www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Na Stanisława Kostkę ujrzysz śniegu drobnostkę, a na Ofiarowanie przydadzą się i sanie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Podsumowanie projektu Gminy Krynice "Perły krajobrazu"

"Perły krajobrazu" to projekt prowadzony przez Bibliotekę Publiczną Gminy Krynice, w ramach którego możliwe było zinwentaryzowanie, opisanie oraz opublikowanie w formie folderu kapliczek, krzyży i figur przydrożnych gminy Krynice.

Pieniądze na ten cel udało się pozyskać z programu "Równać szanse", finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (6 700 zł).

W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie szkół z terenu gminy Krynice, prowadzeni przez Marzenę Gardiasz, kierownik biblioteki.

Tak opisują swoje uczestnictwo w projekcie:

W realizacji projektu "Perły krajobrazu" przyświecał nam główny cel: pragnęliśmy zebrać, opisać i udokumentować, w formie folderu pomniki kultury sakralnej - kapliczki, figury i krzyże przydrożne, znajdujące się na terenie naszej gminy. Chcieliśmy ocalić od zapomnienia historie ich powstania, poznać nazwiska fundatorów oraz czas w jakim zostały wzniesione.
Zanim przystąpiliśmy do realizacji zamierzonych celów, musieliśmy się dobrze poznać. Zabawy integracyjne, które wypełniły nasze pierwsze spotkanie utwierdziły nas w przekonaniu, że stanowimy świetną grupę i potrafimy wspólnie pracować.
Warsztaty z regionalistą panią Agnieszką Szykułą-Żygawską wprowadziły nas w świat małej architektury sakralnej. Poznaliśmy ich rodzaje i podział. Wspólnie opracowaliśmy "kartę ewidencyjną obiektu sakralnego" taką, jaką wykorzystaliśmy podczas naszej pracy badawczej. Sporządziliśmy przykładowy opis kapliczki przydrożnej. Udało się. Złapaliśmy bakcyla i mieliśmy ochotę opisywać kolejne!



Naszym zadaniem było również sporządzenie dokumentacji fotograficznej. Pan Adam Gąsianowski, właściciel pracowni fotograficznej w Zamościu, przekazał nam wiele cennych uwag na temat fotografowania. Poznaliśmy tajniki fotografii cyfrowej. Wspólnie wybraliśmy się w plener, aby w praktyce sprawdzić, czy poradzimy sobie z nowym zadaniem. Wypełniliśmy pamięć naszych cyfrówek do końca. W trakcie spotkania z pracownikiem Urzędu Gminy, który zajmuje się ochroną zabytków, dowiedzieliśmy się, że większość obiektów kultury sakralnej stanowi dobro publiczne. Oznacza to, że możemy bez przeszkód fotografować i zbierać informacje na ich temat.



Kolejny etap projektu to praca w terenie, wywiady z najstarszymi mieszkańcami gminy, opisywanie obiektów, wykonywanie zdjęć, gromadzenie, opracowywanie i selekcjonowanie zebranych informacji. Prace te pochłonęły nas niesamowicie. Dotarliśmy do 82 pomników małej architektury sakralnej, sądzimy, że jest ich około stu. Nie było łatwo. Większość z nich pochodzi z początku XX wieku, nie ma już ludzi, którzy mogliby o nich opowiedzieć. Wiele historii zapomniano i nie da się ich odtworzyć. Zmierzyliśmy się z trudnym wyzwaniem, ale poradziliśmy sobie doskonale. W naszych pracach wspierali nas: koordynator projektu Marzena Gardiasz oraz katecheta Zbigniew Perdun. Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników projektu był wyjazd edukacyjny do Muzeum Wsi Lubelskiej. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego regionu. Lekcja muzealna "Kapliczki przydrożne - święte znaki ludowej pobożności" uświadomiła nam, jakie znaczenie dla lokalnej społeczności mają kapliczki, figurki i krzyże przydrożne. To perły lokalnego krajobrazu budowane przez pokolenia, zwracające uwagę niepowtarzalna formą artystyczną, nacechowane niebywałą historią naszego regionu. Ostatnim działaniem projektu było opracowanie folderu "Perły krajobrazu". Spędziliśmy nad tym zadaniem mnóstwo czasu. Efektem naszej pracy jest folder "Perły krajobrazu", wystawa fotograficzna oraz prezentacja z realizacji projektu. Cel projektu, który nam przyświecał, został zrealizowany. Umiejętności, które nabyliśmy w ciągu działań projektowych umożliwią nam dobry start w dorosłe życie.




autor / źródło: red.
dodano: 2012-07-11 przeczytano: 3840 razy.



Zobacz podobne:
     "Perły krajobrazu" Gminy Krynice / 2012-01-17

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet