www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 20 lutego 2018, w 51 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Leona, Ludomiła, Ludmiła, Zenobiusza.
Lutowe przysłowia: Gdy w lutym wiatry północne wieją, są urodzajów nadzieją. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

21. Sacrofilm: O Miłosierdziu w rozmowie z ks. Wiesławem Mokrzyckim

Z ks. Wiesławem Mokrzyckim, dyrektorem festiwalu Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego, który w nietuzinkowy sposób sprawuje swoją posługę wobec bliźniego rozmawiam o misji Sacrofilmu, o przesłaniu dwudziestej pierwszej edycji festiwalu i o tym - czy lepiej "mieć" czy "być".

Teresa Madej: - Jak z perspektywy 20 lat mógłby ksiądz podsumować wydarzenie, na stałe wpisane w kalendarz imprez kulturalnych Zamościa, jakim są Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm?ks. Wiesław Mokrzycki: - Po pierwsze, trzeba się cieszyć z tego faktu, że Sacrofilm wciąż istnieje mimo różnych perypetii, przeważnie finansowych, bo wszystko rozbija się o finanse. Mimo wszystko rozwija się, ma swoją widownię, z roku na rok tej widowni przybywa, może nie w tempie ekspresowym ale nam nie chodzi o to żeby były wielkie tłumy. Jest to kino bardziej ambitne, wymagające refleksji, a także analizy, dyskusji. Niezależnie od tego z roku na rok widzimy, że tych ludzi zainteresowanych problematyką, którą proponuje Sacrofilm, jest co raz więcej. I to jest ten plus - przede wszystkim, że istnieje, a po drugie, że ludzie się nie odwrócili i do tej problematyki powracają i chcą tę problematykę przeżywać, analizować i o niej dyskutować.

- Wymowne staje się przesłanie Sacrofilmu o trzech monoteistycznych religiach, prezentowanych w szerszym wymiarze, w obliczu tej sytuacji jaką mamy aktualnie w Europie.

ks. Wiesław Mokrzycki: - Oczywiście. Kwestią jest - czy tego chcemy czy nie chcemy - to będziemy spotykać się z wyznawcami tych religii, szczególnie z wyznawcami islamu. I tutaj takie bardziej konkretne spojrzenie na islam dzisiaj jest potrzebne, bo my wszyscy raczej bazujemy na tym, co przekażą media, a media raczej eksponują to, co negatywne - różnego rodzaju zamachy terrorystyczne, przemoc, ale to nie jest cały islam. Oblicza się, że około 10 proc. wyznawców islamu to są ci wojujący islamiści. Inni starają się żyć inaczej. Chociaż sam islam też jest bardzo zróżnicowany. Przede wszystkim chodzi o to, abyśmy w sposób taki racjonalny i rzeczowy spojrzeli na judaizm, i na islam, i na chrześcijaństwo bo wszystkie religie mają podobne problemy.

- Zapytam o spotkania z twórcami filmów, krytykami filmów i teologami tych religii, co stanowi - obok prezentacji filmów - wartość dodaną Sacrofilmu i pozwala na pogłębienie poruszanych tematów.

ks. Wiesław Mokrzycki: -Oczywiście, nie każdy musi się zgadzać z tym co prezentują wykładowcy z dziedziny judaizmu czy islamu. Każdy ma prawo sprzeciwić się, mieć swoje zdanie na bazie doświadczeń osobistych czy kogoś bliskiego, ale ważne jest to byśmy potrafili w sposób kulturalny, cywilizacyjny rozmawiać między sobą, problemy wyjaśniać czy też niepokoje przedstawiać bo o to w Sacrofilmie chodzi. Cieszymy się z tego, że takim osiągnięciem Sacrofilmu jest to, że poziom merytoryczny festiwalu jest coraz większy, zarówno na salach wykładowych czy też w salach kinowych.

- W tym roku na kinowym ekranie i w salach wykładowych poruszany jest temat miłosierdzia.

ks. Wiesław Mokrzycki: -Po ubiegłorocznym temacie "wojna i pokój" nasuwał się temat "przebaczanie i pojednanie", bo wojna zawsze pozostawia okopy i rowy nienawiści, żalu i pretensji do siebie nawzajem, licytacji krzywd i przelanej krwi, itd. Ale skoro pojawił się Rok Świętego Miłosierdzia, który ogłosił papież Franciszek, to przebaczenie i pojednanie mieści się w tym temacie miłosierdzia. Dlatego też ten temat został podjęty żeby wspólnie razem z Kościołem Katolickim ten problem analizować i przeżywać, a przede wszystkim być tymi Apostołami Miłosierdzia. Ale chodzi także o to, aby każdy przyjrzał się sobie, bo niestety, z przebaczeniem i pojednaniem my wszyscy mamy problemy, począwszy od siebie samego, po wymiar rodziny, wymiary sąsiedzkie, czy gdy patrzymy na wymiar skali światowej, czy na zachowania polityków - jak trudno jest człowiekowi przebaczyć i być człowiekiem miłosierdzia.

- Może rzecz polega na głębokich uwarunkowaniach, że nie potrafimy się przełamać, że nam czegoś ubędzie, że wykażemy swoją słabość bo my przebaczamy, ale z drugiej strony tego przebaczenia nie otrzymujemy.

ks. Wiesław Mokrzycki: - Kiedyś słyszałem taką opowieść/anegdotę. Do mistrza duchowego przyszedł człowiek i zapytał: -Mistrzu, kto ma pierwszy podejść z gestem przebaczenia, osoba skrzywdzona czy ta, która skrzywdziła? I otrzymał zaskakującą odpowiedz: - Ta osoba, która jest mądrzejsza! Rzecz polega na tym, abyśmy mimo wszystko byli mądrzejsi, bo ostatecznie to nie przemoc i siła zwycięża ale czyn miłosierdzia.

-Mam głębokie przekonanie, że Sacrofilm wypełnia też funkcję pedagogiczną i psychologiczną, oddziaływuje na nas i nas naucza.

ks. Wiesław Mokrzycki: -Każdy kto będzie przychodził do sali filmowej czy będzie słuchał wykładów będzie mógł skonfrontować także siebie z tymi treściami, które będą tutaj przekazywane. Bo łatwiej jest powiedzieć o innych, ale przede wszystkim trzeba zapytać siebie - czy jestem w porządku do tych wartości o których jest mowa.

- Może to pośpiech dnia dzisiejszego nie pozwala nam na takie zatrzymanie się i refleksję nad sobą?

ks. Wiesław Mokrzycki: -Na pewno różne są tego przyczyny, i pospiech i ogólna sytuacja, atmosfera, która panuje, a może to jest tak, że człowiek pogubił się w tym. I może warto podkreślić to, co mówił św. Jan Paweł II: Żeby bardziej być, aniżeli mieć! Bo dzisiaj człowiek nastawił się bardziej na "mieć", a zapomniał "być".

- I może mu nie starczyć czasu na to, żeby "być". Dziękuję księdzu za interesującą rozmowę.

ks. Wiesław Mokrzycki: - Dziękuje bardzo. Rekomenduję wszystkie filmy tej edycji, ale szczególnej uwadze polecam film Dureń, reż. Y. Bykov.


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Mirosław Chmiel
dodano: 2016-02-01 przeczytano: 2507 razy.Zobacz podobne:
     23. Sacroflim: Ks. Wiesław Mokrzycki o problemie prawdy / 2018-02-18
     Andrzej Bubeła o 23. Sacrofilmie / 2018-02-18
     23. MDFR SACROFILM: O prawdzie w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca / 2018-02-06
     23. MDFR SACROFILM - program / 2018-02-06
     22. Sacrofilm - podsumowanie / 2017-03-13
     22. Sacrofilm: Krzysztof Zanussi - przed przebaczeniem musi być pokajanie / 2017-03-12
     22. Sacrofilm: "Milczenie" o heroicznej wierności wierze / 2017-03-11
     Organizatorzy i patroni o 22. MDFR Sacrofilm / 2017-03-08
     Inauguracja 22. MDFR "Sacrofilm" / 2017-03-05
     Sacrofilm 2017 - program / 2017-03-01
     Zdarzyło się na "Sacrofilmie" / 2012-03-06
     Krzysztof Zanussi "O życiu i śmierci" / 2012-03-05
     "Rozstanie" - irańska opowieść o prawdach uniwersalnych / 2012-03-04
     Sacrofilm: Człowiek w obiektywie Lembryka / 2012-03-04
     Feliks Falk: Prawda w roli głównej / 2012-03-01
     "Wymyk" - współczesna przypowieść o Kainie i Ablu / 2012-03-01
     Widzowie o "Joannie", czyli egzamin z człowieczeństwa / 2012-02-29
     Zainaugurowano XVII edycję "Sacrofilmu" / 2012-02-27
     Ks. Mokrzycki o przesłaniu "Sacrofilmu" / 2012-02-26
     Wydarzenie specjalne Sacrofilmu: Francesca Melandrii z filmem VERA / 2012-02-25

Warto przeczytać:
     Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana / 2018-01-28
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     Kolędy i polonez na zamojskim Rynku Wielkim / 2018-01-11
     Działo się w 2017 roku wg Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28
     BWA: Ceglany Żyrardów w ujęciu satyrycznym / 2018-02-06- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet