www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Do Trzech Króli od Nowego Roku przybyło dnia o baranim skoku. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

BWA: Skarbnica literacka Kraszewskiego w ilustracji

XXVIII Międzynarodowy Plener Ilustratorów 2012 należał do Józefa Ignacego Kraszewskiego z uwagi na ogłoszenie przez Sejm RP roku 2012 Rokiem J. I. Kraszewskiego. Wernisaż poplenerowych dzieł 20 ilustratorów z Polski i Ukrainy odbył się w BWA Galeria Zamojska (27.08.).

Tym razem ilustratorzy zmierzyli się z twórczością "ojca powieści polskiej", wielkiego nauczyciela historii z okazji 200-lecia jego urodzin. Ale te dookreślenia nie są wystarczające by scharakteryzować fenomen bohatera pleneru i wystawy. - Jedynie określenie "renesansowa wszechstronność" zdaje w pełni oddawać złożoność talentów, zainteresowań i wielkość osiągnięć tego twórcy - napisała w eseju do katalogu wystawy Anna Czobodzińska-Przybysławska, dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.Twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego zadziwia i fascynuje czytelników i historyków literatury do dziś. Zdumiewa jego pracowitość. Z eseju dowiadujemy się, jak imponujące jest jego dzieło. Jak obliczył Józef Bachórz, wielkość jego dzieła to między innymi: przeszło 220 powieści w 400 tomach, 150 opowiadań, nowel i "obrazków", ponad 20 dzieł dramatycznych, 10 tomów poetyckich, około 10 tomów zawierających opisy podróży, około 10 tomów publicystycznych z dziedziny społeczno-politycznej, ponad 20 tomów dzieł naukowych: z zakresu historii Polski i Litwy, dziejów historii literatury i kultury, etnografii i językoznawstwa, przekłady z języków obcych prace edytorskie i redakcyjne oraz znacząca ilość artykułów do czasopism o tematyce dotyczącej literatury i sztuki, spraw społecznych, obyczajowych, gospodarczych i politycznych.

To nadal nie wyczerpuje puli wszechstronności zainteresowań, pasji i talentów znakomitego powieściopisarza. Kraszewski to także kolekcjoner dzieł sztuki oraz miłośnik zabytków głoszący potrzebę ich ratowania. Z ogromną pasją zajmował się rysunkiem, malarstwem olejnym i akwarelą. Rysunek Kraszewski wykorzystywał do tworzenia warsztatu powieściopisarza, historyka, badacza różnorodnych przejawów kultury. Reasumując - pozostaje Józef Ignacy Kraszewski jednym z wielkich ludzi polskiej kultury i literatury, niestety - w dobie Internetu i spadku czytelnictwa - autorem nieco zapomnianym.Ogłoszenie roku 2012 Rokiem Kraszewskiego miało na celu spopularyzowanie i przybliżenie niezwykłej osobowości powieściopisarza, z którego dorobku czerpali: Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i inni późniejsi pisarze. W tę ideę popularyzacji twórczości autora "Starej baśni" znakomicie wpisuje się plener i wystawa zorganizowana przez BWA Galeria Zamojska. Na uroczystym otwarciu wystawy poplenerowej poświęconej twórczości J. I. Kraszewskiego artystów i publiczność witał dyrektor BWA Jerzy Tyburski. W wernisażu wzięła udział Anna Czobodzińska-Przybysławska, dyrektora Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie oraz Tomasz Kossowski, zastępca Prezydenta Miasta Zamościa.

W sposób szczególny powitano uczestników tegorocznego Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów, który poświęcony jest osobie, twórczości i poezji Juliana Tuwima. W wernisażu uczestniczyli: Elżbieta Hałasa (Zwierzyniec), Serhiy Mikhnovskyy (Ukraina), Evgien Piczykiewicz (Ukraina), Mikołaj Kamler (Warszawa), Zuzanna Orlińska (Warszawa), Wojciech Zembrzuski (Zamość i Warszawa), Włodzimierz Pastuszak (Warszawa), Magdalena Pastuszak (Warszawa), Aleksandra Michalska-Szwagierczak (Starachowice), Joanna Hrk (Łódź), Magdalena Wolan (Rzeszów - Kraków), Dariusz Piekut - komisarz pleneru (Skierbieszów), Marek Terlecki (Zamość), Piotr Rychel (Smolec), Magdalena Wosik (Smolec - Wrocław).

- Wystawie towarzyszy piękny katalog w twardej oprawie "Twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego", który spodoba się wszystkim. Na okładce znajduje się ilustracja Andrzeja Heidricha i prezentuje wizerunek J.I. Kraszewskiego i jego gęsie pióro. Album zawiera wybrane prace z wystawy. Autorem tekstu jest Anna Czobodzińska-Przybysławska, dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, które włączyło się do organizacji pleneru poświęconemu fenomenalnemu twórcy - podkreślał dyrektor Tyburski.- Rok 2012 jako Rok Kraszewskiego nie przyniósł aż tak znaczących działań jakich można było oczekiwać ze względu na wielką rolę J.I. Kraszewskiego w rozwoju kultury i w życiu naszego narodu. Plener Ilustratorów poświęcony twórczości Kraszewskiego znakomicie uzupełnia ważne obchody. Katalog staje się bardzo pięknym śladem także z uwagi na fakt, że był Kraszewski malarzem, i to bardzo uzdolnionym i wszechstronnym - mówiła Anna Czobodzińska-Przybysławska.

Jak dodała pani dyrektor - Kraszewski to pisarz coraz mniej znany. Na szczęście takie animacje podtrzymują wiedzę i znajomość życia i twórczości pisarza. Obcokrajowcy stwierdzają, że jest mało znany, a przecież za życia był w Europie szalenie popularny. Literatura polska masowo weszła do obiegu w Europie dzięki Kraszewskiemu, ponieważ 127 jego dzieł zostało przetłumaczonych.

- My znamy obiegowo Kraszewskiego, wnuki - już nie, choć "Stara baśń" ma powrócić do zestawu lektur. Nie pisał arcydzieła, ale napisał niezwykle interesujące powieści, które można czytać na nowo. Np. "Ulana" to powieść o prawie kobiety do miłości, które to prawo zostało przypisane w 1842 r. chłopce z wołyńskiej wsi. Kraszewskiego warto czytać ponieważ jest w jego dziełach bardzo rzetelna XIX-wieczna wiedza historyczna. Jako osobowość twórcza Kraszewski w naszej literaturze nie ma równych sobie, a Francuzi wręcz stwierdzają, że nie mają w swojej literaturze człowieka tak wszechstronnego jak nasz Kraszewski - stwierdziła Anna Czobodzińska-Przybysławska.Tomasz Kossowski, zastępca Prezydenta Zamościa podziękował wszystkim twórcom za przyjęcie zaproszenia i udział w międzynarodowych plenerach odbywających się na Zamojszczyźnie, a BWA - za cenną inicjatywę będącą ważnym wydarzeniem w życiu kulturalnym Zamościa. Złożył także życzenia obfitego obcowania z kulturą i sztuką.

Przyjętym zwyczajem uczestnicy XXVIII Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów otrzymali albumowy katalog. Zgodnie też z formułą udziału w plenerze dwie ilustracje z poplenerowej wystawy trafią do imponującej kolekcji ilustracji przy BWA Galeria Zamojska.

Na poplenerowej wystawie prezentowane są prace 20 artystów, obok sław - Andrzeja Heidricha - praca formą okładki - wizerunek Kraszewskiego i Janusza Kapusty "Wachlarz literacki" - charakter plakatowy ilustracji, wizerunek Kraszewskiego - znakomite nazwiska ilustratorów: Wanda Orlińska i "Hrabina Cosel", Bogusław Orliński - "Stara baśń" - Po przyjęciu u Chwostka, Zbigniew Kołaczek - "Krzyżacy 1410", Stanisław Ożóg - "Stara baśń", Wojciech Zembrzuski - "Pod blachą" i Stanisław Pasieczny - J. I. Kraszewski w Romanowie. Do artystów z dłuższym stażem dołączyła młodsza generacja artystów plastyków: Halina Kuźnicka - Nie dościgamy celu, Bartłomiej Kuźnicki - "Stara baśń", Elżbieta Hałasa - Żyd, Dariusz Łukasik - Bracia zmartwychwstańcy, Dariusz Piekut - "Kartki z podróży", Magdalena Pastuszak - "Czy powróci?", Serhiy Mikhnovskyy - "Dziad i baba", Oleksandr Korowaj - "Stara baśń", Marianna Jagoda-Mioduszewska - "Stara baśń" - Perun, Joanna Hrk - "Stara baśń", Magdalena Wolan - "Stara baśń", Bogna Klaman-Tarnowska - "Kwiat paproci".Prace zróżnicowane - formatem, techniką, kolorem oraz pomysłem. Jak można się było przekonać - wśród ilustracji króluje "Stara baśń", kultowa powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego, nawiązująca do staropolskich podań i legend. To rodzaj festiwalu ilustracji "Starej baśni". Każdy z artystów, który sięgnął po to dzieło znalazł indywidualny, finezyjny sposób by go zilustrować i zarazem opowiedzieć nam tę historię polityczno-miłosną. Niebywała wyobraźnia i dużo treści. Każda z prac zaskakuje i zaciekawia. Broni się baśniowym klimatem, symbolami, elementami natury, ważną postacią i znakomitym artyzmem oraz wysokim poziomem. To niezwykle wartościowe prace traktujące o twórczości niezwykle ważnej dla kilku pokoleń Polaków. Zachęcam, tej wystawy nie można pominąć.

Co na gorąco o swoich "spotkaniach" z Józefem Ignacym Kraszewskim mówili ilustratorzy - już w następnym artykule.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Janusz Zimon
dodano: 2013-08-29 przeczytano: 3185 razy.Zobacz podobne:
     XXXIII Międzynarodowy Plener Ilustratorów / 2018-08-04
     XII Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów / 2016-08-25
     "Twórczość Henryka Sienkiewicza" na plenerze ilustratorów / 2016-08-11
     Wiersze, powiastki i rymowanki z przedwojennej czytanki / 2015-09-07
     X Ogólnopolskie Warsztaty Ilustratorów w Krasnobrodzie / 2015-09-06
     "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" - poplenerowa wystawa ilustracji / 2015-09-01
     Ilustratorzy o Szekspirze na Roztoczu / 2014-09-07
     30 lat ogólnopolskich spotkań ilustratorów w Krasnobrodzie / 2014-08-28
     Tuwim na ilustracjach - poplenerowa wystawa w BWA / 2014-08-18
     Jubileuszowy plener ilustratorów dedykowany Szekspirowi / 2014-08-05
     JANUSZ TOWPIK - wystawa retrospektywna / 2014-04-10
     BWA: Ilustratorzy kontra Kraszewski / 2013-08-31
     Studenci seniorzy na plenerze z Tuwimem / 2013-08-30
     BWA: Twórczość Józefa Ignacego Kraszewskiego w ilustracji / 2013-08-21
     Kraszewski na sztalugach ilustratorów / 2012-09-10

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     Tadeusz Wicherek wystawi operetkę Hrabina Marica w Zamościu / 2018-12-09
     O Janie Matejce - inaczej / 2018-12-09
     Chór I LO w Wilanowie / 2018-12-09- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet