|
Jubileusz XX-lecia Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie" 3 maja, po dwudziestu latach od pierwszego koncertu, w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu XX-lecia działalności Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie".
Na spotkanie jubileuszowe przybyło wielu dostojnych gości : były władze samorządowe różnych szczebli, dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów kultury, księża, inicjator utworzenia zespołu - Stanisław Roczkowski, osoby występujące w zespole w okresie 20 lat jego działalności oraz ich współmałżonkowie, przyjaciele zespołu z Dolnego Śląska - Jolanta i Zbigniew Górnikowie z Wrocławia oraz Zdzisława Gębska - kierownik zespołu "Marzenie" z gminy Kłodzko, przyjaciele i sympatycy "Wójtowian" z Roztocza, pracownicy Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie zaangażowani w realizację projektu unijnego związanego z jubileuszem zespołu oraz samego jubileuszu, dyrektorzy i pracownicy jednostek z terenu gminy, współmałżonkowie i najbliższe osoby członków zespołu "Wójtowianie", mieszkańcy miasta i gminy Krasnobród oraz turyści odpoczywający w naszym mieście podczas weekendu majowego.
Po powitaniu wszystkich przybyłych na jubileusz przedstawiona została informacja o realizacji projektów związanych z XX-leciem "Wójtowian".
Następnie głos zabrała Marianna Olszewska - kierownik zespołu, która przedstawiła historię zespołu.
W dalszej części spotkania był czas na okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości. Jako pierwszy ze słowami podziękowania za całokształt działalności i życzeniami dalszej owocnej pracy artystycznej dla zespołu wystąpił Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec, który wraz z Zastępcą Stanisławem Jędrusiną i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Krasnobrodzie Kazimierzem Misztalem wręczyli Laureatom listy okolicznościowe, kwiaty i nagrody rzeczowe.
Następnie głos zabrał Bogdan Kawałko - dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana, który złożył gratulacje i przekazał na ręce Pani Kierownik list gratulacyjny, Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego dla zespołu oraz okolicznościowe grawery.
Do życzeń i gratulacji dołączyli się również przedstawiciele placówek kultury - dr Artur Sępoch - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz obecni i byli dyrektorzy zaprzyjaźnionych domów kultury z Józefowa, Łaszczowa, Sitna, Majdanu Starego, Dołhobyczowa i Zwierzyńca.
Były również słowa uznania i życzenia od władz powiatowych, które dostojnym Jubilatom przekazali Henryk Matej - Starosta Zamojski i Kazimierz Mielnicki - Przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego. Pan Starosta wręczył również dwie nagrody finansowe dla Marianny Olszewskiej - kierownika zespołu oraz Alicji Parkitny - solistki. Obie Panie zostały nagrodzone za aktywną działalność w zespole, w którym występują od samego początku i są jego współorganizatorkami.
Do podziękowań i gratulacji dołączyli się również ks. Prałat Roman Marszalec - wieloletni proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Stanisław Roczkowski - inicjator utworzenia zespołu "Wójtowianie" - przed 20 laty wójt Krasnobrodu, a także Bożena Ożga - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie i Wojciech Żurakowski - dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego dla Dzieci im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie oraz niżej podpisana - dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury.
Nie wszyscy mogli osobiście uczestniczyć w jubileuszu, ale przesłali listy gratulacyjne dla "Wójtowian", o których poinformowano podczas spotkania. Oto treść jednego z nich:
"Witam i gratuluję!
Spieszymy do Was na ten drugi koniec naszego pięknego kraju z życzeniami dalszych sukcesów na polu sztuki, które z taką wprawą i żywym talentem pielęgnujecie. Niech Bóg darzy Wam w dalszym ciągu owocną twórczością i życzliwością mecenasów kultury, aby przez następne 20 lat jak Polska szeroka, płynęła swobodnym strumieniem Wasza pieśń.
Na to 20-lecie "Wójtowian" z pozdrowieniami Wasz szczerze oddany fanklub z Mietkowa :)
Dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Mietkowie"
Gratulacje nadesłali także: Romana i Stanisław Zającowie - członkowie Zespołu Ludowego "Jeleniogórzanie" z Jeleniej Góry "Smolniczanie" z Leśnej, Zespół "Jarzębina" z Kobierzyc, Zespół Ludowy "Marzenie" Gminy Kłodzko z Dolnego Śląska, Ryszard Czapla, a także Ewa Urbańska i Benon Urbański - FOTO BENO z Tarnowskich Gór.
Po wszystkich wystąpieniach głos zabrała ponownie Marianna Olszewska - kierownik zespołu, która podziękowała za wszystkie miłe słowa, kwiaty, nagrody i upominki i zaprosiła do wysłuchania koncertu zespołu "Wójtowianie".
Koncert nie był długi, ale zaprezentowano w nim piosenki z różnych okresów działalności zespołu. Jedną z nich pt. "Jest drożyna" zespół wykonał wspólnie ze Zdzisławą Gębską - kierownikiem zespołu "Marzenie" z gminy Kłodzko, łącząc w ten sposób dwa odległe od siebie, a jednocześnie bliskie, krańce naszego kraju - Dolny Śląsk i Roztocze.
Podczas koncertu Jubilaci otrzymali jeszcze jeden upominek - tort od pana Janusza Szpyry, krasnobrodzkiego cukiernika i sympatyka zespołu.
Na zakończenie koncertu "Wójtowianie" zaprosili na scenę osoby, które wcześniej wchodziły w skład zespołu i wspólnie z nimi zaśpiewali piosenkę pt. "Stoi grusza w polu".
Kończąc koncertową część obchodów jubileuszu XX-lecia zespołu "Wójtowianie" jego członkowie wręczyli uczestnikom spotkania nowo wydaną płytę wraz z broszurą pt. "Gdy zaświeci słońce".
Nowa płyta została wydana w ramach projektu pn. "Wydanie broszury reklamującej Roztocze z płytą kompaktową Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie" opracowanego i zrealizowanego przez Gminę Krasnobród.
Warto dodać, że "Wójtowanie" podczas jubileuszu po raz pierwszy wystąpili w nowych strojach, które zostały zakupione przez Krasnobrodzki Dom Kultury w ramach projektu pn. "Zakup strojów ludowych dla Zespołu Folklorystycznego "Wójtowianie" z Krasnobrodu".
Oba projekty zostały realizowane przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach osi IV LEADER działanie 4.1/413 - "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 poprzez Stowarzyszenie LGD "Nasze Roztocze".
Po oficjalnej części spotkania jubileuszowego był poczęstunek. Oprócz degustacji przygotowanych potraw oraz okazałego tortu jubileuszowego ufundowanego przez Państwa Agnieszkę i Kazimierza Adamczuków był czas na rozmowy, wspomnienia i snucie planów na przyszłość. Do wspomnień zachęcała wystawa, na której prezentowane były różnego rodzaju "trofea" i nagrody zdobyte przez "Wójtowian". Można było obejrzeć kroniki, które bardzo szczegółowo dokumentują działalność zespołu, zbiór dyplomów i podziękowań jakie zdobyli Jubilaci oraz zapoznać się z materiałami prasowymi dotyczącymi zespołu, które ukazały się na przestrzeni lat.
Muzyczną oprawę tej części spotkania zapewniła Kapela "Echo Roztocza" z Krasnobrodu.autor / źródło: Mariola Czapla / KDK dodano: 2013-05-12 przeczytano: 4541 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|