www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 22 listopada 2024, w 327 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marka, Cecylii, Filomeny.
Listopadowe przysłowia: Kwitną drzewa w listopadzie, zima aż do maja będzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Turystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Zamość w rytmach reggae

Jubileuszowa, 10 Wiosna Studencka Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu przeszła już do historii.

Główną atrakcją święta żaków był niewątpliwie koncert Maleo Reggae Rockers. Prawie dwugodzinny koncert Darka Majelonka i jego przyjaciół, na długo pozostanie w pamięci kilkusetosobowej grupy młodych ludzi zgromadzonych pod sceną. Muzyka rodem z Jamajki pobudziła do zabawy i młodszych, i starszych. Wszyscy bawili się wyśmienicie, a zespół dwukrotnie wracał na scenę bisować.

Po koncercie poprosiliśmy Maleo, o krótką rozmowę.

- Powiedz, który raz jesteś w Zamościu?

Maleo: Oj, nie pamiętam ile razy byłem już tutaj, ale z Maleo Reggae Rockers na pewno pierwszy. Zamość to piękne miasto. Zawsze z przyjemnością tu przyjeżdżam.

- Jakie zespoły, jakie płyty ukształtowały cię muzycznie?

Maleo: Tego było strasznie dużo. Od początku, jak byłem mały to były: Black Sabath, Deep Purple, Led Zeppelin, Santana. Później już kapele grające reggae, punk rock i ETNO - różne odmiany muzyki afrykańskiej.

- No właśnie, wymieniłeś zespoły grające różne gatunki muzyczne. Grałeś w wielu kapelach - muzycznie oddalonych od siebie i to bardzo - bo i Moskwa, Izrael, Armia, Houk, 2TM2,3, Maleo Reggae Rockers, Arka Noego, skąd taka różnorodność?

Maleo: Wynika to z miłości do muzyki. Jest tyle pięknej muzyki, niekoniecznie na programach najbardziej oglądanych i słuchanych. Jeżeli człowiek zada sobie trochę trudu i poszuka czegoś więcej niż jest na pierwszym planie może znaleźć bardzo dużo wręcz genialnej muzyki. Trzeba po prostu chcieć szukać.

- Grałeś punka, grałeś reggae. Jak to jest, że w Polsce oba te środowiska trzymają ze sobą - przecież są to dwie różne ideologie.

Maleo: Reggae jest tak niesamowitą muzyką, zesłaną nam od Boga - czuję to - opanował pół świata, a teraz króluje w Polsce. Powstała na małej wysepce, gdzie mieszka około miliona ludzi. Jest to muzyka duszy, w żaden sposób nie jest komercyjna. Muzyka niesie ze sobą jakieś emocje, przesłanie, daje ludziom nadzieje, łączy ich w coś na kształt wspólnoty. Łączy, a nie dzieli - w naszych czasach, gdzie jest tyle podziałów, ta muzyka jest czymś innym, jakby nie z tego świata.

- Czy tworząc te muzykę wychodzisz do ludzi z przesłaniem?

Maleo: Tak, bo mamy dość tego wszystkiego co się teraz głosi - tej cywilizacji śmierci. Tego, że nic nie ma sensu jest jeden wielki syf i jedyne co pozostaje, to popełnić samobójstwo. Większość kapel rockowych - grających obecnie - właśnie o tym mówi! A my mówimy, odwrotnie. Mówimy, że życie jest piękne, że świat jest piękny. Kiedyś, na pytanie jak zmienić świat na lepsze Matka Teresa odpowiedziała - trzeba zacząć od siebie. Takie przesłanie niesiemy ludziom.

- Czy publiczność inaczej odbiera muzykę, która grasz np. jako Maleo Reggae Rockers, a inaczej jako Tymoteusz?

Maleo: Na Tymoteusza przychodzi wąska grupa słuchaczy, głównie ci, którzy słuchają jednego gatunku muzyki. Na reggae przychodzi więcej osób. Słuchają tego różne grupy, nie tylko rastamani. Ta muzyka jest jakby bardziej uniwersalna. Oczywiście, nie dlatego ją gram, bo jest uniwersalna, al dlatego, że ja ją po prostu kocham i widzę, że ma niesamowita moc. Muzyka oparta jest na basie, musi być bardzo dobry sprzęt, aby ten mocny bas wygenerować. Czuje się go w brzuchu, a to powoduje poruszenie.

Reggae - razem z Izraelem - grałeś już w latach osiemdziesiątych. Powiedz, czy na przestrzeni tych 20 lat, cos się w tej muzyce zmieniło.

Maleo: Teraz mamy w Polsce drugą falę reggae. Chyba nawet większą niż przed laty. Kiedyś nie było szans, żeby ta muzyka wypłynęła na szersze wody. Ta muzyka było tylko w Jarocinie i kilku jeszcze innych undergroundowych miejscach. Teraz, widzę to po młodych kapelach, że ta muzyka stała się środkiem wyrazu, ich językiem. Jeśli ci ludzie obejdą pewne schematy, które są -wszędzie, włożą w to serce, to będzie wspaniale. Zostanie stworzona nowa jakość.
Myślę, że hip-hop już odchodzi. Kończy się jako język młodzieży. Ja bardzo lubie hip-hop, ale z mądrym przesłaniem. Jednak już od dłuższego czasu zauważyłem, że ta muzyka się bardzo komercjalizuje, przyjmuje amerykańskie schematy - panienki, sex, narkotyki, szybkie fury. Myślę, że to jest jej zmierzch.

- Jak to się stało, że zacząłeś grać tzw. rocka chrześcijańskiego.

Maleo: Ja nigdy nie grałem rocka chrześcijańskiego. To jest wymysł dziennikarzy. Podobnie dotyczy to i Tomka Budzyńskiego. Przecież ja gram to samo co przed laty. Dalej wykonuję numery Izraela, które grałem 20 lat temu. One są cały czas aktualne. Tylko teraz, przez ten pryzmat języka, który w życiu poznałem, ja je bardziej rozumiem. Wiele się wyjaśniło.

- Nieodłącznym symbolem reggae jest marihuana. Co u tym sądzisz?

Maleo: Jest to kolejny mit. Koncertowałem na Jamajce i poznałem wielu artystów. Tak jak wszędzie - jedni palą, a inni nie palą. Mówię, oczywiście o środowisku muzyków grających reggae.
Ten mit jest podtrzymywany, przez różne środowiska, którym zależy na tym, aby taki obraz funkcjonował. Można wtedy zarobić na koszulkach, gadżetach z wizerunkiem marihuany.

Wiecej zdjęć dostępnych jest w dziale [ Fotogaleria ]


autor / źródło: wald
dodano: 2007-05-28 przeczytano: 19206 razy.



Zobacz podobne:
     Koncert Maleo Reggae Rockers, rozdajemy wejściówki / 2012-04-17
     WSZiA otwiera specjalistyczne laboratoria budownictwa / 2012-04-10
     Dzień otwarty WSZiA / 2012-02-28
     Czadrege w Owcy Całej / 2012-01-11
     Maleo Reggae Rockers na "Koncercie Papieskim" / 2011-09-30
     Ras Luta reprezentant East West Rockers w Zamościu / 2011-04-20
     Hempositive sound w Piątej Stronie Świata / 2010-04-23
     Święto reggae w Zamościu / 2010-02-03
     "Wakacje w Europie", wyślij zdjęcia i wygraj kino domowe / 2009-10-23
     GRADUACJA 2009 na WSZiA / 2009-10-19
     Konferencyjny październik na WSZiA / 2009-10-19
     4 punkty dla Barometru / 2009-07-27
     Dni Józefowa z muzyką reggae i Andrzejem Rosiewiczem / 2009-07-06
     1000 zł dla przyszłego inżyniera / 2009-06-24
     WSZiA w Zamościu POZYTYWISTĄ roku 2008 / 2009-06-01
     Barometr nastrojów gospodarczych, badania dla regionu / 2009-03-16
      Obowiązkowa matura z matematyki- seminarium / 2009-03-16
     Zamojscy "profesorowie debeściaki" / 2009-03-05
     WSZiA otwiera drzwi! / 2009-02-02
     Już wiemy "co w szkole piszczy" / 2009-01-31

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet