|
Kultura na kryzys - rozmowa z Jadwigą MachulewskąWydarzenia kulturalne - XVIII Jarmark Hetmański i Festiwal Produktu Lokalnego "Smaki Zamościa i Roztocza" oraz Widowisko historyczne "Szturm Twierdzy Zamość A.D. 1656" zainaugurowały w Zamościu nowy sezon kulturalno - turystyczny.
Z Jadwigą Machulewską, dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość rozmawiam o ofercie kulturalnej miasta skierowanej do gości i zamościan.
Teresa Madej - Kieruje pani Wydziałem, który od początku roku ma nieco inne kompetencje.
Jadwiga Machulewska - Wydział nazywa się Wydziałem Kultury i Spraw Społecznych, więc w kompetencji naszej pozostało wszystko to, co się kulturą zowie. Odeszły sprawy związane z promocją miasta jak również sprawy promocji turystyki, ponieważ kompetencje samorządów w zakresie turystyki to jest głównie promocja. Natomiast nasz zakres kultury to nadzór nad sześcioma instytucjami kultury działającymi w mieście, koordynacja przedsięwzięć kulturalnych, wspomaganie przedsięwzięć realizowanych przez stowarzyszenia społeczno-kulturalne, czyli ogłaszanie konkursów dla III Sektora i wspieranie tego Sektora. Również przyznawanie stypendiów twórczych i nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jeżeli chodzi o zakres spraw społecznych to nie uległ zmianie. Doszły kompetencje w zakresie wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Teresa Madej - ak przygotował się Zamość do sezonu kulturalnego, czyli jaka jest oferta Zamościa w ramach Letniego Salonu Sztuki Lubelszczyzny?
Jadwiga Machulewska - Kontynuujemy to zadanie. Było ono realizowane w ramach projektu zewnętrznego. Mamy za zadanie utrzymać efekty tego projektu. Powiem tak, sezon łatwy z pewnością nie będzie, z wielu względów. Kryzys również dotyka kulturę. W tym roku mieliśmy mniej środków, m.in. na wspomaganie stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. One realizują znaczną część przedsięwzięć jakie odbywają się w Zamościu, stąd też konkurs, który organizowaliśmy. Chcieliśmy ochronić przedsięwzięcia w plenerze naszego miasta, adresowane do mieszkańców i turystów, żeby wykorzystać nowe przestrzenie zabytkowe, które się pojawiły, m.in. w wyniku rewitalizacji. Jeżeli chodzi o sezon to można powiedzieć, że utrzymane zostały te wszystkie wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem widzów. Pojawiły się również nowe rzeczy.
Teresa Madej - Czy obok tych sztandarowych imprez - Zamojskiego Lata Teatralnego, połączonych dwóch festiwali jako Zamojski Festiwal Kultury zaproponuje Miasto coś dla młodych zamościan?
Jadwiga Machulewska - Miasto szczyci się tym, że mamy sześć instytucji kultury. Jednostka samorządu terytorialnego prowadzi działania tworząc i prowadząc te instytucje. Stąd też inicjatywy kulturalne to jest domena instytucji kultury i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. My mamy za zadanie wspierać finansowo zarówno te wydarzenia, które są realizowane przez instytucje kultury - one mają to zapisane w statutach i środki otrzymują w ramach dotacji podmiotowej bądź docelowej. Stowarzyszenia otrzymują te dotacje w drodze konkursu. I tak Zamojskie Lato Teatralne i Zamojski Festiwal Kultury dofinansowane są w ramach dotacji celowej, uchwalonej na początku roku wraz z dotacją podmiotową. Jeżeli chodzi o "Eurofolk", przedsięwzięcia jazzowe, przegląd nieetatowych orkiestr dętych czy inne wydarzenia - te wspomagamy w ramach konkursu ofert.
Teresa Madej - Miałam na uwadze ofertę uwzględniającą potrzeby młodszych mieszkańców.
Jadwiga Machulewska - W tym roku mamy obchody jubileuszu 20-lecia Wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten Wpis zobowiązuje nas do pielęgnowania tradycji dziedzictwa kulturowego, ale również przypominania mieszkańcom i turystom o Marce tego miasta, a określa to już sam Wpis. Jest to miasto o znaczeniu nie tylko dla kultury narodowej, ale również światowej. Stąd wszystkie wydarzenia, które realizowane są w tym roku, niezależnie czy są małe, bo zawsze powtarzam, że dla nas wszystkie wydarzenia są niezwykle ważne, te adresowane do widza masowego jak również dla widza o specyficznych zainteresowaniach i każdy może zaleźć coś dla siebie.
Teresa Madej - Tylko widz musi się troszeczkę postarać.
Jadwiga Machulewska - Oczywiście. Dlatego te kameralne wydarzenia adresowane do kameralnej grupy są niezwykle ważne. Wszystkie wydarzenia firmujemy znakiem "20-lecia Zamościa na Liście UNESCO". Kulminacyjny punkt obchodów tego wydarzenia będzie miał miejsce na początku września i połączony będzie z Zamojskim Festiwalem Kultury. Będzie to wydarzenie "stare" w nowej odsłonie, jako połączenie dwóch festiwali, dotychczasowego noszącego imię Marka Grechuty i Festiwalu Kultury Włoskiej, ukazujące naszą tradycję na niezwykle nowoczesnych nośnikach, takich, których w Zamościu jeszcze nie było. Stąd i nasza ciekawość jak to wydarzenie będzie zrealizowane.
Teresa Madej - Czyli będzie połączenie XVII w. - historii i tradycji z XXI wiekiem.
Jadwiga Machulewska - Pozostanie jako festiwal interdyscyplinarny, bo zarówno Orkiestra Symfoniczna jak i inne instytucje włączają się do obchodów. Ważnym punktem będzie Międzynarodowa Konferencja UNESCO.
Teresa Madej - Na ukończeniu są projekty rewitalizacji twierdzy. Jak zostaną zagospodarowane obiekty, które pozyskano?
Jadwiga Machulewska - Przestrzenie kulturalne, które pozyskaliśmy, których piękno wydobyliśmy w wyniku rewitalizacji Zespołu Staromiejskiego to są również przestrzenie dla organizacji przedsięwzięć artystycznych. Jak dotychczas organizowaliśmy je na podwórkach, na Rynku Wielkim. Będziemy szukać nowych miejsc w przestrzeniach, będziemy tam organizować przedsięwzięcia kulturalne. Jeżeli chodzi o nowe obiekty stałe, obiekty byłych koszar kozackich - to będą głównie wykorzystane dla turystyki i kultury, czyli będzie tam informacja turystyczna, pierwszy punkt kontaktów turystów z przewodnikami i będzie tam miało, prawdopodobnie, siedzibę Zamojskie Bractwo Rycerskie.
Teresa Madej - Dodajmy, że w Bramie Szczebrzeskiej funkcjonuje Klub Jazzowy im. M. Kosza.
Jadwiga Machulewska - Klub Jazzowy już wielokrotnie organizował tam swoje wydarzenia. Myślę, że mieszkańcy miasta mogli się już zorientować w bogactwie oferty kulturalnej różnych podmiotów. Coraz większą aktywność w tym zakresie przejawiają restauracje i inne podmioty, które w swojej powinności mają nie tylko kulturę, ale kultura stała się takim instrumentem do pozyskania klientów. My jako miasto staramy się przyciągać turystów, natomiast restauracje i hotele organizują różne przedsięwzięcia, żeby mieć wartość dodaną. Nie tylko standard hotelowy, nie tylko życzliwość dla klienta, ale także ciekawa oferta kulturalna. Zaczynamy mocnym wejściem, trzydniowym Jarmarkiem Hetmańskim, Szturmem na twierdzę i Festiwalem Produktu Lokalnego.
Teresa Madej - To dobry kierunek. Dziękuję za rozmowę.
Jadwiga Machulewska - Dziękuję bardzo. autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2012-06-10 przeczytano: 17626 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|