www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Słońce w Marcina - nie zmarznie ozimina. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Akcje i konkursy


- - - - POLECAMY - - - -




Apel do prezydenta po III Zamojskiej Masie Krytycznej

Apel skierowany do Prezydenta Zamościa Marcina Zamoyskiego, po wczorajszej III Zamojskiej Masie Krytycznej, przez Stowarzyszenie Padwa Północy oraz Strefę Rowerową.

* * *

Panie Prezydencie,

Zamojska Masa Krytyczna dnia dzisiejszego (14 lipca 2013 roku) już po raz trzeci wyrusza na sprawdzian władz miasta Zamościa w zakresie stanu infrastruktury rowerowej Naszego miasta, mianowicie, co w ciągu ostatnich dwóch lat udało się zmienić - ulepszyć. Wyruszamy z rowerową bracią spod pomnika praojca - założyciela Naszego miasta, hetmana wielkiego koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów Jana Sariusza Zamoyskiego (przodka Pana Prezydenta, co też w rzeczy samej zobowiązuje). Nie bez powodu ruszamy dzisiaj z tego właśnie miejsca, ponieważ od tego człowieka zaczęło się wszystko, co związane z Naszym miastem - nazwą, jego granicami, architekturą, akademią, sławą w świecie, wzorem jako ówczesna twierdza oraz miasto wielokulturowe, różnorodne.

Dzisiaj, apelując po raz kolejny w sprawach chociażby ubiegłorocznych postulatów, a także tych sprzed dwóch laty, odwołujemy się do osobowości Jana Sariusza Zamoyskiego i jego koncepcji rozwoju Zamościa za jego życia, a także Jego perspektywicznej myśli sięgającej dzisiejszych czasów. Zastanawiamy się, co odpowiedziałby nam, rowerzystom Jan Sariusz Zamoyski w świetle Polski XXI wieku, Polski (tudzież Zamościa) w Unii Europejskiej, wolnej, demokratycznej... w świetle rozkwitającej, Naszej Padwy Północy, Perły Renesansu, Miasta Arkad (Zamościa pozyskującego fundusze europejskie wspierające rozwój naszej małej ojczyzny). Czy Jan Sariusz Zamoyski pozwoliłby, aby tak liczna grupa społeczna, jaką stanowią współcześnie rowerzyści, pozostawała po kolejnych apelach, prośbach, postulatach bez należytej infrastruktury rowerowej? Pytania te skłaniają do refleksji, ale także przywołują słowo używane obecnie bardzo rzadko - autorytet, jako rowerzyści mamy do tego prawo i obowiązek.

Przed tegoroczną Zamojską Masą Krytyczną można było przeczytać pod niektórymi plakatami promującymi III ZMK hasło: Chcesz mieć złom z roweru i rozbitą głowę? wyjedz na zamojskie ścieżki rowerowe, otóż stanowisko Urzędu Miasta było niestety do przewidzenia - potraktowano niniejsze sformułowanie powierzchownie, dosłownie - szkoda, ponieważ w tym haśle zawarte jest drugie dno, bardzo poważny problem, o którym nie mówi się głośno. Hasło ma swoją genezę związaną, niestety, z wieloma wypadkami, które wydarzyły się na zamojskich ścieżkach rowerowych i stanowi bardzo poważne pole do dyskusji, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo rowerzystów (zapobieganie tego typu wypadkom w przyszłości).

Niekiedy zwrócenie uwagi władzom na problemy społeczne - często pomijane, wymaga sformułowań bardziej wyrazistych, trafiających do wyobraźni, oczywiście mieszczących się w granicach prawa i demokratycznych zasad konstytucyjnych, z którymi wiąże się wolności słowa, druku, myśli. Rolą władzy jest podejmowanie trudnych tematów, a nie obrażanie się na licznie reprezentowaną społeczność m.in. rowerzystów. Proszę pamiętać, że Zamojska Masa Krytyczna jest inicjatywą pokojową, szerzącą wartości wynikające z idei społeczeństwa obywatelskiego, zapraszającą do uczestnictwa każdą osobę bez względu na płeć, wiek, kolor skóry. Podkreślamy jednocześnie, że najważniejszy jest człowiek, a nie jego pochodzenie, światopogląd, usytuowanie ekonomiczne i społeczne.

Panie Prezydencie, III Zamojska Masa Krytyczna przypomina władzom miasta o najważniejszych problemach z jakimi boryka się na co dzień rowerzysta w Zamościu (mieszkaniec, turysta), i co należy zrobić, aby ten stan rzeczy uległ zmianie (nie wystarczy poprawić w niektórych miejscach np. białą farbą oznakowanie ścieżek rowerowych - dokładnie na kilka dni przed przejazdem III ZMK, chociaż tego typu aktywność władzy cieszy, ale jest niewystarczająca, kosmetyczna). Poniżej przedkładamy postulaty ubiegłoroczne, które są ciągle aktualne (odpowiedź Zarządu Dróg Grodzkich, niestety, była wymijająca - stanowi także załącznik do niniejszego pisma), oprócz starych - nowych postulatów załączamy płytę CD wraz z bieżącym przeglądem ścieżek rowerowych, dokumentacją fotograficzną i uwagami, które należy potraktować ze stosowną powagą i wzajemnym szacunkiem.

Postulaty Społeczności rowerzystów z miasta Zamościa i okolicznych miejscowości:
  1. Uczynić miasto Zamość przyjaznym rowerzystom i opracować plan (politykę rowerową), wspólnie ze środowiskiem Nas, rowerzystów, który pozwoliłby na bezpieczne poruszanie się po mieście Zamościu przy codziennych dojazdach do pracy i szkoły. Plan (polityka rowerowa) zawierałby rozwiązania bieżących problemów (uregulowania ich), a także zakładałby perspektywiczny rozwój infrastruktury rowerowej w mieście Zamościu.
  2. Niezwłocznie przeprowadzić przegląd zamojskich ścieżek rowerowych (uczestnikami przeglądu winny być strony: władzy oraz przedstawicieli społeczeństwa) pod kątem: bezpieczeństwa (zapadniętego podłoża, uszkodzonej nawierzchni, nieodpowiedniej szerokości ścieżek, zbyt wysokich krawężników), braku oznakowania (poziomego, ale głównie pionowego), braku połączeń ścieżek, zaniedbanej infrastruktury (zarośnięte ścieżki), braku stojaków na rowery, braku ścieżek w kluczowych turystycznie i społecznie miejscach miasta Zamościa. Raport z przeglądu upublicznić.
  3. Niezwłocznie usunąć elementy uszkodzeń nawierzchni ścieżek rowerowych m.in.: na trasie przejazdu III Zamojskiej Masy Krytycznej dn. 14.07. 2013 r.
  4. Regularnie konsultować społecznie poczynania związane z budową, rozbudową, przebudową ścieżek rowerowych oraz wszelkimi potrzebami społeczności lokalnej w tym zakresie.
  5. Zbudować ścieżki rowerowe (określić termin budowy) m.in.: na ul. Okrzei, ul. Lubelskiej, ul. Powiatowej, ul. Namysłowskiego, ul. Kilińskiego, ul. Piłsudskiego (od skrzyżowania z ul. Peowiaków brak ścieżki w każdą stronę), ul. Wyszyńskiego, ul. Odrodzenia, ul. Orląt Lwowskich, ul. Lipskiej, ul. Promiennej, ul. Szczebrzeskiej.
Paweł Mateusz Miszczuk - Prezes Stowarzyszenia Padwa Północy
Sławomir Żwiernik - Lider Strefy Rowerowej


autor / źródło:
dodano: 2013-07-15 przeczytano: 5295 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet