|
Gmina Krynice: Święto Plonów 2016Dożynki to niezwykłe święto dziękczynne - uczestnicy dziękowali Bogu za plony, a rolnikom za trud zebrania zbóż. To również czas radości, zabawy i zasłużonego odpoczynku dla żniwiarzy. Sołectwo Majdan Krynicki było gospodarzem gminno-parafialnego święta plonów gminy Krynice (21.08.).
Plon niesiemy, plon! Dożynki należą do charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego i są zabytkiem obyczajowym pierwotnego rolnictwa Polan nad Wisła i Wartą, od których obyczaj ten przejmowały plemiona sąsiednich państw. Polacy przechowali te zwyczaje i obrzędy rolnicze do dziś.
Dożynki to tradycja, i mimo że pogoda podczas żniw nie była dla rolników zbyt łaskawa, to wspólnie dziękowano za to, co zebrali z pól. Mieszkańców całej gminy, i nie tylko, przyciągnęła moc atrakcji.
Dożynkowy chleb, wypieczony z mąki z tegorocznego zbioru, nieśli do poświęcenia Marzena Matuszak z Majdanu Krynickiego i Dariusz Rarot z Romanówki, sprawujący funkcje starostów dożynek. Po przejściu korowodu dożynkowego, mszę świętą dziękczynną, na zaproszenie proboszcza księdza Zbigniewa Mazurka, odprawił ks. kanonik Wiktor Koziński.
Następnie dokonano poświęcenia nieodłącznych symboli święta plonów - wieńców dożynkowych zwanych inaczej "plonem" i chleba, przekazanego przez starostów wójtowi gminy Krynice Januszowi Bałabuchowi. Niedzielne dożynki stały się także okazją do poświęcenia samochodu pożarniczego, który otrzymali strażacy z OSP w Majdanie Krynickim.
Jak co roku, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Wieńce jak zawsze były pomysłowe i wspaniałe. Wykonuje się je z dojrzałych kłosów zboża jako symbol plonów i podsumowania całorocznej pracy rolnika. Do wieńców wplatane są kwiaty polne, czasem czerwone jabłka, jako plon sadów, i kiście orzechów, jako plon lasów. W niektórych okolicach dodaje się kłosy owsa i jęczmienia, grona kaliny, a nawet niekiedy na czubie wieńca umieszcza się kukiełkę pszenną lub pierniki, jednym słowem - obfitość wszystkiego, co daje: łan, las i pasieka. Oceniano 11 wieńców. W kategorii wieniec współczesny wygrał wieniec przygotowany przez "Źwiartowianki" ze Stowarzyszenia "Zielona Dolina Źwiartowa", w kategorii wieńców tradycyjnych - za najpiękniejszy komisja uznała wieniec przygotowany przez gospodarzy dożynek, czyli mieszkańców Majdanu Krynickiego. Autorzy wszystkich wieńców otrzymali specjalne statuetki i nagrody finansowe. Zwycięskie wieńce wezmą udział w Dożynkach Powiatu Tomaszowskiego, które odbędą się w Suścu.
W artystycznej części święta plonów na plenerowej scenie zaprezentowały się zespoły "Pojednanie" z Krynic, "Źwiartowianki" ze Źwiartowa, grupa wykonawców z Majdanu Krynickiego i solistka Aneta Szpinda oraz ukraińska grupa "Fest Band", a dożynki zakończył koncert zespołu "Limit".
Występom towarzyszyły stoiska promocyjne kół gospodyń wiejskich i sołectw, a także lokalnych twórców - hafciarki Anny Kostrubiec z Zadnogi i pszczelarza Romana Burdy z Polan oraz tomaszowskiego oddziału Zespołu Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Tradycyjnie, po przywitaniu gości przez gospodarzy dożynek, dzielono chlebem i wyrobami piekarniczymi oraz cukierniczymi wypieczonym z nowej mąki.
Organizatorami niedzielnej uroczystości byli: wójt, rada gminy, parafia rzymskokatolicka i GOK w Krynicach oraz sołectwo Majdan Krynicki, którzy dziękowali za pomoc w przygotowaniu dożynek sponsorom. autor / źródło: Teresa Madej, fot. Stanisław Koper dodano: 2016-08-25 przeczytano: 15045 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|