www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w niedzielę, 24 listopada 2024, w 329 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Flory, Emmy, Pęcisława.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź


- - - - POLECAMY - - - -




Zamość z własną monetą "7 bastionów"

Monetę o nazwie "7 bastionów" wybitno z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Krążek do końca roku 2012 posiada status lokalnego środka płatniczego w Zamościu.

Numizmatyczny okaz wybiła Mennica Śląska we współpracy z Urzędem Miasta. Jest nawiązaniem do dziedzictwa historycznego i kulturowego Zamościa. Nominał i cyfra siedem podkreślają symbolikę miasta-twierdzy jako idealnego założenia urbanistycznego.


Prezydent Zamościa Marcin Zamoyski i Stanisław Czyż - wiceprezes Mennicy Śląskiej


Krążek o średnicy 30,9 mm został wykonany z materiału golden nordic oraz alpaka. W Muzeum Zamojskim można nabyć wyjątkowe również wersje wykonane z pozłacanego mosiądzu oraz srebra jako interesujące numizmaty.

Chętni mogą zakupić monetę "7 bastionów", o wartości 7 zł, między innymi w: ZOIT, CKF Stylowy, oddziałach Poczty Polskiej, w biurze Orkiestry Symfonicznej, w Muzeum Zamojskim, ZOO. Środkiem płatniczym będzie w punktach handlowych i usługowych oznaczonych specjalnym plakatem.

* * *

Przypomnijmy, że w dziejach miasta to już trzecia moneta, która na przestrzeni 200 lat staje się środkiem płatniczym w Zamościu. Po raz pierwszy pojawiła się w oblężonym przez Rosjan Zamościu 3 września 1813 roku, gen. Maurycy Hauke wydał rozkaz urządzenia mennicy i wybijania ze starych, austriackich 6 krajcarowych monet miedzianych, znajdujących się w kasie magistratu zamojskiego oraz z przetopionych sreber po zakonie franciszkanów, przechowywanych w Kolegiacie zamojskiej, specjalnych monet 6 groszowych miedzianych i 2 złotowych srebrnych. Monetami opłacono zaległy żołd oraz pensje urzędników cywilnych. Mennica mieściła się w jednej z kazamat.

W roku 2008 w Zamościu pojawiła się idea wybicia monety upamiętniającej tę z oblężonej twierdzy zamojskiej w 1813 r. Było to przedsięwzięcie mającej na celu promocję miasta i twierdzy. Dukat lokalny, czyli "Sześciogrosz Zamojski" o wartości 6 zł był środkiem płatniczym na terenie miasta w okresie od 14 czerwca do 30 września 2008 r. Co roku podczas Jarmarku Hetmańskiego, dla upamiętnienia obrony miasta z 1813 roku - organizowany jest również pokaz bicia monet oblężniczych.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-09-10 przeczytano: 6075 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet