www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w poniedziałek, 17 grudnia 2018, w 351 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Olimpii, Łazarza, Jolanty.
Grudniowe przysłowia: Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Przegrani lecą w kulki

Nie uwierzę, że Andrzej Wnuk naprawdę spodziewał się zwycięstwa w wyborach na prezydenta Zamościa. Co prawda nie sądzę też, że był kompletnie pozbawiony wiary w sukces, ale mimo wszystko musiał czuć bardzo dużą niepewność. Nie uwierzę też, że Marcin Zamoyski prawdziwie liczył się z tym, że będzie musiał odejść z zajmowanego stanowiska. Wyniki pierwszej tury dawały mu spore podstawy do tego, by zamawiać szampany na niedzielny wieczór - przecież jego poparcie zsumowane z tym, które dawały mu głosy sojusznika w postaci prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej im. Waleriana Łukasińskiego, wynosiło aż 65 procent. Ale fakt faktem, że wyniki drugiego rozdania były zaskoczeniem dla wszystkich.

Pewnie część z Państwa wybuchnie teraz śmiechem, ale nawiążę tu do mojego tekstu sprzed pierwszej tury wyborów, w którym prorokowałem, że w decydującym starciu zmierzy się Marcin Zamoyski z Jerzym Niziołem. Prognoza, która zupełnie się nie sprawdziła, ale która była oparta na naprawdę solidnych podstawach. Andrzej Wnuk mógł w zasadzie tylko obiecywać, bo nie miał dotąd doświadczenia samorządowego. Nizioł z Zamoyskim zaś doświadczenie mają spore i w zasadzie na nim właśnie budowali swoje kampanie. Marcin Zamoyski zresztą po kolei organizował różne wydarzenia związane z oddawaniem kolejnych przedsięwzięć do użytku. Do tego obaj panowie posiadali silne zaplecze i elektorat, zaś Wnuk wprawdzie stworzył Wspólny Zamość, ale z tej formacji nie udało się wprowadzić nikogo do Rady Miasta. A nie mógł się w pełni utożsamiać z Prawem i Sprawiedliwością, bo został przez tę partię jedynie poparty, co jednak stanowiło pewien dyskomfort.

Podsumowując - żaden szanujący się niezależny politolog nie postawiłby innej prognozy pierwszej tury wyborów w Zamościu niż moja. Ta teza nie jest przejawem mojej bufonady. Po co więc to piszę? Żeby uwidocznić rozmiar klęski Marcina Zamoyskiego, który miał w rękach wszystkie atuty konieczne do tego, żeby wygrać wybory. A on je przegrał. Stu trzydziestoma trzema głosami, ale przegrał.

Przez cały poniedziałek czytałem komentarze na zamojskich forach internetowych pod artykułami o zwycięstwie Andrzeja Wnuka. Mnóstwo wypowiedzi było znacznie oderwanych od rzeczywistości. Szczególnie bawiły mnie te, których autorzy wieszczyli, że nowy prezydent nie ma znajomości w stolicy, dlatego nie załatwi nam kasy z Unii Europejskiej i budżetu centralnego. Tak jakby do tej pory te pieniądze szły do nas szerokim strumieniem na cele wyłącznie najwłaściwsze dla miasta. I tak jakbyśmy do tej pory nie słyszeli z ust Marcina Zamoyskiego i Tomasza Kossowskiego, że wszystko zależy od władz w Warszawie i jej polityki wobec Ściany Wschodniej. Widać, że dotychczasowe władze, a w każdym razie ich żelazny elektorat, mają sporą trudność w pogodzeniu się z przegraną. Widoczne to też było właśnie 1 grudnia podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta, kiedy radni wybrali prezydium tego gremium. Jego skład jest dokładnie taki sam, jak w poprzedniej kadencji.

Przypomnę, bo być może część z Państwa tego jeszcze nie wie. Prawo i Sprawiedliwość do obecnej Rady Miasta wprowadziło dziesięcioro radnych. Spośród wyników bezwzględnych najlepsze pięć rezultatów podczas wyborów należało do kandydatów PiS-u. Na szóstym miejscu dopiero uplasował się Jerzy Nizioł, siódma - ze stratą jednego głosu do Nizioła - była Wanda Sędłak z Prawa i Sprawiedliwości, a za nią uplasował się Jan Wojciech Matwiejczuk. Czternaste miejsce, z wynikiem najgorszym spośród radnych Platformy Obywatelskiej, zajął Ireneusz Godzisz. A jednak to właśnie Matwiejczuk jako przewodniczący i Nizioł z Godziszem jako jego zastępcy będą zasiadać w tej kadencji za stołem prezydialnym, zaś klub, który wprowadził najwięcej radnych do RM i który rozmiarem poparcia zdeklasował pozostałe, nie ma nawet wiceprzewodniczącego. To pokazuje, że tak naprawdę lewica, PO i KWW Marcina Zamoyskiego nie wyciągnęły ze swej porażki żadnych wniosków. A jedną z jej przyczyn było ustawiczne ignorowanie wyborców. Tego się inaczej nazwać po prostu nie da.

I proszę nie myśleć, że nie będę rozliczał Andrzeja Wnuka z przyrzeczeń oraz codziennych działań. Wręcz przeciwnie, za tydzień opublikuję tekst, który będzie moim wskazaniem dla jego polityki jako prezydenta Zamościa. Już teraz zachęcam do jego lektury, a nowemu prezydentowi gratuluję, życzę powodzenia w realizacji obfitych obietnic przedwyborczych i ostrzegam, że największe błędy, jakie może popełnić, to takie, przez które przegrał jego poprzednik. A te wbrew pozorom są do popełnienia naprawdę bardzo łatwe.


autor / źródło: Robert Marchwiany
dodano: 2014-12-03 przeczytano: 3082 razy.Zobacz podobne:
     Wnuk z PiS-em, opozycja bez lidera, czyli zamojskie wybory widziane z dystansu / 2018-11-02
     Andrzej Wnuk ponownie prezydentem miasta Zamościa / 2018-10-23
     Rozmowy przedwyborcze - Andrzej Wnuk / 2018-09-12
     Zróbmy sobie Wnuka 2 / 2018-06-06
     Andrzej Wnuk kandydatem PiS na urząd prezydenta miasta Zamościa / 2018-06-01
     Poseł Beata Mazurek przedstawi kandydata na prezydenta Zamościa / 2018-05-30
     Wystąpienie prezydenta Zamościa z okazji Święta 3 Maja / 2018-05-04
     Pierwsze znaki zapytania / 2014-12-17
     Nie bądźmy wsią z ratuszem! / 2014-12-10
     Andrzej Wnuk prezydentem Zamościa / 2014-12-09
     Spotkanie prezydenta elekta z marszałkiem województwa lubelskiego / 2014-12-08
     II sesja rady miasta VII kadencji / 2014-12-04
     Andrzej Wnuk będzie prezydentem Zamościa! / 2014-12-01
     Burza przed ciszą / 2014-11-28
     Jak głosować w ponownych wyborach w dniu 30 listopada / 2014-11-28
     Wybory samorządowe nadal trwają / 2014-11-28
     Informacja o wyborach samorządowych na terenie działania Komisarza Wyborczego w Zamościu / 2014-11-20
     Zabawa jednak się rozkręca / 2014-11-19
     Wyniki wyborów w Zamościu / 2014-11-17
     Ostatnia prosta pierwszej tury / 2014-11-12

Warto przeczytać:
     Wielki Marszałek Józef Piłsudski powrócił do Zamościa / 2018-11-09
     Winne cuda z Sardynii w Skarbcu Wina / 2018-12-09
     Zamość świętował 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości / 2018-11-12
     Zamojska "ósemka" na obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości we Lwowie / 2018-11-15
     Muzeum o sztuce umierania w świątyni O.O. Franciszkanów / 2018-11-20- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet