|
Inauguracja Sacrofilmu z udziałem Lecha MajewskiegoOficjalnego otwarcia osiemnastej edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm, której myślą przewodnią jest "Człowiek i praca w spotkaniach w drodze do jednego Ojca", dokonał Marcin Zamoyski, Prezydent Miasta Zamościa (15.02.).
Przybyłych powitał gospodarz obiektu Andrzej Bubeła, dyrektor Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" oraz ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor MFDR "Sacrofilm". Serdecznie powitano bohatera uroczystości reżysera Lecha Majewskiego wraz małżonką oraz przedstawicieli naszej redakcji - laureata drugiej nagrody przyznawanej przez organizatorów za promowanie dialogu międzyreligijnego.
Zabierając głos Prezydent Zamościa wyraził zadowolenie z powodu licznie przybyłej publiczności. Zauważył, że podczas Mszy św. sprawowanej w Katedrze Zamojskiej przez J.E. Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego - Mariana Rojka (10.02.) w intencji Sacrofilmu - zapomniano o osobie dyrektora Andrzeja Bubeły, który jest jednym z pomysłodawców, współorganizatorem i finansuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Religijnych. Prezydent Marcin Zamoyski w imieniu widzów i swoim własnym przekazał podziękowania organizatorom oraz dokonał oficjalnego otwarcia osiemnastej edycji Sacrofilmu, zachęcając do udziału w spotkaniach z dobrym kinem.
- Wkraczamy w wiek dojrzały " powiedział ks. Wiesław Mokrzycki, dyrektor festiwalu. W tym roku chcemy pochylić się nad tematem "Człowiek i praca", jako bazą dla programu filmowego i debaty. Oparciem stała się encyklika bł. Jana Pawła II - "Laborem exercens" traktująca o człowieku powołanym do pracy. Jan Paweł II mówi o owocach pracy, mówi o tym chlebie codziennym, powszednim, który jest owocem pracy, ale mówi też o chlebie cywilizacji, chlebie wiedzy i kultury. Mówi również o problemach i trudnościach związanych z pracą. Na filmowym ekranie pragniemy pokazać także trudności w pracy oraz wyzysk człowieka przez człowieka, kwestię wykluczenia społecznego na skutek bezrobocia, które ciągle rośnie. Człowiek powołany jest do pracy i chciałby realizować siebie, rozwijać talenty i zdolności, ale brak możliwości podjęcia pracy nie pozwala mu tego osiągnąć. Te bolączki zagoszczą na ekranie " podkreślił ks. Mokrzycki.
Sacrofilm rośnie w siłę. W tym roku oferta filmowa wzbogaciła się o kino francuskie, czyli współpracę z festiwalem "Kino i pojednanie" w La Salette. Po raz ósmy goszczą organizatorzy festiwalu religijnego "Popoli e religijni" w Terni. Nawiązano współpracę z kinem tureckim. To za sprawą dialogu między religiami monoteistycznymi: judaizmem, islamem i chrześcijaństwem jaki podejmuje Sacrofilm. Na bazie tego pragnie analizować zjawiska społeczne, kulturowe, kulturalne w Europie i na świecie.
Ks. Wiesław Mokrzycki zachęcał do zapoznania się z ofertą programową osiemnastego Sacrofilmu, którego organizatorami są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, która odpowiada za debatę, którą poprowadzi ks. Marek Lis z Opolskiego Uniwersytetu, a w której weźmie udział: przedstawiciel islamu w Polsce, przedstawiciel KUL-u zajmujący się katolicką nauka społeczną, dr Wiesław Kowerski i dr Janusz Skwerek z WSZiA oraz Małgorzata Godzisz z Katolickiego Radia Zamość.
Sponsorem przedsięwzięcia jest PGE Dystrybucja Zamość oraz partnerzy: Urząd Miasta Zamościa, Starostwo Powiatowe w Zamościu, Gmina Zamość, P. W. Energozam. Ks. Wiesław Mokrzycki podziękował także mediom, dzięki którym informacja o Sacrofilmie dociera do różnych gremiów.
Podczas inauguracji dokonano wręczenia symbolicznej nagrody Sacrofilmu " statuetki "Brama". " Ta brama nie jest zamknięta, ona jest otwarta. Zamość miał wiele bram: Lwowską, Lubelską i Szczebrzeską. Teraz jest ta "sacrofilmowa", otwarta dla wszystkich gości, ponieważ poprzez Sacrofilm chcemy promować także Zamość. Ta "Brama" zaprasza także do podzielenia się spostrzeżeniami, doświadczeniami z religią, wiarą i kulturą " mówił ks. Wiesław Mokrzycki.
Zaproszenie na inaugurację przyjął Lech Malewski. O to spotkanie organizatorzy zabiegali trzy lata, szczególnie wtedy, kiedy pojawił się "Młyn i krzyż". Reżyser był wówczas bardzo rozchwytywany.
- To poeta, malarz, reżyser, pisarz, wciąż w podróży, poszukujący, pragnie poczucia wolności, przekracza granice zarówno krajów jak i gatunków sztuki. Buduje swoje wizje z pierwotnych znaczeń, często ukrytych, wymagających ezoterycznej wiedzy i czyni to w czasach wrogich tradycji, wrogich kontemplacji i odczytywania symboli " opinię o panu Lechu wyraził ks. Mokrzycki, i dodał:
- Kiedy spojrzymy na jego twórczość to zauważymy, że Lech Majewski jest wszechstronny. Dlatego jednym z motywów wręczenia nagrody jest dialog, który przenika wszystkie gatunki sztuki. To także za dialog między różnymi kulturami, a także za całokształt bardzo różnorodnej twórczości. Jest w niej metafizyka, i jest to właściwie zasadniczy scenariusz filmu "Ogród rozkoszy ziemskich". To także podkreślenie wartości postaci Lecha Majewskiego dla sztuki polskiej jako twórcy uniwersalnego. Dziękujemy za to niezwykłe piękno tworzenia.
Lech Majewski odbierając statuetkę "Bramę" podziękował ks. Mokrzyckiemu za laudację. Następnie w kilku słowach przybliżył kulisy powstawania filmu zaprezentowanego podczas poprzedniej edycji Sacrofilmu " "Młyn i krzyż", z którym podróżuje po całym świecie, a który powstał na bazie obrazu Bruegla "Droga na Kalwarię" w czasie, kiedy powstawał Zamość. Jak powiedział uhonorowany reżyser, wizyta w Zamościu przeniosła go w czas, kiedy przez cztery lata pracował nad tym filmem. Mówił o wyzwaniach jakie niósł ten film, a między innymi o znalezieniu sposobu na ufarbowanie 500 kostiumów, by oddały epokę XVI w. Najtrudniejsze było stworzenie przestrzeni obrazu, co wymagało ogromnej pomysłowości. Udało się to za sprawą ambitnych, młodych ludzi. Amerykańska Akademia Filmowa uznała ten film za absolutnie nowatorski pod względem technicznym.
W ten sposób, trochę niezamierzenie, Lech Majewski przybliżył nam produkcję filmu "Młyn i krzyż", by po małej podpowiedzi zapowiedzieć komedię metafizyczną, czyli film "Angelus". - Komedia nieco przaśna, ale z życia, bo w tym filmie zagrali naturszczycy, czyli ludzie z krwi i kości. To film, który również krąży po świecie. To praca wizualna, a film jest "po śląsku" " zauważył Lech Majewski.
"Bramę", jako nagrodę medialną, w ubiegłym roku przyznali organizatorzy redakcji Katolickiemu Radiu Zamość. W tej edycji "Sacrofilmu" zaszczytne wyróżnienie przypadło naszej redakcji, portalowi Zamość onLine.
" Portal bardzo wiele pisze dobrych rzeczy o "Sacrofilmie". Bardzo szybko pojawiają się zapowiedzi, a w trakcie festiwalu wywiady z festiwalowymi gośćmi oraz relacje, komentarze i sprawozdania, bogaty materiał fotograficzny, co stanowi bogate archiwum tego, co było kiedyś i po co można sięgnąć dziś " podsumował długoletnią współpracę redakcji Zamość
onLine i dyrekcji Sacrofilmu ks. Mokrzycki.
Wszystkich festiwalowych gości zaproszono na prezentację filmu "Angelus" oraz spotkanie z jego reżyserem Lechem Majewskim.
18. MDFR Sacrofilm odbywają się pod patronatem honorowym: J.E. Biskupa Zamojsko- Lubaczowskiego Mariana Rojka, reżysera filmowego Krzysztofa Zanussiego, Prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego oraz rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu dr inż. Jana Andreasika.
Portal Zamość onLine jest patronem medialnym
XVIII Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego - SACROFILM - Zamość
autor / źródło: Teresa Madej, fot. Wojciech Czerwieniec dodano: 2013-02-18 przeczytano: 4609 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|