www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: Na Zaduszki słota, na Wielkanoc psota. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Publicystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Podsumowanie zamojskiego roku kulturalnego 2011

W piątkowe popołudnie, w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" odbyło się uroczyste spotkanie mające na celu dokonać posumowania roku kulturalnego 2011 w Zamościu. Spotkanie odbyło się w gronie ludzi związanych z życiem kulturalnym naszego miasta, którzy swoją pracą wzbogacają nasze życie duchowe, estetyczne, doznania artystyczne, kształtują kulturę, wspierają jej rozwój, biorą udział w tworzeniu, są odbiorcami...

Było to święto nie tylko osób wyróżnionych, bo takie spotkanie to okazja do uhonorowania, ale także wszystkich, którzy widzą potrzebę czynnego uczestnictwa w ważnych wydarzeniach miasta, którzy przyczyniają się do tego, iż Zamość nie jest już anonimowy na mapie kulturalnej kraju.

Uroczystość otworzył krótkim przemówieniem pan Prezydent Marcin Zamojski. W bardzo miłych słowach skierowanych do zgromadzonych podkreślił jak ważni są dla Miasta ludzie, którzy działają na jego rzecz, dla których aktywny udział w życiu kulturalnym Zamościa to nie tylko wypełnianie obowiązków służbowych, a potrzeba serca.



Dzień uroczystej gali to dzień szczególny, jest to rocznica, kiedy Zamość został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - symbol, marka, z której wszyscy jesteśmy bardzo dumni. Dzień szczególny, bo inauguruje obchody 20. rocznicy wpisu i stanowi okazję, by podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które budują wizerunek naszego idealnego miasta. Rok 2011 był czasem szczególnym dla naszego miasta i wielu zamojskich instytucji kultury. Swoją 130-tą rocznicę powstania obchodziła Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, jubileusz 90-lecia świętowała Książnica Zamojska im.Stanisława Kostki, a 85-lecie nasze Muzeum Zamojskie i Centrum Kultury Filmowej "Stylowy". Od początku swego istnienia instytucje te aktywnie realizują inicjatywy służące rozwojowi i wzbogaceniu oferty kulturalnej. W gronie tegorocznych jubilatów są także stowarzyszenia: Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, Stowarzyszenie Przyjaciół Ludowego ZPiT "Zamojszczyzna", Towarzystwo Przyjaciół i Sympatyków Orkiestry Symfonicznej im.Karola Namysłowskiego w Zamościu. Ich działania to przedsięwzięcia kulturalne o dużym potencjale edukacyjnym, popularyzatorskim i promocyjnym.

Na rok 2011 przypadają także indywidualne jubileusze pracy twórczej, m.in. 55-lecie twórczości literackiej pana Mariana Karczmarczyka czy 45-lecie twórczości plastycznej pana Bogusława Bodesa.



Po przekazaniu podziękowań dla wszystkich pracowników instytucji kultury za zaangażowanie i kreatywny udział w kształtowaniu współczesnego oblicza naszego miasta, rozpoczęła się część wręczenia statuetek szczególnie uhonorowanym w br. Uroczystość poprowadził pan Łukasz Kot, zaś wszystkie gratulacje składał osobiście pan Prezydent Marcin Zamojski.

Tytuł "Ambasador Kultury Zamościa" jest przyznawany osobom, instytucjom i organizacjom, które promują miasto na arenie krajowej i międzynarodowej w dziedzinie kultury. Tytułem tym wyróżniono już m.in. panów Jana Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Tomasza Makowskiego - dyrektora Biblioteki Narodowej, panią Andę Rotenberg, Marię Sarnik-Konieczną, panów Witolda Paszta, Adama Kulika, Piotra Szewca, Janusza Kawałkę, Tadeusza Wicherka, a także Telewizję Polonia, Oddział Regionalny Telewizji Polskiej 3 Lublin, Polski Komitet UNESCO, ICOMOS, Zespół Muzyki Dawnej "Capella all Antico", panie Zofię Etemadi i Janinę Gąsiorowską oraz pana Zbigniewa Dmitrocę.

Na wniosek Zamojskiego Domu Kultury z rekomendacją Kapituły Prezydent Miasta ten zaszczytny tytuł przyznał w tym roku:
Zespołowi Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna". Zespół "Zamojszczyzna" od 26 lat godnie reprezentuje Zamość w różnych częściach kraju i świata popularyzując polski folklor ludowy poprzez wspaniale opracowane polskie tańce ludowe i narodowe, w tym również tańce regionu zamojskiego. Zespół rokrocznie uczestniczy w festiwalach, a o wysokim poziomie artystycznym zespołu świadczą liczne nagrody oraz certyfikat CIOFFu.

Tegorocznym zaszczytnym laureatem tego tytułu jest także Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Statuetka została wręczona podczas jubileuszowego koncertu z okazji obchodów 130-lecia powstania Orkiestry 4 listopada br.



"Animator Kultury Zamościa" to tytuł honorowy przyznawany za szczególne osiągnięcia w organizacji życia kulturalnego na rzecz mieszkańców miasta i turystów. W poprzednich edycjach honorowy tytuł otrzymali: panie Małgorzata Dybowska, Alicja Saturska, Jolanta Kalinowska-Obst, Teresa Madej, Małgorzata Czerniak, panowie Krzysztof Wróblewski, Grzegorz Obst, Leszek Sadowski, ks.Wiesław Mokrzycki, dr Seweryn Kuśmierczyk, księgarnia im.Bolesława Leśmiana w Zamościu, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Zamościu, panie Zofia Piłat, Izabela Winiewicz-Cybulska, Elżbieta Gnyp oraz pan Waldemar Leszczyński. Tegorocznymi laureatami w tej kategorii zostali:
Pan Stanisław Orłowski rekomendowany przez Wydział Promocji Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość. Pan Stanisław Orłowski założyciel i od 50-ciu lat prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, to dzięki jego osobistemu zaangażowaniu Towarzystwo w swojej 50-letniej działalności podejmowało różnorodne zadania i formy pracy. Do najważniejszych należą: Ogólnopolskie Biennale Fotografii Zabytki realizowane od 1968 roku, bezpłatne prowadzenie od 1988 roku Galerii Fotografii Ratusz, organizowanie i współorganizowanie plenerów regionalnych oraz aktywne uczestnictwo w ogólnomiejskich wydarzeniach artystycznych m.in. w organizowaniu Festiwalu Kultury Włoskiej i Zamojskiego Festiwalu Kultury.

Pan Bogdan Nowak zgłoszony przez Zamojski Dom Kultury. Pan Bogdan Nowak z grupą przyjaciół w 2006 roku założył Teatr Piątej Strony Świata. Pisze sztuki na potrzeby teatru i jest ich reżyserem. Większość spektakli prezentowano podczas Zamojskiego Lata Teatralnego. W 2009 roku powołał do życia zespół muzyczny Ofensywa Brunetów, w repertuarze którego znajdują się teksty Leśmiana, Kasprowicza, Gałczyńskiego, a także własne. Zespół ma na koncie wiele koncertów w mieście oraz osiągnięć w ogólnopolskich przeglądach piosenki literackiej.



Kolejna kategoria to "Sponsor Kultury Zamościa" przyznawany przez Prezydenta Miasta na podstawie wniosku Kapituły w oparciu o zbiorcze informacje uzyskane od organizatorów życia kulturalnego. Statuetki otrzymują osoby i podmioty gospodarcze wyróżniające się w wspieraniu i organizacji przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych oraz w tworzeniu warunków finansowych i rzeczowych twórców do działalności instytucji kultury, zespołów artystycznych, stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, wydawnictw i innych działań pomnażających dorobek kulturalny miasta. Laureatami tego zaszczytnego tytułu w poprzednich latach byli: PGE Zamojska Korporacja Energetyczna S.A., Bank Przemysłowo-Handlowy S.A. w Zamościu, PKO Bank Polski S.A. Oddział Zamość, Wojewódzka Usługowa Spółdzielnia Pracy, Kancelaria Adwokacka pana Leszka Liszcza, pan Andrzej Płata - kolekcjoner, firma Progress-Chem w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, pani dr Bogumiła Sawa, Zakład Poligraficzny pana Janusza Greszty, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe Gazownia Sandomierska, firma "Smakołyk", Zamojska Dyrekcja Inwestycji, Euro-Car. W 2010 roku tytuł ten otrzymali PGE Obrót S.A. z siedzibą w Zamościu oraz Wydawnictwo Spektrum Agencja Fotograficzna. Tegorocznymi laureatami tytułu honorowego "Sponsor Kultury Zamościa" za 2011 rok zostali:
Państwo Anna i Tomasz Trontowie, właściciele Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego "Droga życia" w Smoligowie,
PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Spółka z o.o. w Zamościu.

Tegoroczni laureaci uhonorowani zostali za dofinansowanie zakupu strojów ludowych dla ZPiT "Zamojszczyzna" oraz w przypadku LHS za wsparcie finansowe 36-ej edycji Zamojskiego Lata Teatralnego. Wnioskodawcą obydwu nominacji jest Zamojski Dom Kultury.



Kapituła Nagrody Prezydenta w tej kategorii rekomendowała do uhonorowania również następujące osoby i firmy: pana Piotra Hildebranda, pana Adama Majkuta, Spółdzielnię Mieszkaniową im.Waleriana Łukasińskiego i Spółdzielnię Mieszkaniową im.Jana Zamoyskiego, Zamojską Dyrekcję Inwestycji, PGE Dystrybucja S.A. Oddział w Zamościu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe Oddział Obrotu Gazem Gazownię Sandomierską oraz Karpacką Spółkę Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy w Sandomierzu.

Dzięki wsparciu wyróżnionych możliwe było zrealizowanie na terenie miasta w 2011 roku wielu wydarzeń artystycznych, m.in. Festiwalu Kultury Włoskiej "Arte, Cultura, Musica, e...", Zamojskiego Festiwalu Kultury im.Marka Grechuty, Międzynarodowych Kursów Muzycznych, Zamojskich Dni Muzyki, Międzynarodowego Festiwalu EUROFOLK, Letniego Festiwalu Filmowego i Festiwalu Filmów Religijnych SACEOFILM, a także innych wydarzeń realizowanych przez instytucje kultury i stowarzyszenia społeczno-kulturalne.

Statuetki, które otrzymali wyróżnieni są projektu pana Marcina Kowalika a wykonawcą jest pan Bartek Sęczawa. Wszystkie statuetki i nagrody wręczał pan Prezydent Marcin Zamojski.



Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamościa przyznawane są za całokształt dokonań w zakresie upowszechniania, dokumentowania i popularyzowania osiągnięć w sferze kultury, a także za szczególne osiągnięcia w danym roku kalendarzowym. Pan Prezydent uhonorował w br. następujące osoby:
Panią Halinę Zielińską - pomysłodawczynię i koordynatora realizowanych przez Książnicę Zamojską projektów, które wpływają nie tylko na rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej, ale również umożliwiają pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych ze źródeł zewnętrznych,
Panią Bożenę Fornek - instruktora literatury, inicjatorkę i realizatorkę wielu przedsięwzięć literackich Zamojskiego Domu Kultury. Jest współzałożycielką Towarzystwa Leśmianowskiego, organizuje i prowadzi warsztaty literackie, konsultuje teksty poetyckie i prozatorskie, recenzuje wydawnictwa, jest również realizatorem spotkań literackich, jurorem ogólnomiejskich konkursów i autorem literackich audycji radiowych.
Pana Mariana Karczmarczyka - aforystę, fraszkopisarza, autora humoresek, krótkich utworów prozatorskich i wierszy dla dzieci. W ciągu 55-ciu lat twórczej działalności wydał 12 tomików. Jego utwory prezentowane są w 35 antologiach i na łamach czasopism. Przez wiele lat współpracował z Rozgłośnią Radiową Polskiego Radia i Rozgłośnią Lubelską.
Pana Bogusława Bodesa - w latach 1962-2008 nauczyciela przedmiotów artystycznych Zamojskiego Liceum Plastycznego. Szczególną troską otaczał młodzież uzdolnioną, organizując dla niej plenery i wystawy. Jest inicjatorem wielu działań artystyczno-plastycznych zamojskiego środowiska, współpracuje z wieloma ośrodkami, jest autorem projektów wielu znaków graficznych, kompozycji i scenografii. Swoim bogatym doświadczeniem wspiera inicjatywy Towarzystwa Renesans, Fundacji Kresy 2000, Muzeum Zamojskiego i Biura Wystaw Artystycznych.

Jako swoiste podziękowanie za wyróżnienia i nagrody, pan Marian Karczmarczyk odczytał własny utwór napisany specjalnie na tą okazję:



Słowo do Pana Prezydenta
Już nieco jestem zwiędnięty, lecz jeszcze kwitną słowa
Więc za pański mecenat, chcę dzisiaj podziękować
Podsumowując rok kulturalny, docenił pan skromnych działaczy
Którzy na polu kultury, nie oszczędzali się w pracy
Już kryzys zaczyna kąsać, i dręczą kłopoty finansowe
Dziękuję Panie Prezydencie, za poczęstunek ciepłym słowem
Choć Zamość rozkopany, lecz tak jak przed laty
Kwitnie kultura w mieście, a ja lubię kwiaty
Więc ikebanę ze słów, ułożyłem dla Pana Prezydenta
Bo nie tylko w dzisiejszym dniu, O ludziach kultury Pan pamięta

Marian Karczmarczyk




Rzeczową nagrodę z rąk Prezydenta Miasta odebrał Bartłomiej Kuźma. Od 2005 roku jest aktywnym członkiem Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, w 2007 roku reaktywował przy Zamojskim Domu Kultury Zamojski Klub Fantastyki "Czerwony Smok", który jest organizatorem Zamojskich Spotkań z Fantastyką. Jest założycielem i liderem założonej w 2009 roku grupy kuglarzy Utopia. Spektakle grupy to połączenie ognia, tańca, żonglerki i teatru. Pan Bartek doskonali ciągle swoje umiejętności, a jednocześnie prowadzi warsztaty dla młodych kolegów. Spektakle wielokrotnie prezentowane były podczas miejskich wydarzeń artystycznych. Najbliższy występ grupy Utopia już wkrótce, w noc Sylwestrową tuż przed 24-ta na Bastionie VII. Prezentację uświetni pokaz sztucznych ogni.

Niespodziankę dla wyjątkowej osoby przygotował pan Andrzej Bubeła, dyrektor Centrum Kultury Filmowej "Stylowy". Na sali obecny był gość szczególny, pani Regina Kwiatkowska, wieloletni pracownik kina "Stylowy" - pracowała w kinie w latach 1948-1972. W tym roku obchodziła 99 urodziny. Przy brawach na stojąco całej zgromadzonej publiczności, nastąpiła chwila pełna emocji i wzruszeń - na ręce pani Reginy podziękowania za wieloletni wkład pracy na rzecz kultury złożył Prezydent Marcin Zamojski.

Ostatnim punktem oficjalnej części uroczystości był list od Marszałka Województwa Lubelskiego, złożony na ręce Prezydenta Miasta Marcina Zamojskiego. Finałem uroczystej gali podsumowania roku kulturalnego Zamościa 2011, będącej jednocześnie inauguracją obchodów 20. rocznicy wpisania Zamościa na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, był koncert Aloszy Awdiejewa.



Było to podziękowanie nie tylko dla wyróżnionych tego wieczoru, ale dla wszystkich zaangażowanych w organizację życia kulturalnego miasta, dla pojedynczych osób i instytucji, dla mediów, a także dla odbiorców. Dopóki będzie istniało zapotrzebowanie na sztukę, na doznania duchowe, kulturalne, dopóki będą ludzie chętni dać miastu i innym cząstkę siebie, swojej pracy, miasto będzie żyło, będzie się rozwijało. Piątkowa uroczystość była więc świętem nas wszystkich.


autor / źródło: Renata Bajak, fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2011-12-18 przeczytano: 12388 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet