|
ZFF "Spotkania z historią" - filmy festiwaloweWybitne filmy fabularne, znakomite nazwiska reżyserów i odtwórców. Filmy dokumentalne, reportaże o wymiarze historycznym i edukacyjnym oraz filmy biograficzne. Zaprezentowane zostaną w plenerze, czyli na Rynku Wielkim w Zamościu i na terenie fortyfikacji. Filmy konkursowe będziemy mogli obejrzeć w CKF "Stylowy". Repertuar Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią", w dn. 15 do 18.08.2013 r., to 32 filmy.
GENERAŁ NIL; 15.08.2013 r., godz. 14.30, czas trwania:125 min.
blok: retrospektywa twórczości Ryszarda Bugajskiego, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy"
scenariusz i reżyseria: Ryszard Bugajski, gatunek: biograficzny, wojenny
opis: Historia generała Augusta Emila Fieldorfa (pseudonim "Nil"), który, jako dowódca Dywersji AK kierował najważniejszymi akcjami w okupowanej Warszawie w czasie II Wojny Światowej . Dowodził m.in. zamachem na kata Warszawy, generała SS Franza Kutscherę. Niemcy bali się go jak ognia.
* * *
URODZENI DLA RZESZY, 15.08.2013 r. godz. 16.00, czas trwania: 56 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Kinga Wołoszyn Świerk, dokumentalny, historyczno- polityczny, popularyzacja
opis: W potocznej opinii panującej w Polsce, o ośrodkach Lebensbornu mówi się z zażenowaniem i dwuznacznym uśmiechem jako o "punktach kopulacyjnych" dla oficerów SS i miejscach, gdzie zapłodnione na ochotnika Niemki miały rodzić dzieci dla Fuhrera. Ten stan świadomości nie powinien dziwić. Jedynie niskonakładowe rozprawy naukowe i nieliczne publikacje prasowe są jak dotąd źródłem informacji w tym zakresie. Tymczasem Lebensborn była potężną organizacją przestępczą, tym...
* * *
SANTA ROSA - ODYSEJA W RYTMIE MARIACHI; 15.08.2013 r. godz. 17.00, 55 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
reżyseria: Sławomir Grynberg, scenariusz: Sławomir Grynberg, Piotr Piwowarczyk
opis: Film opowiada mało znaną historię polskich uchodźców, którzy po uwolnieniu z sowieckich łagrów, trafili do obozów dla uchodźców w Iranie, Indiach, a pierwszy dom znaleźli w 1943 roku w Meksyku, na hacjendzie Santa Rosa. Osią filmu jest podróż córki i ojca, Joanny i Bogdana Matias ze Szczecina do Meksyku. Pan Bogdan urodził się w Santa Rosa. Państwo Matias odwiedzają tamtejszą hacjendę, którą obecnie zamieszkują Salezjanie.
* * *
MECZE O POLSKOŚĆ, 15.08.2013 r. godz. 18.00, czas trwania: 35 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Leszek Staroń, gatunek: dokumentalny
opis: Sytuacja na pograniczu polsko-niemieckim, plebiscyty i powstania stały się scenografią najnowszego obrazu Leszka Staronia o początkach piłki nożnej na Górnym Śląsku. Lata 1920-1921 to czas, kiedy jak grzyby po deszczu pojawiały się kluby piłkarskie. Niegdyś kibicowali im nasi dziadkowie i ojcowie, a dziś szaliki w barwach ukochanych drużyn noszą nasze dzieci. Film Staronia to gratka nie tylko dla kibiców, ale i pasjonatów historii. 18 czerwca 1920 w Lipinach - w ramach propagowania...
* * *
1920 BITWA WARSZAWSKA; 15.08.2013 r. godz. 21:00, czas trwania: 110 min.
blok: projekcje plenerowe - Rynek Wielki w Zamościu,
reżyseria: Jerzy Hoffman, scenariusz: Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman; gatunek: Dramat historyczny, wojenny
opis: Warszawa, rok 1920. Ola jest aktorką warszawskiego teatru rewiowego i narzeczoną Jana, lewicującego poety i kawalerzysty. Po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front, Jan postanawia oświadczyć się Oli i natychmiast ożenić. Ślubu w kościele św. Anny w Warszawie udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka. Podczas walk Jan zostaje posądzony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację. Sąd wojskowy skazuje go na karę śmierci. Tymczasem Olę nachodzi w teatrze natrętny wielbiciel, kapitan...
* * *
RIESE - TAJEMNICE WYKUTE W SKALE; 16.08.2013 r. godz. 10.30, czas trwania: 59 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, miejsce: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Maciej Kieres, Wojciech Malinowski, gatunek: dokumentalny
opis: Twórcy dokumentu: Maciej Kieres i Wojciech Malinowski, starają się w nim wyjaśnić tajemnicę największego projektu budowlanego hitlerowskich Niemiec, prowadzonego w Górach Sowich i w Zamku Książ. W dokumencie prowadzonym przez dziennikarza telewizyjnego Piotra Załuskiego oprócz wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń głos zabrali również eksperci i pasjonaci. Miejsca tworzące kompleks Riese to Zamek Książ, Walim, Rzeczka, Jugowice, Kolce, Sokolec, Włodarz i Soboń, ale w dokumencie...
* * *
PANTEON CMENTARZ WOJSKOWY W WARSZAWIE; 16.08.2013 r. godz. 11.30
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Marek Widarski, gatunek: dokumentalny
opis: Dzieje najsłynniejszej warszawskiej nekropolii, Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Autorzy filmu prezentują postaci zasłużonych Polaków, którzy mają tam swoje kwatery oraz przybliżają ich losy. Zobaczymy grobowce, w których spoczywają powstańcy z 1863 roku, żołnierze I wojny światowej, roku 1920 i kampanii wrześniowej 1939 roku.
* * *
BOMBA W TORCIE; 16.08.2013 r. godz. 12.30, czas trwania: 20 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Wojciech Królikowski, gatunek: reportaż, historyczny, edukacja
opis: W PRL doszło do kilkudziesięciu porwań samolotów pasażerskich z polskich lotnisk. Samoloty porywano najczęściej do Berlina Zachodniego, na nieistniejące już legendarne lotnisko Tempelhof, do Wiednia, albo duńską wyspę Bornholm. Reportaż przedstawia historię dwóch, najbardziej spektakularnych, porwań samolotów z lotniska w Katowicach Pyrzowicach do Wiednia. W latach 1970 - 1982 z lotniska w Pyrzowicach usiłowano porwać (w dwóch przypadkach skutecznie) dziesięć samolotów ...
* * *
KORCZAK Z WARSZAWY, 16.08.2013 r. godz. 13.00, czas trwania: 23 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Miłka, Skalska, gatunek: reportaż
opis: Reportaż poświęcony Januszowi Korczakowi. O pisarzu opowiada Marta Ciesielska, Kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badań Korczakianum, edytorka dzieł pisarza. Wraz z Agnieszką Witkowską - Krych oraz Jagną Koftą - twórczyniami aplikacji na iphona - poznajemy Warszawę Korczaka. W reportażu wykorzystane o fragmenty filmu "Korczak" w reż. Andrzeja Wajdy.
* * *
BYŁ WŚRÓD NAS... ; 16.08.2013 r. godz. 14.30, czas trwania: 59 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Beata Hyży-Czołpińska, gatunek: dokumentalny
opis: Dokument zrealizowany z okazji 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku. Ojciec Święty zawitał 5 do miasta 5 czerwca 1991 roku. Przed kamerami wypowiadają się mieszkańcy Białegostoku, którzy byli świadkami tego historycznego wydarzenia.
* * *
TERESA SUŁOWSKA - BOJARSKA, WYGRANE ŻYCIE ŁĄCZNICZKI; 16.08.2013 r. godz. 15.45, 29 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Marek Widawski , gatunek: dokumentalny
opis: Film przedstawia sylwetkę Teresy Sułowskiej - Bojarskiej, PS. "dzidzia", "Klamerka", łączniczki Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Uczestniczki walki o niepodległość Polski w latach 1939-1989.
* * *
OSTATNIA SZARŻA ; 16.08.2013 r. godz. 16.15, czas trwania: 22 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Grzegorz Gajewski, gatunek: reportaż historyczny, edukacja
opis: Opowieść o szarży ułańskiej 14 Pułku Ułanów Jałowieckich z września 1939 r.
* * *
BALLADA O DWÓCH DOMACH; 16.08.2013 r. godz. 18.30, czas trwania: 27 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Grzegorz Gajewski ; gatunek: dokumentalny, historyczny, popularyzacja
opis: Na fali zainteresowania sprawami wypędzeń. Opowieść o przyjaźni rodziny Kabatów z Gdańska z Niemcem, Reinhardtem Bordelem, który urodził się i wychowywał do końca wojny w domu, który Kabatowie zajęli po wypędzeniu ich ze Stanisławowa.
* * *
NIEPODLEGŁY - OPOWIEŚĆ O JANUSZU KRUPSKIM; 16.08.2013 r. godz. 19.00, czas trwania: 54 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki, gatunek: dokumentalny, historyczny
opis: Wolna Polska w Wolnym Świecie. Bez niepodległości narodów Związku Radzieckiego nie odzyskamy i nie utrzymamy własnej niezależności - tak pisał jesienią 1977 roku w pierwszym numerze Niezależnego Pisma Młodych katolików "Spotkania" Janusz Krupski, inicjator ruchu wydawniczego działającego poza zasięgiem PRL-owskiej cenzury. W 1974 roku Janusz Krupski wraz z Bogdanem Borusewiczem i Piotrem Jeglińskim - jako studenci KUL - zdecydowali się podjąć walkę z komunistycznym systemem...
* * *
BACZYŃSKI, 16.08.2013 r. godz. 21.00, czas trwania: 67 min.
blok: projekcje plenerowe , Rynek Wielki w Zamościu
reżyseria: Kordian Piwowarski; gatunek: poetycko-biograficzny
opis: Film o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. Reżyserem fabularyzowanego dokumentu jest Kordian Piwowarski. Film o Baczyńskim - jego życiu, twórczości i tragicznej śmierci w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego - nie jest zwykłym dokumentem. To raczej poetycka opowieść, godna swojego bohatera. Jak mówi reżyser obrazu: "Jest to podróż do wnętrza jego duszy - próba zrozumienia, co Baczyński czuł w kluczowych momentach życia, dlaczego pisał to, co pisał i dlaczego zginął.
* * *
SZWADRON; 16.08.2013 r. godz. 22.15, czas trwania: 105 min.
blok: projekcje plenerowe, Rynek Wielki w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Juliusz Machulski, gatunek: Wojenny, Dramat historyczny
opis: Film rozgrywa się w 1863 roku w czasie Powstania Styczniowego. Bohaterem opowieści jest rosyjski szlachcic Fiodor Jeremin, który jest świadkiem wojny.
* * *
BEZ JEDNEGO DRZEWA LAS LASEM ZOSTANIE; 17.08.2013 r. godz. 9.30, czas trwania: 55 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
reżyseria: Dagmara Drzazga; gatunek: dokumentalny
opis: Opowieść o tragicznej śmierci księdza Jana Machy, który w wieku 28 lat został zgilotynowany w katowickim więzieniu. Ksiądz Macha urodził się w 1914 roku w Chorzowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1939 roku. Od początku wiadomym było, że nie będzie to łatwa posługa. Założył podziemną organizację o nazwie "Konwalia". Następnie kierował pomocą społeczną na Śląsku. Wokoło niego skupieni byli harcerze, studenci i młodzież. Wydawał gazetkę "Świt",...
* * *
RÓŻA I JAN; 17.08.2013 r. godz. 10.30, czas trwania: 55 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Hanna Zofia Etemadi, gatunek: dokumentalny
opis: Film powstał w oparciu o wywiad z ordynatem Janem Zamoyskim nagrany w 2000 roku, podczas realizacji pierwszej części tryptyku pt. "Dzieci Zamojszczyzny". Cześć druga ukończona z okazji obchodów 70-lecia wysiedleń, dotyczy okresu od połowy czerwca do połowy października 1943 roku okresu pacyfikacji będącej w dużej mierze odpowiedzą na powstanie zamojskie. W tym czasie szczególne zasługi w dziele ratowania dzieci mają Jan i Róża Zamoyscy. Zwłaszcza Róża stała się przykładem...
* * *
PRZELOT NAD ZDOBYTYM MIASTEM; 17.08.2013 r., godz. 11.30, czas trwania: 23 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Andrzej Kałuszko, gatunek: reportaż historyczny, edukacja
opis: Film wykorzystuje 3,5 minutowy fragment Kroniki niemieckiej z przelotu samolotu Luftwaffe nad Warszawą w chwili jej kapitulacji 28 września 1939 roku. Ten przelot pokazuje Warszawę, wprawdzie zbombardowaną i zniszczoną, ale jeszcze stojącą w jej przedwojennym kształcie.
* * *
EUROPA ŚRODKOWA IDZIE NA WOLNOŚĆ, 17.08.2013 r. godz. 12.00, czas trwania: 53 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Mirosław Jasiński, gatunek: dokumentalny, historyczny, edukacja
opis: Film pokazuje całościowo to, co działo się na styku Węgier, Polski i Czechosłowacji po 1989 roku. Autor dotarł do wszystkich kluczowych postaci, pokazuje chyba wszystkie ważne wątki oddające atmosferę tamtego okresu. Sporo archiwaliów.
* * *
PAN TADEUSZ - REAKTYWACJA; 17.08.2013 r. godz. 14:30, czas trwania: 24 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Marek Maldis, gatunek: reportaż, historyczny, edukacja
opis: Reportaż ukazuje prace nad rekonstrukcją cyfrową kopii filmowej dzieła Pan Tadeusz, nakręconej w 1928 roku.
* * *
JESTEM RITA KOSSOBUDZKA; 17.08.2013 r. godz. 15.00, czas trwania: 24 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Miłka Skalska, gatunek: reportaż, historyczny, edukacja
opis: Film opowiadający o życiu Rity Comby, amerykańskiej dziennikarki i jej związkach z Polską. Jest bowiem córką powstańca warszawskiego Ryszarda Kossobudzkiego.
* * *
PO CO CI TE CHŁOPY. RZECZ O KAROLU LEWAKOWSKIM, 17.08.2013 r. godz. 15.30, czas: 48 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Marek Maldis, gatunek: dokumentalny, historyczno-polityczny, popularyzacja
opis: Film przedstawia postać i działalność Karola Lewakowskiego. Ta wybitna postać polskiego ruchu niepodległościowego z przełomu XIX i XX wieku ze wszech miar zasługuje na przypomnienie i utrwalenie w filmowych kadrach. Uczestnik Powstania Styczniowego, poseł do austriackiej Rady Państwa, współtwórca Polskiego Towarzystwa Demokratycznego i pierwszy prezes Stronnictwa Ludowego. Pomimo, że urodził się pod Lwowem i w Wiedniu reprezentował Polaków z Galicji, jego działalność wykraczała...
* * *
ŚWIĘTY OGIEŃ; 17.08.2013 r. godz. 16.30, czas trwania: 25 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Maciej Gabrysia, Jarosław Manka, gatunek: dokumentalny
opis: Film poświęcony Walentemu Badylkowi, który w 1980 roku dokonał samospalenia na krakowskim rynku w proteście, przeciwko zakłamywaniu Zbrodni katyńskiej.
* * *
W OSTATNIEJ PUSZCZY EUROPY...; 17.08.2013 r. godz. 13.00, czas trwania: 25 min.
blok: konkursowe pokazy filmowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Beata Hyży-Czołpińska, gatunek: reportaż historyczny
opis: Opowieść o lesie, który kiedyś porastał całą Europę. Jedyną pozostałością po nim jest Puszcza Białowieska...
* * *
UKŁAD ZAMKNIĘTY, 17.08.2013 r. godz. 17.00, czas trwania: 119 min.
blok: retrospektywa twórczości Ryszarda Bugajskiego, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy"
reżyseria: Ryszard Bugajski, scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski , gatunek: thriller
opis: Historia trzech prężnie działających biznesmenów, którzy padają ofiarą misternie uknutej intrygi na wysokich szczeblach wymiaru sprawiedliwości. Gdy pewnego dnia, o 6 rano, do ich domów wkraczają agenci Centralnego Biura Śledczego i uzbrojeni po zęby antyterroryści, żaden z przedsiębiorców nie ma bladego pojęcia, skąd wzięły się stawiane im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Aresztowani, pozbawieni kontaktu z zastraszanymi...
* * *
ROK 1863; 17.08.2013 r. godz. 21.30, czas trwania: 60 min.
blok: projekcje plenerowe, Rynek Wielki w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Przemysław Bednarczyk, gatunek: dokumentalny, historyczny, edukacja
opis: Film dokumentalny - poświęcony powstaniu styczniowemu 1863 r. obejmuje sytuację ziem polskich przed powstaniem, jego przebieg oraz skutki po nieudanym zrywie. Jaki był ten drugi w XIX wieku zryw? Nieprzemyślany, niepotrzebny, niezaplanowany, czy realistyczny, z szansą na powodzenie? Kim byli główni twórcy powstania styczniowego? Młodzi idealiści czy konserwatywni działacze polityczni, dążący do ugody i spokojnego życia? W filmie wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów prywatnych...
* * *
PRZESŁUCHANIE; 18.08.2013 r. godz. 13.00, czas trwania: 111 min.
blok: retrospektywa twórczości Ryszarda Bugajskiego, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy"
scenariusz i reżyseria: Ryszard Bugajski, gatunek: dramat psychologiczny, polityczny
opis: Przesłuchanie" jest najsłynniejszym polskim "półkownikiem", czyli filmem niedopuszczonym przez cenzurę PRL do rozpowszechniania i odłożonym na popularną w tym czasie "półkę". Zrealizowany w 1982 roku w trakcie trwania stanu wojennego, określany jest przez filmoznawców mianem najbardziej wrogiego komunizmowi filmu w dziejach PRL. Jego powstanie było bezpośrednią przyczyną likwidacji kierowanego przez Andrzeja Wajdę Zespołu Filmowego X.
* * *
SAHRYŃ. PAMIĘĆ ZAPISANA W KAMIENIU; 18.08.2013 r. godz. 15.00, czas trwania: 23 min.
blok: projekcje pozakonkursowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
scenariusz i reżyseria: Ewa Szakalicka, gatunek: dokumentalny
* * *
WYROK ŚMIERCI, 18.08.2013 r. godz. 15.30, czas trwania: 38 min.
blok: projekcje pozakonkursowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
gatunek: reportaż
* * *
W CIENIU PREZYDENTA; 18.06.2013 r. godz. 16.30, czas trwania: 49 min.
blok: projekcje pozakonkursowe, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu
reżyseria: Hanna Etemadi, gatunek: dokumentalny
opis: Film ten to opowieść o losach zapomnianego bohatera Jana Pohoskiego, żołnierza I Brygady Legionów, a od 1934 roku Prezydenta Warszawy, prekursora europejskiej wizji naszej stolicy. Aresztowany wiosną 1940 roku w ramach realizacji planu AB generała Hansa Franka został zastrzelony w masowej egzekucji 20-21 czerwca 1940 roku w Palmirach obok Rataja, Niedziałkowskiego, Kusocińskiego. Jego życiorys wpisał się w historię naszego kraju i Warszawy, jak i tragedia jego rodziny.
* * *
POPIOŁY; 18.08.2013 r. godz. 21.00, czas trwania: 235 min.
blok: projekcje plenerowe, fortyfikacje
reżyseria: Andrzej Wajda, scenariusz: Aleksander Ścibor-Rylski, gatunek: Kostiumowy, Dramat historyczny
opis: Akcja filmu rozpoczyna się latem 1798 roku, w chwili, gdy podróżujący po Włoszech książę Gintułt spotyka obdartych polskich żołnierzy, śpiewających Mazurka Dąbrowskiego. Niebawem arystokrata wraca do ojczyzny. Los styka go tu z młodym szlachcicem Rafałem Olbromskim, który zostaje jego sekretarzem i towarzyszy mu w podróżach.
Zapraszamy!
Zamość onLine jest patronem medialnym
Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią" autor / źródło: Teresa Madej, www.zamoscfilmfestival.pl dodano: 2013-07-29 przeczytano: 6734 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|