|
Z ziemi włoskiej na Roztocze"Krasnobrodzka Pani, Tyś naszą Hetmanką, Polski Tyś Królową i najlepszą Matką" - tą pieśnią śpiewaną zwykle podczas uroczystości odpustowych w Krasnobrodzie, zespół folklorystyczny "Wójtowianie" muzycznie rozpoczął wernisaż wystawy prezentującej wizerunki Matki Boskiej Krasnobrodzkiej ze zbiorów ks. Tadeusza Sochana - proboszcza Parafii pw. Świętego Stanisława, który odbył się w dniu 23 lutego 2014r. o godz. 16.00 w Krasnobrodzkim Domu Kultury.
Wprowadzeniem do spotkania było powitanie gości, którego dokonała niżej podpisana oraz odczytanie tekstu napisanego przez ks. Tadeusza Sochana, który ukazał się na łamach "Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego" (nr 2 (115) 2013) i przybliżył zebranym genezę powstania wystawy. Oto co napisał ks. Tadeusz Sochan:
"Radość z narodzin szybko zamieniła się w rozpacz nad umierającym niemowlęciem.
Dwutygodniowy chłopiec miał trudności z oddychaniem. Jego małe ciałko powoli zamierało. "Bóg dał. Bóg wziął" - ze łzami wypowiadali najbliżsi, żegnając się z nowo narodzonym. Ojciec ukradkiem docinał deski na trumienkę dla syna, babcia dyskretnie szyła, na śmierć wnuka, białą koszulkę. Jedynie matka szukała ratunku, choć wszyscy mówili, że go już nie znajdzie. Z Grabowicy do Krasnobrodu na skróty jest zaledwie 9 kilometrów. Z pośpiechem, przez pola i las, poszła do Matki w białym klasztorze, która jest Panią Roztocza. Co tam mówiła, jak prosiła o życie syna? Tego nie opowiadała. Wspominała tylko, że gdy wróciła do domu, dziecko było już zdrowe.
To nie jest historia z serii cudownych legend. To opowiadała moja mama, a ja jestem tym cudownie uzdrowionym chłopcem. Opisane wyżej zdarzenie cudownego uzdrowienia z okresu mojego niemowlęctwa, które znam jedynie z opowiadań, daje mi przywilej szczególnej czci dla Matki Bożej Krasnobrodzkiej, której zawdzięczam życie, a może i kapłaństwo. Gdy już blisko mi do spotkania z Bogiem i Jego Matką po drugiej stronie życia, w dowód wdzięczności poprosiłem Magdę Maciochę, absolwentkę wyższej szkoły malarskiej, aby przedstawiła znane wizje Madonny, której XVI-wieczny wizerunek utrwalony na obrazie Francesco "Francia" Raiboliniego posłużył przed wiekami do powstania litograficznego sztychu krasnobrodzkiego wizerunku Maryi, adorującej Dzieciątko leżące na ziemi.
Zgromadzona kolekcja liczy 11 obrazów i w br. tworzy wystawę Krasnobrodzkich Madonn, które można było podziwiać najpierw w kościele góreckiej parafii pw. św. Stanisława, gdzie jestem proboszczem, potem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Józefowie, następnie w Zamościu podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej, a obecnie w Krasnobrodzkim Domu Kultury, w miejscowości, w której od wieków jest Jej sanktuarium."
Po tych słowach ks. Tadeusz Sochan powitał zebranych, a następnie opowiedział o każdym z obrazów składającym się na wystawę. Mówił nie tylko zgromadzonej kolekcji, ale również o tym co przyczyniło się do realizacji tego pomysłu, jak ten pomysł się rodził i dojrzewał, aby można było zobaczyć efekt końcowy. Opowieść ta przeplatana była pieśniami maryjnymi w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Wójtowianie" z Krasnobrodu.
Po zaprezentowaniu wszystkich obrazów przyszedł czas wystąpienia gości, uczestników spotkania. Chętnych nie brakowało. Jako pierwsza głos zabrała Alina Słota z Krasnobrodu, członkini zespołu "Wójtowianie", regionalistka, która przekazała w darze ks. Sochanowi pamiątkę rodzinną - obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej z lat 60-tych, namalowany przez nieżyjącą już artystkę ludową z Krasnobrodu - Feliksę Lewandowską.
Następnie Zofia Kończewska-Murdzek odczytała obszerny fragment napisanego przez siebie wiersza - modlitwy do Matki Boskiej Krasnobrodzkiej, który jest dziękczynieniem za otrzymane łaski i opiekę. Potem Pani Natalia z Zamościa przedstawiła zgromadzonym własną modlitwę z 1968 roku.
Podziękowanie dla Ks. Sochana za pomysł stworzenia kolekcji obrazów i prezentację wystawy wyrazili ks. prałat Eugeniusz Derdziuk, Burmistrz Krasnobrodu Wiesław Chmielowiec oraz z-ca Burmistrza Stanisław Jędrusina, którzy do słów wdzięczności dołączyli kwiaty i nowo wydany album fotograficzny o Krasnobrodzie.
W ten sposób zakończyła się pierwsza część krasnobrodzkiego wernisażu, która miała miejsce w sali wystawowej KDK.
Druga część spotkania - mini koncert skrzypcowo-gitarowy w wykonaniu ks. Tadeusza miała miejsce w sali widowiskowej.
Tam w nieco już swobodniejszej atmosferze można było posłuchać nie tylko prezentacji muzycznych, ale również ciekawych historii. Były opowieści sprzed lat, wspólne śpiewanie i relacje znajomych i przyjaciół, których nie brakowało na sali, a którzy bardzo chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami.
Cieszy fakt, że wernisaż zgromadził bardzo wielu gości, nie tylko z Krasnobrodu, ale m.in. z: Suśca, Grabowicy, Łasoch, Biłgoraja, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego. Wśród nich były władze samorządowe naszego miasta w osobach Burmistrza Krasnobrodu Wiesława Chmielowca, jego z-cy Stanisława Jędrusiny i przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Misztala. W spotkaniu uczestniczył także z-ca wójta Gminy Susiec Janusz Oś oraz księża: ks. prałat dr Eugeniusz Derdziuk - proboszcz Parafii Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, ks. prałat Roman Marszalec - wieloletni proboszcz krasnobrodzkiej parafii, ks. Marek Kuśmierczyk - proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie, ks. Roman Jaworski - Kapelan Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu, ks. Paweł Słonopas - proboszcz Parafii pw. św. Opatrzności Bożej w Bondyrzu i ks. Tomasz Leńczuk - wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Krasnobrodzie. Była też 10. Drużyna Harcerska "Traperski Krąg" z Suśca wraz z opiekunem p. Anną Rojek oraz wspomniany już wcześniej, zaprzyjaźniony z ks. Sochanem zespół folklorystyczny "Wojtowianie".
Spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej, miłej atmosferze i zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Warto dodać, że wystawa obrazów Matki Boskiej Krasnobrodzkiej prezentowana jest w Krasnobrodzie w roku, który jest rokiem poprzedzającym rocznicę 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej.
Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wernisażu zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie czynna w Krasnobrodzkim Domu Kultury do 25 kwietnia br.
Wiadomo też, że są plany na prezentację kolejnych miejscowościach. Z Krasnobrodu wystawa powędruje do Biłgoraja.autor / źródło: Mariola Czapla / KDK dodano: 2014-03-01 przeczytano: 10968 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|