www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 kwietnia 2024, w 111 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Czesława, Agnieszki, Amalii, Nawojki, Teodora.
Kwietniowe przysłowia: Jak długo żaby przed Markiem rechoczą, tak długo deszczu po Marku nie zoczą. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki

"Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki" to tytuł wystawy ilustracji, którą można obejrzeć w Krasnobrodzkim Domu Kultury.

Wernisaż wystawy prezentującej efekty pracy uczestników ubiegłorocznych Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów odbył się 3 września.



W skład ekspozycji wchodzi 50 prac, których autorami są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród i wyróżnień, którzy swoją twórczością nawiązują do dorobku i tradycji "polskiej szkoły ilustracji". Na wystawie można obejrzeć prace: Artura Gołębiowskiego, Hanny Grodzkiej-Nowak, Zbigniewa Kołaczka, Haliny Kuźnickiej, Jolanty Marcolli, Franciszka Maśluszczaka, Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak, Krystyny Michałowskiej, Leszka Ołdaka, Wandy Orlińskiej, Bogusława Orlińskiego, Stanisława Ożoga, Jowity Płoszajskiej, Małgorzaty Sawickiej-Woronowicz i Katarzyny Stanny.

Inspiracją do powstania prezentowanych na wystawie ilustracji były zapomniane wiersze, bajki i opowiadania z przedwojennych czytanek, z których uczyły się nasze babcie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jednym z podstawowych źródeł ilustrowanych tekstów był podręcznik szkolny Zofii Pfauówny i Stanisława Rossowskiego "Pierwsze czytania dla szkół powszechnych" Część druga dla oddziału trzeciego. Wydanie 6., Lwów 1928.

Wystawa ilustracji wzbogacona została o teksty w oryginalnym brzmieniu.



Wernisaż rozpoczął się od powitania zebranych, którego dokonała dyrektor Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Wśród osób biorących udział w spotkaniu było liczne grono autorów prac prezentowanych na wystawie oraz uczestnicy odbywających się w tym czasie X Ogólnopolskich Warsztatów Ilustratorów, a wśród nich Teresa Wilbik z Warszawy oraz Anna Sędziwy i Elżbieta Wasiuczyńska z Krakowa. Były też władze samorządowe Krasnobrodu w osobach burmistrza Kazimierza Misztala i doradcy burmistrza Janusza Osia, mieszkańcy Krasnobrodu i innych miejscowości oraz reprezentacja miejscowego zespołu folklorystycznego "Wójtowianie".

Na wernisażu nie mogło zabraknąć autorki projektu i kuratora wystawy Marii Grażyny Szpyry, która w swoim wystąpieniu wprowadziła w tematykę wystawy i przybliżyła ideę krasnobrodzkich spotkań twórczych ilustratorów. Nawiązując do przypadającego w tym roku jubileuszu 10. warsztatów przypomniała poprzednie ich edycje, wymieniając efekty tych spotkań w postaci licznych wystaw oraz publikacji książkowych. Podziękowała też osobom, dzięki którym tradycja krasnobrodzkich warsztatów się rozpoczęła i była kontynuowana, tj. zamojskim lekarzom - Jolancie Pielach i Jackowi Szpindzie, którzy również swoją obecnością zaszczycili uroczystość, ówczesnemu burmistrzowi Krasnobrodu Januszowi Osiowi oraz dyrekcji i pracownikom Krasnobrodzkiego Domu Kultury.



Wspomniała też o bieżących, jubileuszowych warsztatach, których tematem jest przypadająca w przyszłym roku 1050 rocznica chrztu Polski.

Następnie głos zabrał burmistrz Krasnobrodu Kazimierz Misztal, który podziękował Pani Grażynie Szpyrze oraz ilustratorom za ich działalność twórczą i artystyczną oraz promocję Krasnobrodu poprzez ilustracje, wystawy i publikacje książkowe. Burmistrz podziękował również dyrekcji i pracownikom Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Wyraził również nadzieję, że spotkania ilustratorów będą kontynuowane w kolejnych latach i zadeklarował pomoc w ich realizacji.



W imieniu ilustratorów głos zabrała Elżbieta Wasiuczyńska dziękując za możliwość spotkań twórczych, podkreśliła również szczególny charakter Krasnobrodu, w którym artyści dobrze się czują oraz ciepło i życzliwość jego mieszkańców.

Wzruszający moment, dla wszystkich znających Profesora Janusza Stannego, a szczególnie dla pani Teresy Wilbik - żony i pani Katarzyny Stanny - córki, nastąpił, gdy pani Marianna Olszewska - krasnobrodzka poetka, były wieloletni kierownik zespołu "Wójtowianie" przeczytała swój wiersz pt. "Do Profesora S.". Przywołał on wspomnienia o zmarłym niedawno profesorze Januszu Stannym - wybitnym artyście, pedagogu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureacie wielu nagród i wyróżnień, współtwórcy "polskiej szkoły ilustracji", który od początku sprawował opiekę artystyczną nad krasnobrodzkimi warsztatami, a poza tym bywał tutaj wielokrotnie, dużo, dużo wcześniej jako uczestnik plenerów ilustratorów organizowanych przez BWA w Zamościu i szczególnie upodobał sobie roztoczańskie miasteczko.



Po oficjalnej części wernisażu oraz obejrzeniu wystawy jego uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas którego był czas na dzielnie się wrażeniami o wystawie i wspomnienia z wcześniejszych edycji warsztatów. Rozmowy i degustację umilały swoim śpiewem panie z zespołu "Wójtowianie". Warto tu dodać, że zespół od wielu lat towarzyszy ilustratorom podczas ich pobytów w Krasnobrodzie oraz wydarzeniom związanym z prezentacją ich twórczości zarówno w naszym mieście, jak i poza nim.

Do Profesora S.

Tak nam Pana brak Profesorze
a Krasnobród kolory jakby stracił
na widok Twej osoby tak skromnej
czuliśmy się niezmiernie bogaci

Pański uśmiech przemieniał jesień w lato
czasem kpiący - humoru dodawał
gdyś przyjeżdżał do naszego miasteczka
bliżej nas wtedy była Warszawa

chaty roztoczańskie zgrzybiałe
ze starości jutra niepewne
dla pamięci potomnych zachowałeś
jak wspomnienie czułe i rzewne

czuliśmy się z Panem tak swojsko
czas wydał się dla nas łaskawszy
dziś zostały obrazy na płótnach
i Twa postać w naszych sercach na zawsze


Marianna Olszewska 13.02.2015


autor / źródło: M. Czapla
dodano: 2015-09-07 przeczytano: 8745 razy.



Zobacz podobne:
     Ogólnopolski Plener Ilustratorów - Krasnobród' 2019 / 2019-08-30
     XXXIII Międzynarodowy Plener Ilustratorów / 2018-08-04
     XII Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów / 2016-08-25
     "Twórczość Henryka Sienkiewicza" na plenerze ilustratorów / 2016-08-11
     X Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów w Krasnobrodzie / 2015-09-06
     "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" - poplenerowa wystawa ilustracji / 2015-09-01
     Ilustratorzy o Szekspirze na Roztoczu / 2014-09-07
     30 lat ogólnopolskich spotkań ilustratorów w Krasnobrodzie / 2014-08-28
     Tuwim na ilustracjach - poplenerowa wystawa w BWA / 2014-08-18
     Jubileuszowy plener ilustratorów dedykowany Szekspirowi / 2014-08-05
     JANUSZ TOWPIK - wystawa retrospektywna / 2014-04-10
     BWA: Ilustratorzy kontra Kraszewski / 2013-08-31
     Studenci seniorzy na plenerze z Tuwimem / 2013-08-30
     BWA: Skarbnica literacka Kraszewskiego w ilustracji / 2013-08-29
     Kraszewski na sztalugach ilustratorów / 2012-09-10

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet