www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 20 października 2018, w 293 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Ireny, Kleopatry, Budzisławy.
Październikowe przysłowia: [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Zapowiedź
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Krzemieniec 2011-2012 - poplenerowa wystawa malarstwa

BWA - Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie wystawy poplenerowej Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego Spotkania w Krzemieńcu, będącego próbą reaktywowania legendarnych plenerów malarskich, które odbywały się w Krzemieńcu w latach 30-tych XX wieku.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w piątek (7.02.) o godz. 17 w BWA - Galerii Zamojskiej. Wystawa będzie czynna do 23 lutego.

Na wystawie w Zamościu zaprezentowany zostanie wybór prac, będących efektem poszukiwań twórczych artystów - uczestników plenerów w latach 2011-2012. W wystawie udział biorą: Jacek Balicki, Roman Banaszewski, Bernard Cheni Tyrlik, Daniel Dymiński, Urszula Olczyńska, Maria Polakowska - Prokopiak, Aleksandra Panfiłowa, Stanisław Rodziński, Marek Rzeźniak, Zbigniew Sawaryn, Lucienie Smagala, Stanisław Sobolewski, Stanisław Stach, Wołodymir Steciuk, Dmytro Syneńki, Ołena Tymkiw i Teresa Żebrowska.

Organizatorem Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego Spotkania w Krzemieńcu było Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin przy współpracy z Instytutem Humanistyczno-Pedagogicznym w Krzemieńcu i przy wydatnej pomocy rektora tej uczelni prof. dr hab. Afanasija Lomakowycza oraz konsula RP we Lwowie Jacka Żura. W próbę wskrzeszenia plenerów w Krzemieńcu zaangażowali się również Jolanta Chwałek - Dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim i Jerzy Tyburski- Dyrektor BWA w Zamościu.

Ze wstępu do katalogu wystawy:

(...) Podsumowaniem pleneru w Krzemieńcu, wspólnych rozmów, pieszych wędrówek i wycieczek do Poczajowa, Zbaraża czy Wiśniowca oraz innych miejsc związanych z historią Polski i Ukrainy, były wystawy prezentowane na gorąco, zaraz po zakończeniu pleneru w historycznej sali biblioteki Liceum Krzemienieckiego i nowo otwartej Galerii Instytutu. Uroczyste wernisaże wystaw zgromadziły pokaźną publiczność, a wystawy były zauważonym i ważnym wydarzeniem artystycznym i towarzyskim w kontekście wzajemnych kontaktów polsko-ukraińskich.

Dzięki uprzejmości Krzemienieckiego Muzeum Krajoznawczego w naszym katalogu znajdują się również niepublikowane dotąd reprodukcje prac artystów uczestniczących w plenerach w latach trzydziestych XX wieku, a będące obecnie w posiadaniu Muzeum.

W trakcie pierwszej edycji Sympozjum, dzięki współpracy z Międzynarodowym Instytutem do Badań nad Sztuką IRSA, obyła się również konferencja naukowa Plenery krzemienieckie w latach 30 XX wieku - tradycja, współczesność, perspektywy. Organizatorzy mieli nadzieję, że prezentowane podczas wystąpień przemyślenia i treści staną się impulsem do wymiany doświadczeń i poglądów, a poczynione wnioski pozwolą reaktywować wspaniały klimat i tradycje plenerów malarskich w Krzemieńcu. I tak też się stało. Wśród wielu inspirujących referatów dotyczących Krzemieńca i twórców z nim związanych odnotować warto wystąpienie profesora Bogusława Krasnowolskiego, reprezentującego Wydział Sztuki UP w Krakowie pod tytułem Architektura dawnego kolegium jezuickiego w Krzemieńcu  i jego twórca Paweł Giżycki w świetle badań Marii Krasnowolskiej - matki profesora oraz osobisty tekst Pana profesora Stanisława Rodzińskiego - Emil Krcha - mój nauczyciel.

Istotny był dla nas udział w konferencji pana Jacka Cybisa, pierworodnego syna Jana Cybisa, wraz z żoną dla których przyjazd do Krzemieńca podobnie jak dla Pani Jolanty Sheybal, krewnej Stanisława Sheybala - fotografa, mecenasa sztuki i współtwórcy dawnych plenerów w Krzemieńcu - był ważną podróżą sentymentalną.

Ponadto w ramach edukacyjnej misji projektu, nawiązującej do dawnych Kursów wakacyjnych odbywających się w Krzemieńcu i Wiśniowcu, zaproponowaliśmy interaktywne spotkania edukacyjno-plastyczne przeznaczone dla różnych grup wiekowych - studentów i wykładowców Instytutu Humanistyczno-Pedagogicznego im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu oraz uczniów z Liceum Plastycznego w Odessie, miejscowych artystów i młodzieży. Istotnym elementem pleneru stał się też Dzień otwartych drzwi, podczas których przedstawiciele mediów, krytycy sztuki i wszyscy zainteresowani mogli spotkać się z artystami w czasie ich pracy, uczestnicząc na bieżąco w procesie twórczym.

Dwie edycje Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego Spotkania w Krzemieńcu, które odbyły się w ważnym ośrodku przedwojennych plenerów, w miejscu będącym w latach trzydziestych XX wieku kolonią artystyczną, w którym spotykali się, dyskutowali o sztuce i wspólnie pracowali twórczo znakomici malarze polscy z Janem Cybisem i Emilem Krchą na czele, udały się nad wyraz dobrze.

Leszek Żebrowski prezes Stowarzyszenia Forum Innowacyjności Odin


autor / źródło: red.
dodano: 2014-02-02 przeczytano: 2669 razy.


- - - - R E K L A M A - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet