www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 13 listopada 2018, w 317 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Mikołaja, Stanisława, Krystyny, Walentyny.
Listopadowe przysłowia: W połowie listopada deszczy, a w połowie stycznia trzeszczy. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Wystąpienie prezydenta Zamościa z okazji Święta 3 Maja

Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, podczas manifestacji patriotycznej na Rynku Wielkim, okolicznościowe wystąpienie wygłosił prezydent miasta Zamościa, pan Andrzej Wnuk (3.05.2018 r.).

* * *

Szanowni Państwo zebrani na zamojskim Rynku!

Szukając inspiracji do dzisiejszego wystąpienia, zapytałem jedenastoletnią Julkę: - Co pamiętasz z lekcji historii na temat Konstytucji 3 Maja? Wbrew pozorom nie podała daty, usłyszałem tylko poważną odpowiedz, że "Konstytucja złączyła stany w jeden naród. Dała podwaliny nowoczesnego państwa i społeczeństwa". Należało tylko pogratulować tak dojrzałej wiedzy dziecku, które do matury ma jeszcze kilka lat i nauczycielowi tej uczennicy, który potrafił przekazać tak ważne wartości.Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko czternaście miesięcy, ale rozwiązania tam zastosowane zmieniły całkowicie nie tylko ustrój kraju, ale również świadomość ludzi. Konstytucja, określana przez historyków mianem kompromisu szlachecko-królewskiego, wprowadziła monarchię dziedziczną, ograniczyła w znacznym stopniu źle pojmowaną demokrację szlachecką odbierając prawo głosu szlachcie nie posiadającej ziemi i likwidując liberum veto. Co ważne, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz wzięła chłopów pod ochronę państwa. Wprowadzała istniejący do dzisiaj trójpodział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Konstytucja, chociaż kojarzona z wolnością i obywatelskimi swobodami, paradoksalnie zamykała okres niepodległości.

Szanowni Państwo! Rodacy!

Konstytucja 3 Maja jest dziełem wielkiej miłości Ojczyzny i wolności, zbratania się narodu.

Rodacy!

"Stoimy dziś w przededniu ogłoszenia nowej Konstytucji Polskiej i zwołania Sejmu. Konstytucja nasza wzorowana będzie na tamtej sprzed stu laty, bo jej postanowienia mądremi były. Reformy Konstytucji 3 Maja nie były miłe wrogim nam zawsze państwom sąsiednim. Użyły one wszelkich środków, państwom tym właściwych, by nie dopuścić do wzmocnienia i odrodzenia się Polski. Dzieło 3 Maja zostało przez nich i kilku zdrajców zniszczone.

Gdy ważą się dziś losy narodów, gdy milionowe armie walczą o lepszą przyszłość swoim narodom, a inne zmartwychwstają do życia samodzielnego, pokażmy wrogom karność narodową, żywiołowe dążenie do niepodległości. Powstrzymajmy się w tym dniu od pracy, śpieszmy do kościołów by wznieść modły o wolność, niepodległość i całość Ojczyzny naszej. Z Konstytucji 3 Maja możemy się chlubić. Wrogie państwa zdobyły się na reformy daleko później, a Rosja sto lat przeszło, bo dopiero w 1905 roku."

Te zacytowane słowa pochodzą z roku 1918. Dokładnie sto lat temu, Zarząd Koła Polskiej Macierzy Szkolnej w odezwie do mieszkańców gminy Sułów, wspominał znaczenie Konstytucji 3 Maja dla naszego Państwa, Narodu i jego tożsamości. Znamienne, że tego typu Odezwa znalazła się wśród dokumentów zaprezentowanych kilka dni temu w zamojskim Arsenale, w ramach wystawy "Drogi do Niepodległości". Znamienne, że słowa tej Odezwy są nie tylko aktualne do dzisiaj, ale mają charakter uniwersalny i ponadczasowy. Nie ma mowy o niepodległości Polski bez podkreślenia znaczenia w tym procesie Konstytucji 3 Maja.

Przez 123 lata niewoli, to właśnie Konstytucja 3 Maja przypominała o niepodległości i dawała nadzieje na jej odzyskanie. Dlatego nie bez przyczyny, dzisiaj, podczas uroczystej sesji Rady Miasta, otworzymy Księgę Niepodległości, dokonując na jej kartach pierwszych wpisów. A po oficjalnych uroczystościach zostanie uruchomiona Budka Niepodległości. Instalacja artystyczna, która w sposób nietypowy, w Roku Stulecia Niepodległości, będzie przypominać o ważnych wydarzeniach w historii Polski, przybliżając nam postaci ważne dla odzyskania niepodległości w roku 1918. Korzystając z Budki dowiecie się Państwo także ciekawostek na temat naszych czterech stulatków, którzy wraz z Niepodległą obchodzą w tym roku tak zacny jubileusz. Sto lat istnienia i działalności obchodzą: Przedszkole nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 i 3, a także zamojskie ZOO. Powodów do radości i świętowania jest więc wiele.

Dziękując za to wszystko, co nas w tym roku jeszcze spotka, miejmy tę świadomość, że wolność i obecne warunki funkcjonowania społeczeństwa zawdzięczamy także twórcom Konstytucji 3 Maja!


autor / źródło: spisała Teresa Madej
dodano: 2018-05-04 przeczytano: 755 razy.Zobacz podobne:
     Wnuk z PiS-em, opozycja bez lidera, czyli zamojskie wybory widziane z dystansu / 2018-11-02
     Andrzej Wnuk ponownie prezydentem miasta Zamościa / 2018-10-23
     Rozmowy przedwyborcze - Andrzej Wnuk / 2018-09-12
     Zróbmy sobie Wnuka 2 / 2018-06-06
     Andrzej Wnuk kandydatem PiS na urząd prezydenta miasta Zamościa / 2018-06-01
     Poseł Beata Mazurek przedstawi kandydata na prezydenta Zamościa / 2018-05-30
     Obrazy 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja / 2018-05-05
     Święto Narodowe Trzeciego Maja w Zamościu / 2018-05-04
     Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji Święta Konstytucji 3 Maja / 2018-05-04
     Budka Niepodległości z głosami Ojców Niepodległości / 2018-05-04
     Festyn na trzy rocznice / 2018-04-28
     Zajęcia edukacyjne "Polak Mały" z okazji Święta Konstytucji 3 Maja / 2017-04-27
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Święta Narodowego 3 Maja / 2016-05-05
     Zamość: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja / 2016-05-04
     Namysłowiacy: Trzeciomajowe muzyczne rarytasy / 2015-05-07
     Tadeusz Wicherek o Trzeciomajowym koncercie / 2015-05-07
     Nadzwyczajny koncert Wielkiej Orkiestry Symfonicznej na zakończenie majówki / 2015-04-21
     Pierwsze znaki zapytania / 2014-12-17
     Nie bądźmy wsią z ratuszem! / 2014-12-10
     Andrzej Wnuk prezydentem Zamościa / 2014-12-09

Warto przeczytać:
     Rozmowy przedwyborcze - Jarosław Sachajko / 2018-10-02
     Wizje miasta w debacie kandydatów na prezydenta Zamościa / 2018-10-04
     Nie żyje prof. Jerzy Kowalczyk / 2018-10-08
     Oficjalne wyniki nowej Rady Miasta w Zamościu / 2018-10-22
     Zamość upamiętni zagładę Żydów / 2018-10-04- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet