www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 15 lutego 2019, w 46 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Jowity, Faustyna, Sewera.
Lutowe przysłowia: Deszcze na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Stolicę przeniesiono do Szczebrzeszyna

Rzecz precyzując: "Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego" stał się za sprawą Festiwalu Literacko-Językowego. Przyczynił się Jan Brzechwa wierszem, a Piotr Duda pochodzeniem ze Szczebrzeszyna. Zjechali się pisarze, poeci, językoznawcy, dziennikarze i aktorzy by czynić miastu sławę po raz wtóry (8-16.08.).

Ale nie o sławę miasta Szczebrzeszyna tu chodzi. Chodzi o to, aby działy się "Piękne rzeczy w pięknym miejscu" - jak ujmuje ideę Festiwalu w "Mieście Chrząszcza" nad Wieprzem Tomasz Brzozowski z warszawskiej Fundacji Czuły Barbarzyńca, współorganizator bezprecedensowego Festiwalu.Sierpniowa sobota. Upał odczuwalny od rana. Centrum urokliwego miasteczka malowniczo położonego na Wieprzem. Sporo osób kręci się wokół codziennych zajęć. Jest jednak jakby odświętniej. Duży baner, rozpięty pomiędzy drzewami przed Zespołem Szkół nr 2 im. dr Zygmunta Klukowskiego, informuje o miejscu rozgrywania się tego dziejowego wydarzenia. Można nawet odnieść wrażenie, że słychać jak "chrząszcz gra w trzcinie"...

Miejsce akcji: miasteczko festiwalowe. Ostanie porządki. Pomimo upału - goście i mieszkańcy Szczebrzeszyna w wyjściowych strojach. Ogromny namiot, stoliki, krzesełka, dwie sceny, lady zapełnione książkami i kafejka. I wszechobecne, dyndające pośród drzew literki.Wśród gości świata artystycznego, m.in.: Stefan Szmidt, aktor, reżyser i malarz oraz prezes Fundacji Kresy 2000, urodzony w Biłgoraju - Samuel Atzmon-Wircer, aktor, reżyser i dyrektor teatru z Izraela. Obaj panowie zagrają w spektaklu "Ostatnia miłość", a o gościu z Izraela zostanie pokazany film. Zaproszenie przyjął także urodzony w Stanach Zjednoczonych Adam Zamoyski, hrabia, historyk i publicysta polskiego pochodzenia, bohater spotkania literackiego i filmu dokumentalnego "Arystokrata bez bagażu".

Oficjalnie Festiwal otworzyła "Wielka Trójka", czyli szczebrzeszynianin Piotr Duda - inicjator Festiwalu, teatrolog, kierownik artystyczny Teatru Mazowieckiego, Tomasz Brzozowski - prezes Fundacji Czuły Barbarzyńca, wydawca, księgarz i Tomasz Pańczyk, urodzony w Szczebrzeszynie, pracujący w Warszawie menedżer oraz członek rad nadzorczych spółek giełdowych.Na I Festiwalu "Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego" Agata Jonasz, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szczebrzeszynie powitała miłośników poezji, książek, pasjonatów kultury i sztuki w miejscu, które ma bardzo bogatą tradycję, gdzie wychowuje się i kształci kolejne pokolenia młodych i ambitnych ludzi. Dyrektor podziękowała organizatorom Festiwalu za wpisanie Szczebrzeszyna na mapę kulturalną Polski. Przekazała także życzenia miłych wrażeń z obcowania z językiem polskim i wspaniałego pobytu na pięknym Roztoczu.

Ze strony organizatorów padło stwierdzenie i deklaracja: -My już wiemy, że stolicą języka polskiego jest Szczebrzeszyn, a teraz musimy zrobić wszystko aby reszta kraju się o tym dowiedziała. Zaapelowali również do publiczności o rekomendowanie Festiwalu znajomym i przyjaciołom. Krótko scharakteryzowali założenia i program Festiwalu, a potem się rozmarzyli i roztoczyli bardzo optymistyczną wizję ciągu dalszego: - Aby po tych warsztatach i spotkaniach, za rok, były tu prezentowane wytwory i dzieła które zostały zainicjowane/zainspirowane pierwszą edycją Festiwalu.- Dzisiaj mamy w Szczebrzeszynie szczególny dzień, dzień, w którym Szczebrzeszyn na kolejne osiem, a nawet dziewięć dni stanie się stolicą języka polskiego. Ale te dziewięć dni to nie tylko bogactwo naszego języka, to także wiele innych, ciekawych wydarzeń kulturalnych z udziałem sławnych i utalentowanych ludzi. O tym Festiwalu będzie głośno, nie tylko w tej Rzeczypospolitej Szczebrzeskiej, ale także w Rzeczypospolitej Polskiej. Mówię o tym, bo tutaj, w XIV wieku, w otoczeniu Szczebrzeszyna, powstało wielkie latyfundium magnackie nazywane Rzeczypospolitą Szczebrzeską albo państwem szczebrzeskim. Stolicą tego terenu był Szczebrzeszyn - powiedział Marian Mazur, Burmistrz miasta Szczebrzeszyna.

Jak podkreślił pan burmistrz - język polski jest ważnym elementem kultury narodowej, a tym samym - kultury szczebrzeskiej. Ta kultura jest wielkim bogactwem życia tutejszej społeczności. Ten dorobek współczesnego Szczebrzeszyna - dorobek kulturowy - był tworzony i gromadzony przez mieszkańców tej ziemi przez całe tysiąclecie, a potem przekazywany z pokolenia na pokolenie i stanowi żywy łańcuch tych pokoleń. Stanowi o ciągłości świadomości i tożsamości narodowej.- Kultura ma wielkie znaczenie dla rozwoju człowieka. Jej podstawowe zdanie to kształcenie i wychowywanie dla dobra kultury. Kultura uczy patriotyzmu, historii, życia, przekazując te najcenniejsze wartości młodym pokoleniom, przekazując prawdę dni obecnych, dni minionych(...). Nigdy nad tym miastem nie zapanowała "niekulturalna noc". Celem tego Festiwalu, który się rozpoczyna, jest czerpanie z bogatej przeszłości i tworzenie tych nowych wartości na dziś i na przyszłość. Tu w Szczebrzeszynie mamy szczęście do sławnych ludzi, którzy chlubnie zapisywali się i zapisują w dziejach kultury, nie tylko lokalnej, ale tej światowej. Dzisiaj te wybitne jednostki zafundowały na ten sierpniowy Festiwal i będą tutaj tworzyć dynamiczną nową kulturę - podsumował Marian Mazur, witając artystów, twórców, organizatorów, animatorów kultury, sponsorów, mecenasów, partnerów, zwłaszcza partnerów medialnych Festiwalu.

- Powiat zamojski jest zaszczycony, że może gościć tak wspaniałych ludzi, wspaniałe osobowości. Tego święta literatury, teatru, filmu, poezji, kulinariów nie byłoby gdyby nie architekt dnia dzisiejszego pan Piotr Duda. To było dwa lata temu, w Rembertowie. Pan Piotr powiedział, że pochodzi ze Szczebrzeszyna. Trzeba coś zrobić, bo Brzechwa i Szczebrzeszyn to pięknie brzmi, a więc zrobimy stolicę. Pan Piotr otoczył się wspaniałymi ludźmi i przeniósł na te dziewięć dni stolicę z Warszawy do Szczebrzeszyna. Jestem bardzo wdzięczny i dziękuję w imieniu Zarządu Powiatu. Dziękuję za to arcydzieło kulturalne, które Państwo stworzyliście. Życzę, aby ten pierwszy Festiwal nie był ostatni - mówił w swoim wystąpieniu Henryk Matej, Starosta Zamojski.Jak zaznaczyli organizatorzy, Festiwal ma być taki, jak wszystko dookoła - nieco leniwym, wolnym od pośpiechu, z dużą ilością książek i miejsca do ich czytania. Zachęcano do zgłaszania uczestnictwa w warsztatach teatralnych, fotografii, ilustracji oraz muzycznym. Na pierwszy festiwalowy dzień zaplanowano jeszcze wernisaż wystawy artystów pochodzących ze Szczebrzeszyna lub tu tworzących. W ramach bloku spotkań autorskich z Adamem Zamoyskim rozmawiał Michał Komar, publicysta, wydawca i krytyk filmowy, a fragmenty jego książki czytał Stefan Szmidt.

Redakcja "Chrząszcza", biuletynu Stowarzyszenia Przyjaciół Szczebrzeszyna, wydała jego specjalny numer zawierający dokonania miejscowych ludowych twórców, którym obdarowano przybyłych.

Zamość onLine jest partnerem medialnym Festiwalu "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego"


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2015-08-10 przeczytano: 3411 razy.Zobacz podobne:
     Festiwal Stolica Języka Polskiego - program / 2018-07-07
     Festiwal "Stolica Języka Polskiego" / 2018-07-06
     "Cała nadzieja w literaturze" - Festiwal Stolica Języka Polskiego / 2017-07-01
     2. Stolica Języka Polskiego - obrazki ze Szczebrzeszyna cz.2 / 2016-08-14
     Kolonia Artystów w Stolicy Języka Polskiego / 2016-08-14
     2. Stolica Języka Polskiego - obrazki ze Szczebrzeszyna cz.1 / 2016-08-13
     Stolica Języka Polskiego nad Wieprzem / 2016-07-28
     Kolonia Artystów w Szczebrzeszynie / 2016-07-27
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" w obrazach cz.2 / 2015-08-19
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" w obrazach / 2015-08-15
     Koszmarna "Lekcja" podczas Festiwalu "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" / 2015-08-15
     Duda o sobie i o Festiwalu "Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego" / 2015-08-11
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" - wygraj wejściówkę / 2015-08-06
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" - zapraszamy do Szczebrzeszyna / 2015-06-25
     "Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" - program festiwalu / 2015-06-25

Warto przeczytać:
     Nowe obrazy w zbiorach "Leśmianowej Kolekcji Sztuki" / 2019-01-14
     V Orszak Trzech Króli ph. "Odnowi oblicze ziemi" / 2019-01-10
     Jarosław Wewióra i Marceli Pałczyński o "Hrabinie Maricy" i Tadeuszu Wicherku / 2019-01-26
     Czarowna "Hrabina Marica" Teatru Muzycznego Arte Creatura i Namysłowiaków / 2019-01-26
     Zespół The VOICES, Kamila Malik i Namysłowiacy w koncercie "Magia Świąt" / 2019-01-10- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet