www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Słońce w Marcina - nie zmarznie ozimina. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Turystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Komarowscy kawalerzyści zostaną "ułanami Don Kichota"?

Trwają przygotowania do tegorocznych obchodów upamiętniających uczestników bitwy pod Komarowem. Miłośnicy tradycji kawaleryjskich spotkają się na polach komarowskich w dniach 22-26 sierpnia. W ramach obchodów 92. rocznicy bitwy pod Komarowem odbędą się m.in. III Letnie Manewry Kawalerii, III Bieg Gońca /od tego roku im. Michała Czarneckiego/, III Święto Kawalerii Polskiej, inscenizacje bitwy 1920, inscenizacja epizodu bitwy z 1915 roku. Niestety, tegoroczne spotkania kawalerzystów związanych z obchodami rocznicy bitwy pod Komarowem mogą okazać się ostatnimi. O przygotowaniach do tegorocznych uroczystości oraz wielkim zagrożeniu opowiada dowódca Komarowskiej Potrzeby Tomasz Dudek.



- Jakie zmiany szały w Stowarzyszeniu od ubiegłorocznych uroczystości?

Tomasz Dudek: Zasadniczo nie ma zmian. Dokonano wyboru nowych władz Stowarzyszenia. Nowy zarząd jest spójny z zaangażowaniem w pracę Stowarzyszenia. Zmiany jednak nastąpiły w Sztabie Komarowskiej Potrzeby - niezależnej grupie odpowiedzialnej za wymiar kawaleryjski. Odszedł ś.p. Michał Czarnecki, który pełnił funkcję zastępcy dowódcy. Jednocześnie w do Sztabu dołączyli płk armii austriackiej Ewald Hausdorf oraz porucznik rezerwy armii niemieckiej Peter Lachenmayer, którzy są odpowiedzialni za grupy kawaleryjskie spoza granic Polski. Komarowska Potrzeba nie jest już tylko ograniczona uczestnikami z Polski a, ale z całej Europy.

- Jak się domyślam przygotowania do tegorocznych obchodów upamiętniających bitwę pod Komarowem już są rozpoczęte.

Tomasz Dudek: Przygotowania trwają cały rok. Opracowany jest ciekawy zakres Manewrów Kawalerii. Między innymi Kurs Oficerski, który rozpocznie się od 19 sierpnia (tuż przed 92 rocznicą bitwy). W Kursie będzie uczestniczyło około 20 kawalerzystów z Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Anglii oraz uczestnicy z Polski. Kurs będzie miał na celu rozpatrzenie taktycznego zakresu bitwy pod Komarowem oraz omówienie taktyki kawalerii w polu. Nasza praca to nie tylko rocznica bitwy ale także wsparcie oddziałów kawaleryjskich z Polski. Sztab Komarowskiej Potrzeby pełni rolę Supra kawaleryjską. Stąd też współpracując ze Zrzeszeniem Kół Pułkowych w Londynie występ ujemy o nadanie prawa dziedziczenia barw i wyróżników pułków kawalerii II RP dla uznanych przez nas za godne otrzymania takiego zaszczytu oddziałów z Polski. W tym roku takie barwy otrzymaliśmy dla Podkarpackiego Towarzystwa Konnego w barwach 20 PU, oraz Jednostki Strzeleckiej "Strzelec" w Tomaszowie Lub. W barwach PSK.

- Jak wielu spodziewacie się uczestników tegorocznej inscenizacji?

Tomasz Dudek: Zapowiedziało się około 150 uczestników konnych oraz 40 pieszych. Będziemy gościli również uczestników spoza Polski w liczbie około 40. Komarowem zainteresowaliśmy kawalerzystów całej Europy i takich uczestników będziemy gościli pod Komarowem. Ciekawostką będzie także udział kawalerzystów z Indii. Ich związki z kawalerią polską są bardzo interesujące. Szkoleniem kawalerii indyjskiej zajmowali się polscy oficerowie, czego symbolem są do dziś używane proporce biało czerwone na lancach tych jednostek.

- Czy próbowaliście ściągnąć na pole bitwy kawalerzystów zza wschodniej granicy, tak by to oni tworzyli "Armię Budionnego".

Tomasz Dudek: Tak, takie starania są i być może będziemy gościli w tym roku przedstawicieli z tego rejonu. Jak widać po naszej pracy, współpracujemy z coraz większą grupą pasjonatów kawalerii ze Świata.

- Czy na polach komarowskich zobaczymy pojazdy mechaniczne?

Tomasz Dudek: Będą w tym roku również pojazdy zmechanizowane z okresu wojny polsko - bolszewickiej., m.in. ford sanitarka przedstawiony przez GRH 8Ppl.

- Jakie różnice przewidujecie w stosunku do ubiegłorocznych uroczystości i inscenizacji?

Tomasz Dudek: Impreza komarowska jest wielowątkowa. Kurs Oficerski, Manewry które rozpoczną się w czwartek 23 sierpnia i będą trwały 3 dni. Święto Kawalerii oraz inscenizacja. Nowym wątkiem będzie Kurs Oficerski. Zakres manewrów także się zmienia. Będą one formą szkolenia z zakresu służby polowej kawalerii. W tym roku oddziały wymaszerują do zadań z zakresu Patrolu, zwiadu, oraz marszu ubezpieczonego Szwadronu. Naszą intencją będzie stworzenie współczesnego kawalerzystę. Chcemy nie tylko pielęgnować historię, ale także pisać własną - kawalerzysty XXI wieku. Chcemy w ten sposób pokazać, że warto w jeździectwie opierać się na wypracowanych przez kawalerię zasadach. Gdzie porządek, ład oraz dbałość o konia jest podstawą wyszkolenia.

- W zeszłym roku praktycznie wszystkie finansowe koszty przygotowania tak wielkiego przedsięwzięcia spadły na was. A przecież promujecie nie siebie, a region i przypominacie o historii. Czy w tym roku będzie podobnie, czy może macie już pozytywne sygnały od sponsorów.

Tomasz Dudek: Temat jest dość przykry. Zainteresowanie władz jest znikome. Już wiemy, że i w tym roku nie otrzymamy wsparcia finansowego. Jesteśmy jednak przyzwyczajeni do takiej sytuacji -trwa ona od początku. Stąd wynika nasza niezależność w organizacji imprezy. Impreza jest swoistego rodzaju fenomenem na skalę kraju, jest jedyną o takim znaczeniu nie finansowaną przez instytucje państwowe. Często spotykam się z opinią, iż organizatorem naszego przedsięwzięcia jest Gmina Komarów. Jest to niezgodne z prawdą. Urząd Gminy wspomaga nas w ograniczonym zakresie i to nie finansowo. Rozważaliśmy rezygnację z tegorocznej inscenizacji pozostawiając wymiar samych Manewrów, jednak czujemy się odpowiedzialni za promocję historii kawalerii - nie Komarowa. Nie mam pojęcia skąd znajdziemy środki na ten cel. Zapotrzebowanie jest ogromne. Koszt nagłośnienia, pirotechniki, zwrotów kosztów za transport, ubezpieczenia oraz inne są ogromne. Wspierają nas jedynie firmy lokalne. Jednak jest to zaledwie 15-20 proc. Pozostałe środki pochodzą z naszych własnych kieszeni. Jak co roku liczymy na wsparcie lokalnej społeczności. To właśnie dzięki niej, mamy siano, wyżywienie i kwaterunek. Gościnność lokalnej społeczności, jest już znana w całej Polsce. Niestety, wiele osób wciąż uważa, że nie warto wspierać tego co chcemy ocalić od zapomnienia.

- To przykre. Brak wsparcia finansowego to duży problem, ale chyba pojawił się kolejny i to znacznie większy, z którym sobie możecie nie poradzić, i który może zaważyć na losach waszej imprezy. Mówię oczywiście o wiatrakach...

Tomasz Dudek: W paśmie wzniesień na którym jest między innymi wzgórze 255 planowane jest ustawienie około 15 potężnych wiatraków. Być może zarówno Pomnik jak i kawalerzyści zostaniemy sprowadzeni do Don Kichotów. Nie będzie ułanów komarowskich a ułani Don Kichota - rycerza smętnego oblicza. Ustawienie tych wiatraków zamknie na zawsze rozdział Szarży pod Komarowem, bo kto ze współczesnych kawalerzystów dopuści się takiego upokorzenia? Krajobraz, dla którego przybywają tu kawalerzyści z Polski i Europy zostanie zniszczony. Brak wyobraźni ze strony podejmujących taką decyzję będzie katastrofalny w swoich skutkach. Pozostanie nam poszukanie miejsca w innej części Polski, gdzie tradycje, walory krajobrazowe i wsparcie będą miały pożądaną wartość.


autor / źródło: wald
dodano: 2012-06-04 przeczytano: 16612 razy.



Zobacz podobne:
     Ułanom 1920 roku - "Namysłowiacy" / 2012-08-31
     Na komarowskich polach pogonią bolszewików / 2012-08-22
     Koncert "Namysłowiaków" w 92. Rocznicę Bitwy pod Komarowem / 2012-08-03
     Komentarz Wójta Gminy Komarów-Osada do artykułu: Komarowscy kawalerzyści zostaną "ułanami Don Kichota"? / 2012-06-22
     Miasto przyznało dotacje na imprezy kulturalne / 2012-02-24
     Szarża pod Komarowem, bolszewik został pobity / 2011-09-02
     Pamięci uczestników bitwy pod Komarowem, 91. rocznica wielkiej bitwy / 2011-08-23
     Szarża pod Komarowem 2010 / 2010-08-30
     Na planie filmu "Bitwa Warszawska 1920" / 2010-08-30
     Budionny pod Zamościem / 2010-08-24
     Rocznica bitwy pod Komarowem Świętem Kawalerii Polskiej / 2009-10-12
     Tomasz Dudek: "Dowodziłem prawdziwą bitwą" / 2009-09-09
     Pogonią bolszewików pod Komarowem / 2009-08-24
     Zapowiedź wielkich wydarzeń / 2009-08-07
     Powstanie Izba Pamięci bitwy pod Komarowem / 2009-02-27
     Zatęsknili za wojenką / 2009-02-26
     Ostatnia szarża. Rekonstrukcja bitwy pod Krasnobrodem / 2008-09-27
     Szable do boju lance w dłoń, Bolszewika goń! / 2008-09-04
     Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim / 2008-09-03
     Przybędą ułani do Komarowa / 2008-08-19

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet