www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 28 stycznia 2025, w 28 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Walerego, Radomira, Agnieszki.
Styczniowe przysłowia: Co Nowy Rok nakaże, to wrzesień pokaże. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Turystyka


- - - - POLECAMY - - - -




Zimowy spacer w mieście chrząszcza

Gród nad Wieprzem, miasto "Trzech kultur" i "miasto chrząszcza" - tak najczęściej określany jest najstarszy gród na Zamojszczyźnie. Historia Szczebrzeszyna, sympatycznie rozsławionego przez Jana Brzechwę, jego zabytki oraz widoki znalazły się w programie wycieczki organizowanej przez Klub Turystyczno-Krajoznawczy im. Michała Pieszki przy Oddziale PTTK w Zamościu (1.02.).



W wycieczce turystyczno-krajoznawczej wzięło udział dwudziestu najbardziej zapalonych miłośników zabytkowego grodu nad Wieprzem. Przybyli z Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego, Zwierzyńca i Szczebrzeszyna. Uczestnicy zimowej eskapady spotkali się w sercu miasta, przy ratuszu pochodzącym z 1840 r., obok pomnika Chrząszcza II. Tu przewodnik turystyczny przypomniał historię Szczebrzeszyna, posiadającego prawa miejskie z nadania Kazimierza Wielkiego od 1352 roku. Na przestrzeni wieków ścierały się tutaj różne kultury i religie: katolicy, żydzi, kalwini i arianie. O wielokulturowej przeszłości miasta świadczą zabytkowe budowle: barokowy przyklasztorny kościół św. Katarzyny, cerkiew o obronnym charakterze z XV wieku i synagoga. Obrazu miasta dopełnia jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy - kirkut z dobrze zachowanymi macewami.



Miasto, w Polsce i nawet poza jej granicami, znane jest m.in. z wiersza Jana Brzechwy za sprawą słów: "W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie". Nie dziwi więc sympatia mieszkańców do tego owada i dlatego umieszczono tu drewniany pomnik chrząszcza grającego na skrzypcach przy malowniczym źródełku oraz kolejny, przy miejskim ratuszu.



Po poznaniu historii miasta udaliśmy się do kościoła pw. św. Mikołaja z 1620 roku. W renesansowym kościele zajrzeliśmy nawet na chór muzyczny, aby obejrzeć instrument lwowskiego organmistrza Jana Śliwińskiego z 1893 roku. Potem spacerowaliśmy ulicą Zamojską aż do pomnika dr Zygmunta Klukowskiego, znajdującego na terenie Zespołu Szkół Zawodowych w pobliżu ulicy Trębackiej, którą w dawnych czasach wjeżdżały do Szczebrzeszyna pocztyliony.



Wracając do centrum oglądaliśmy obelisk ariański w miejscu, gdzie kończy się Padół Zamojski a zaczyna się Roztocze Zachodnie. Dalej wędrowaliśmy uliczkami po dawnych fosach miasta do pofranciszkańskiego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z 1620 roku. Podziwialiśmy jego architekturę, malowidła, odnowione ołtarze oraz łaskami słynący obraz M.B. Bonifraterskiej.



Odpoczęliśmy nieco w synagodze, a potem wysłuchaliśmy opowieści o ostatnim Żydzie szczebrzeskim Jankielu Grojserze. Następnie udaliśmy się do XVI-wiecznej cerkwi prawosławnej z okazałymi starymi polichromiami i ikonostasem.

Ulicą Cmentarną dotarliśmy do kirkutu nazywanego okopiskiem, gdzie znajduje się wrośnięta w drzewo macewa cadyka Szlomo. Na cmentarzu katolickim odwiedziliśmy grób Kaczorowskich, w linii żeńskiej rodziny Jana Pawła II, nagrobek Brandtów, Jankiela Grojsera oraz pomnik ku czci uczestników Powstania Styczniowego z 1863 roku.



Następnie, podziwiając krajobrazy, zeszliśmy w wąwóz lessowy do przedmieścia Błonie. Zobaczyliśmy także pierwszy pomnik Chrząszcza, odwiedziliśmy galerię Roztocze oraz młyn na rzece Wieprz z 1909 roku, fundacji Maurycego Zamoyskiego. Na zakończenie zwiedziliśmy piwnice pod "Restauracją Chrząszcza", które, jak mówi legenda, połączone były z labiryntem podziemnych przejść i prowadziły aż do twierdzy Zamość.


autor / źródło: jk, fot. Jan Cios i Janusz Kapecki
dodano: 2014-02-09 przeczytano: 8920 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet