www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: W jesieni prędko, gdy liść z drzew padnie, to wkrótce zima będzie, każdy zgadnie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Andrzej Szumowski nagrodzony za krzewienie czytania

Andrzej Szumowski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu, został nagrodzony jako koordynator wojewódzki akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Nagrody przyznano w uznaniu zasług w krzewieniu idei czytania dzieciom z okazji 10-lecia kampanii podczas uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

W dniach 26 i 27 marca 2011r. w Warszawie podsumowano dokonania 10 lat kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Honorowy Patronat nad Jubileuszem objęli: Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP, Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Michalak - rzecznik Praw Dziecka. W Komitecie Honorowym Jubileuszu znajdują się m.in. Jerzy Buzek, Radosław Sikorski, Bohdan Butenko, Wanda Chotomska, Marek Kamiński i inne znakomite postacie świata kultury, nauki i polityki. Podczas uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym organizatorzy podziękowali osobom i instytucjom, które wspierały akcję. Są wśród nich byli nauczyciele, bibliotekarze, ale także aktorzy i politycy.



Prezes Fundacji ABC XXI "Cała Polska Czyta Dzieciom", Irena Koźmińska, dyrektor programowy Fundacji Elżbieta Olszewska oraz Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyli nagrody koordynatorom 10-lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" w uznaniu ich zasług w krzewieniu idei czytania dzieciom. Otrzymał ją m.in. Andrzej Szumowski, Koordynator Wojewódzki Fundacji CPCD, nauczyciel, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im K. Makuszyńskiego w Zamościu.

Andrzej Szumowski w kampanii uczestniczy od samego początku, organizując wspólnie z nauczycielami MDK liczne imprezy, prowadząc dokumentację fotograficzną kampanii, a ostatnio koordynując w Zamościu III edycję projektu "Generacje - kreacje".



Tegoroczną Nagrodę Specjalną kampanii Cała Polska czyta dzieciom otrzymała Joanna Kulmowa, autorka wierszy, powieści i utworów scenicznych. Wydana w 1965 r. jej powieść "Wio, Leokadio", została uznana przez UNESCO za jeden z najlepszych na świecie utworów dla dzieci. W poniedziałkowy wieczór podziękowano licznym sponsorom i darczyńcom za wspieranie działań Fundacji, a także mianowano tegorocznych ambasadorów kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Zostali nimi Maciej Orłoś i Katarzyna Stoparczyk. W programie artystycznym gali znalazł się występ solistów z Teatru Muzycznego Roma oraz koncert Grupy MoCarta.

Jak się dowiadujemy, w trakcie gali ogłoszono też wyniki plebiscytu na 10 najważniejszych książek dla dzieci na 10-lecie kampanii. Nagrodzone tytuły to: "Bieda" Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos, "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego, "Czy wojna jest dla dziewczyn" Pawła Beręsewicza, "Detektyw Pozytywka" Grzegorza Kasdepke, "D.O.M.E.K" Alicji Machowiak i Daniela Mizielinskiego, "Dziesięć stron świata" Anny Onichimowskiej, "Dżok. Legenda o psiej wierności" Barbary Gawryluk, "Kosmita" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, "Pan Kuleczka" Wojciecha Widłaka oraz "Wiersze, że aż strach" Małgorzaty Strzałkowskiej.



We wtorek, 27 marca, w Audytorium Biblioteki Narodowej w trakcie trwania konferencji "Mądre wychowanie" podziękowano najbardziej aktywnym wolontariuszom - liderom i koordynatorom kampanii czytania: nauczycielom, bibliotekarzom, pracownikom placówek kulturalno-oświatowych z całego kraju. Krystyna Szumilas Minister Edukacji Narodowej, Irena Koźmińska oraz Elżbieta Olszewska wręczyły 10 medali, 5 statuetek, 8 superstatuetek, a także 31 wyróżnień i 20 wyróżnień specjalnych za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom" w roku szkolnym 2010/2011. Wyróżnienie specjalne za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną z województwa lubelskiego otrzymała m.in. Małgorzata Knafel, nauczycielka Zespołu Szkół i Przedszkola w Tarnawatce.

Na przestrzeni 10 lat swej działalności kampania "Cała Polska Czyta Dzieciom" odniosła ogromy sukces. Jak podsumowuje Prezes Fundacji ABCXXI Irena Koźmińska, najważniejszym osiągnięciem było przekonanie blisko 40 proc. polskich rodziców do codziennego czytania małym dzieciom. Przeprowadzono ponad 100 konferencji, szkoleń i warsztatów z zakresu mądrego wychowania, pozyskano dla kampanii prawie 7 tys. Liderów i Koordynatorów. Do akcji włączyło ok. 2575 przedszkoli i 2539 szkół.



Fundacja CPCD zbudowała i wdrożyła też Program Nauczania Wartości oraz stworzyła studia podyplomowe dla nauczycieli "Czytanie jako metoda rozwoju i edukacji". W całej Polsce zainicjowane zostały programy "Czytanie zbliża" i "Czytanie uzdrawia" dla dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. W czterech polskich miastach - również w Zamościu - przeprowadzony został program "Generacje-Kreacje" aktywizujący kulturowo i integrujący dzieci z Domów Dziecka i seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Do udziału w inicjatywach Kampanii czytania i Tygodniach Czytania Dzieciom włączyło się 2400 miast i miejscowości. W wielu regionach kraju są to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. W ramach kampanii organizowany jest Konkurs Literacki im. Astrid Lingren, powstały również filmy i książki edukacyjne.

Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" znalazła naśladowców poza granicami kraju. Programy na niej wzorowane rozpoczęto w Czechach i na Słowacji, a kolejne kraje są zainteresowane rozpoczęciem podobnych kampanii czytania.

- Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" ma na celu zachęcenie rodziców i wychowawców do codziennego 20-minutowego głośnego czytania dzieciom. Organizatorzy przekonują, że jest ono najlepszym sposobem wspólnego spędzania czasu i najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka, które w ten sposób uczy się obcowania z literaturą i wyrabia w sobie nawyk sięgania po książki - podkreślił laureat Andrzej Szumowski.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-04-01 przeczytano: 5338 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet