
dodano: 2011-12-16 przeczytano: 5754 razy.



Zobacz podobne:
     Młodzieżowe Spotkania Teatralne po raz piąty / 2011-12-16
     V Młodzieżowe Spotkania Teatralne - Ekonomik 2011 / 2011-11-22
     Dzień otwarty w "Ekonomiku" / 2011-03-20
     WYJŚCIE EWAKUACYJNE i EGO laureatami 4. Młodzieżowych Spotkań Teatralnych / 2010-12-19
     Czwarta edycja Młodzieżowych Spotkań Teatralnych / 2010-12-04
     Wygrała "Ocalona". III Młodzieżowe Spotkania Teatralne / 2009-12-16
     3. Młodzieżowe Spotkania Teatralne / 2009-12-04
     Projekt "Z wiedzą i praktyką w przyszłość" / 2009-03-01
     Uczniowie na scenie. Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2008 / 2008-12-08
     Młodzieżowe Spotkania Teatralne po raz drugi / 2008-12-01
     Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2007 / 2007-12-17
     Posprzątali Zamość / 2007-09-16

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet