|
"Sentimento Latino" u "Namysłowiaków"Jeden akordeon, dwóch muzyków, a saksofony trzy, czyli Zespół "Fluent Ensemble" w komplecie. To co zagrali i jak zagrali Paweł Janas na akordeonie i Wojciech Psiuk na saksofonach wprawiło słuchaczy w prawdziwy zachwyt. Koncert "Sentimento Latino" odbył się w Sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (7.06.).
Jak mówią muzycy, zespół powstał na potrzeby zaliczenia semestru na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Potem była intensywna praca, wyjazdy na konkursy i koncerty w Europie, a plany coraz poważniejsze. Aktualnie przed nimi najważniejsze wyzwanie - nagranie płyty finansowanej z programu Młoda Polska przez Narodowe Centrum Kultury. Będą to dzieła specjalnie napisane dla duetu Janas i Psiuk przez wybitnych kompozytorów związanych z UM. To znakomite podsumowanie prawie 6 lat ich współpracy.
Programem koncertu "Sentimento Latino" z bogatej swojej oferty (m.in.: opracowania utworów jazzowych, muzyki filmowej, sacrum) zainteresowali dyrektora Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego - Tadeusza Wicherka. Ten repertuar aktualnie przoduje w Europie, czyli muzyka hiszpańska i francuska, w której muzycy czują się doskonale. Jak podkreślają - nie jest łatwo przebić się na rynku muzycznym, który nie jest dostępny dla młodych artystów, nawet jeśli jest się najlepszym.
Urodzony w Jarosławiu Paweł Janas swoje zdolności muzyczne odziedziczył po ojcu. Na akordeonie gra połowę swojego życia czyli około 13 lat. Zaczął nieco później niż inni, ale potem nadrobił pracując na przyspieszonych obrotach. Gra na włoskim instrumencie Bugari Bayan Selecta zrobionym na specjalne zamówienie. Wojciech Psiuk, którego mama jest tancerką baletową - żartuje, że w telewizji zobaczył saksofonistkę i to go zainspirowało. Zaczął grać w wieku 9 lat w Szkole Muzycznej w Bytomiu. Na początku miał małe pojęcie co można zagrać na saksofonie, teraz gra na pięciu różnych. W Zamościu zagrał na saksofonach francuskich: altowym, barytonowym i sopranowym. Panowie uznali swój występ w mieście, gdzie "króluje jazz", za swoiste wyróżnienie.
Na scenie Sali Koncertowej "Namysłowiaków" dwaj 25-letni utalentowani i już uznani muzycy. Ale cały czas nie można się było oprzeć wrażeniu, że jest tam cały skład symfoniczny. Tytuł koncertu doskonale oddał jego zawartość, a duet grał po mistrzowsku, finezyjnie i ekspresyjnie. Pierwszy utwór to Paule Mauric'a - Tableaux de Provence, czyli Obrazy z Prowansji. Każda z pięciu części kompozycji inna, różniły się brzmieniem, tempem emocjami, ale wszystkie miały jeden mianownik - były wyśmienicie zagrane.
Kolejno rodzaj błyskotliwej muzycznej mozaiki - Manuela de Falla - Suita pieśni hiszpańskich. Wojciech Psiuk zmienia saksofon z altowego na barytonowy. Utwór to rodzaj podróży po Hiszpanii, każda z pięciu części prezentuje inny region tego kraju, a muzyka oddaje zróżnicowany ich charakter. Wszystko składa się na muzyczny witraż Hiszpanii i zarazem eksplozję dźwięków. Poznajemy jej temperament, refleksyjność i nostalgię, romantyczność i taniec, także smutek i dramat oraz żywioł.
- Zaproponujemy utwór lżejszy - jak zapowiada Wojciech Psiuk, zmieniając saksofon na sopranowy. - To mój ulubiony. A mamy wyjątkową okazję aby wysłuchać kompozycji Krzysztofa Komedy - Moja ballada, z solówkami na saksofonie i łagodnym brzmieniem akordeonu. Piękny utwór, cudowne wykonanie. I ponownie zmiana klimatu i gatunku muzycznego, bowiem w programie tanga argentyńskie, a dokładnie Astora Piazzolli - trzy częściowa Historia tanga: Bordel 1900, Café 1930 i Night club 1960. W tangach zagranych przez młodych muzyków znajdujemy rywalizację przeciwstawnych emocji: melancholii i złości, miłość i śmierci oraz dumy i wstydu. Muzyka prezentuje najskrytsze tęsknoty i uczucia człowieka. Słuchacz otrzymuje rewelacyjny warsztat i taneczną ekspresję. Jest w niej namiętność, gorycz i słodycz miłości. Pełnia nastrojów niewyobrażalnie ogromna, zagrana na instrumentach, których trudno było podejrzewać o takie bogactwo. Nie do uwierzenia był fakt, że Paweł Janas wraz z akordeonem wprost "zatańczył" tango na krześle. Niesamowita, przebojowa interpretacja tanga, a finał wręcz imponujący.
Jeszcze nie ochłonęliśmy po tangach Astora, a już muzycy serwują nam rytmy południa. To Rumba Maurice C. Whitney'a. Tym razem duet akordeon i saksofon altowy to istny żywioł jazzowy, doskonała dawka muzycznej energii zarówno dla ludzi młodych jak i starszych. Nieco inny w tonacji Pedro Iturralde - Pequena Czarda. Jak zapowiadają muzycy - Mały czardasz, utwór nie do końca jazzowy, za to totalna muzyczna "woltyżerka". Zabójczy jest saksofon Wojciecha Psiuka i bezkonkurencyjny, czarowny akordeon, pełna maestria, cudowna narracja. Oklaski, owacje.
Był jeszcze niewymuszony "bis" i genialne popisy muzyków na instrumentach. To była niezwykła przyjemność dla wszystkich słuchaczy, od dziś miłośników Pawła Janasa i jego czarownej gry na akordeonie, pomysłowości i manualnej sprawności. Podobne słowa uznania padały pod adresem Wojciecha Psiuka prezentującego bogactwo możliwości saksofonu. Dla muzyków to prawdziwy powód do wielkiej satysfakcji.
* * *
Fluent Ensemble powstał jesienią 2007 roku, a już w 2008 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Akordeonowej w Giżycku i II nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Sanoku. Rok 2009 przynosi I nagrodę na Mławskim Festiwalu Akordeonowym i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy). W 2011 roku zespół otrzymuje I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie. W tym samym roku duet został zaproszony do występów w czasie XXI Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowanego przez instytucję "Silesia" oraz "Ogrodu Talentów" tworzonego przez stowarzyszenie "W stronę sztuki".
Muzycy byli wielokrotnie zapraszani jako goście specjalni m.in. na: Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe, Mławski Festiwal Akordeonowy, Chełmski Festiwal Akordeonowy, Międzynarodowy Salon Edukacyjny "Perspektywy 2009", Festiwal "Tempus Paschale", Festiwal "W krainie Chopina", Muzyczne Forum Młodych organizowane przez Austriackie Forum Kultury czy Warszawskie Spotkania Muzyczne "sztuka dawna - sztuka nowa".
W swoim repertuarze posiadają bardzo zróżnicowany program. Stanowią go transkrypcje, które muzycy sami aranżują dopasowując do możliwości i specyfikacji instrumentów. Ważne miejsce w ich działalności stanowi także współpraca z kompozytorami, m. in. z: Wojciechem Błażejczykiem, Zbigniewem Bagińskim, Dariuszem Przybylskim, Wojciechem Blecharzem, Filipem Pinczewskim, Tomaszem Jakubem Opałką oraz Mikołajem Majkusiakiem. Obecnie muzycy pracują nad nagraniem płyty finansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu stypendialnego Młoda Polska.autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2013-06-10 przeczytano: 4646 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|