|
"Spotkania w Krzemieńcu" - wystawa poplenerowaStowarzyszenia Forum Innowacyjności Odin oraz BWA Galeria Zamojska zapraszają na otwarcie wystawy poplenerowej "Spotkania w Krzemieńcu". Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 3 marca o godz.15. Ekspozycja będzie dostępna do końca marca.
Wystawa jest pokłosiem Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego "Spotkania w Krzemieńcu", organizowanego w latach 2013-14 przez Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny w Krzemieńcu(Ukraina) i Stowarzyszenie Forum Innowacyjności, reprezentowanego przez pana Leszka Żebrowskiego z Krakowa.
BWA Galeria Zamojska jest partnerem przedsięwzięcia.
KRZEMIENIEC-legendarne miasto Korony Królestwa Polskiego, rodzinne miasto
Juliusza Słowackiego, było w historii i nadal jest miejscem artystycznych spotkań.
W międzynarodowych plenerach biorą udział także przedstawiciele zamojskiego
środowiska plastycznego: Marek Rzeźniak, Urszula Olczyńska i Marek Terlecki.
Wstęp do katalogu wystawy
W Krzemieńcu, mieście goszczącym w latach trzydziestych XX wieku osobistości artystyczne polskiej awangardy, w latach 2011- 2014 odbyły się cztery edycje Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego "Spotkania w Krzemieńcu". Inicjatorami interdyscyplinarnego projektu edukacyjno- artystycznego są Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN z siedzibą w Krakowie i Akademia Humanistyczno-Pedagogiczna z siedzibą w Krzemieńcu na Ukrainie. Cykliczny, międzynarodowy projekt odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa i zyskał akceptację oraz wsparcie Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie i Konsulatu Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii w Krakowie.
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu drugą monografię artystyczną zawierającą wybór prac uczestników międzynarodowych sympozjów, otwartych warsztatów twórczych i plenerów odbywających się w latach 2013- 2014. Dzięki współpracy z Muzeum im. Fiszera w Bochni znajdują się w nim również reprodukcje obrazów Marcina Franciszka Samlickiego, jednego z artystów malarzy, uczestnika plenerów w Krzemieńcu w latach 30- tych XX wieku i nauczyciela odbywających się tam ROW- ów; Rysunkowych Ognisk Wakacyjnych.
W nawiązaniu do istotnej roli Krzemieńca w dziejach historii Polski i ciągłości rozwoju myśli społecznej, nauki, edukacji, kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, katalog towarzyszyć będzie równoległym prezentacjom twórczości artystów biorących udział w plenerach krzemienieckich współcześnie w galeriach sztuki takich jak: BWA w Sanoku, Galerii Przemyskiego Centrum Nauki i Kultury, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zamościu, Krakowie oraz obrazów Marcina Samlickiego w muzeach tych samych miast.
W III i IV edycji Sympozjum wzięło udział 26 artystów z Polski, Ukrainy, Francji, Szwecji, Luxemburga i USA. Cieszy nas rosnące zainteresowanie plenerem i jego różnorodny, międzynarodowy, interdyscyplinarny charakter. Staramy się, aby wśród uczestników byli zarówno znani i cenieni artyści o niekwestionowanym dorobku twórczym, jak i artyści młodzi, obiecujący czy też amatorzy- pasjonaci. Wspólne poszukiwania twórcze artystów- pedagogów przedstawicieli Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego i Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach oraz ukraińskich artystów- pedagogów przedstawicieli Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Krzemieńcu wpłynęły na poszerzenie obszarów edukacyjno- artystycznych projektu. Wciąż żywa tradycja miasta otwartego na międzykulturowy artystyczny dialog pozwoliła na udaną realizację w Krzemieńcu otwartych warsztatów artystycznych przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, dorosłych, młodzieży i dzieci w przestrzeni publicznej, wspólną pracę twórczą oraz dyskusje o sztuce. Ze względu na sytuację polityczną panującą na Ukrainie, IV Międzynarodowe Sympozjum Artystyczno-Naukowe w 2014 roku i towarzyszący mu plener z udziałem twórców z Ukrainy odbył się wyjątkowo w Polsce, w Obszy k. Tarnogrodu. Mamy nadzieję, że w latach następnych możliwy będzie powrót do Krzemieńca, którego nostalgiczny urok nieustannie inspiruje kolejne pokolenia twórców i gościnne miasto usytuowane malowniczo u stóp Góry Królowej Bony ponownie stanie się miejscem spotkań i międzynarodowego dialogu artystów.
Leszek Żebrowski, Prezes Stowarzyszenia Forum Innowacyjności Odin autor / źródło: red. dodano: 2016-02-24 przeczytano: 11233 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|