www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Kwiecień gdy deszczem plecie, maj ustroi w kwiecie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście


- - - - POLECAMY - - - -




Plon niesiemy plon, w Chrystusowy dom

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla rolnika - to święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Dożynki to ukoronowanie żniwnego trudu, ponoszonego przede wszystkim przez tych, którzy pracują na roli.

W sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie - Diecezjalne Święto Plonów miało miejsce w XXIII Niedzielę zwykłą - 9 września br. Na tę uroczystość przybyli rolnicy naszej Diecezji, by przeżywać to wielkie święto. Przynosząc owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, rolnicy dziękowali Ojcu Niebieskiemu za tegoroczne zbiory i prosili o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej Krasnobrodzkiej - Pani Zamojskiej Ziemi dla wszystkich rolników naszej diecezji.



Zbiórka miała miejsce przy Kaplicy na Wodzie, skąd przy akompaniamencie Krasnobrodzkiej Orkiestry delegacje z wieńcami z poszczególnych parafii w barwnym korowodzie udały się na plac przy kościele. Na tegoroczne Dożynki przybyło 67 delegacji z wieńcami dożynkowymi. O godzinie 11.30 w oczekiwaniu na uroczystą Eucharystię, była okazja wysłuchania pięknego koncertu w wykonaniu zespołu "Wójtowianie" z Krasnobrodu.

W południe gospodarz dożynek i zaproszeni goście udali się na podium. Zabrzmiał hejnał Maryjny, po którym słowa powitania, skierował do nas Kustosz Sanktuarium - Ks. Prałat Eugeniusz Derdziuk. Następnie chór parafialny wykonał pieśń dożynkową, po czym nastąpiło przemówienie Starostów dożynek, którymi w tym roku byli - Magdalena Siemczuk z Gminy i Parafii Nielisz oraz Paweł Szewczyk z Gminy Sułów - parafia Klemensów.



Starostowie na ręce gospodarza dożynek - Ks. Biskupa Mariana Rojka przekazali chleb z tegorocznych zbiorów wypowiadając słowa - "przekazujemy owoc ziemi i ciężkiej pracy rolników. Z prośbą o modlitwę i błogosławieństwo, aby chleba nikomu nie zabrakło".

Po słowach powitania zgromadzeni pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię Pasterz Diecezji Ks. Bp Marian Rojek. W swoim pasterskim słowie zwracając się do przybyłych rolników ksiądz biskup mówił: "Przez to co trzymamy w naszych rękach, przez to co widzimy własnymi oczyma, niosąc owoc pracy rolniczej jesteśmy zachęceni do tego, by wypowiedzieć każdemu za wszystko, wypowiedzieć małe słowo "dziękuję", przychodzimy by Bogu wyśpiewać tutaj hymn dziękczynienia". Ksiądz Biskup w swojej homilii pytał zebranych rolników: "Kto z Was zadziwia się i zachwyca jeszcze rosnącymi i dojrzewającymi kłosami zbóż? Czy umiem być wdzięczny za świat przyrody, za ziemię, za owoce tej ziemi? Czy potrafię się cieszyć tym darem, jakim nas na roztoczańskiej ziemi obdarza i powierza Bóg - Stwórca?".



Ks. Biskup zwracając się z szacunkiem do ludzi pracujących na roli wołał: "Do ciebie gospodyni i do ciebie gospodarzu tej zamojsko-lubaczowskiej ziemi mówi Bóg - Odwagi! - Nie bójcie się! Oto Wasz Bóg - Stwórca przychodzi by Was zbawić. Nie lękaj się przewrotności i obłudy tego świata (...). Bo chleb, który możemy spożywać dzięki pracy Waszych rąk staje się Bożym darem i owocem. Chleb, który przyciąga człowieka do siebie. Bo łamiąc się i dzieląc kromką chleba wychodzimy naprzeciw siebie, zbliżamy się do siebie nawzajem, otwieramy się na drugiego i on staje się dla nas kimś bliższym o czym przypomina nam św. brat Albert, że trzeba być dobrym jak chleb, który położony na stole służy każdemu, kto jest głodny".



Ksiądz Biskup kończąc swoje pasterskie słowo złożył wszystkim życzenia. Mówił: "Wiemy dobrze, że nasze życie przemija, dlatego radujmy się tym czym obrodziły nasze pola, ogrody, lasy i sady, radujmy się tym cośmy zebrali do spichlerzy i w rolniczym trudzie osiągnęli. Życzę, aby każdy tu obecny dostrzegał miłość Boga w tym co przynosi, w tym co w dłoniach trzyma, w tym co obrodziło pole, w tym bochenku dorodnego chleba (...). Jesteśmy wolni, mamy możliwość wyboru, mamy możliwość patrzenia na ten świat. A więc siostry i bracia decydujcie według własnej mądrości, według własnej wiary i miłości. Ja mówię Bogu dzięki, za to co On uczynił i czyni dla każdego człowieka, by nam nie zabrakło nigdy chleba".

Podczas Mszy świętej Ks. Biskup dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych. Każda delegacja otrzymała pamiątkowy dyplom przygotowany przez duszpasterstwo rolników naszej diecezji. Wiele delegacji przybyło z darami ołtarza, gdzie przed Tronem Pani Roztocza składali chleb z tegorocznych zbiorów, owoce i warzywa, jak również i miód.

Na zakończenie, słowa wdzięczności wyraził Duszpasterz Rolników naszej diecezji Ks. Kanonik Józef Bednarski, po czym rolnicy z przyniesionymi wieńcami dożynkowymi wyruszyli z procesją eucharystyczną.



Po zakończonej uroczystości, miała miejsce wystawa rolnicza, jak również część artystyczna, podczas której każda z delegacji miała okazję zaprezentować swój wieniec dożynkowy. Znalazł się również czas na ludowe przyśpiewki. Wiele miejscowości pozostawiło swoje wieńce w Krasnobrodzie, by pielgrzymi i turyści mogli podziwiać ludowy artyzm w istniejącym od wielu lat muzeum wieńców dożynkowych.

Wdzięczni Bogu za tegoroczne plony, za to że chronił naszą zamojską ziemię i od wszelkich klęski żywiołowych jak i za wszystkie dobrodziejstwa płynące od Dobrego Boga, pokrzepieni Słowem Bożym i umocnieni matczynym spojrzeniem Matki, wszyscy powrócili, by dalej z nadzieją wypełniać swoje powołanie pracy na roli.

Dożynki zorganizowane były w ramach projektu realizowanego przez Parafię Rzymskokatolicką p.w. Nawiedzenia N.M.P w Krasnobrodzie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi IV LEADER działanie 4.1/13 - "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


autor / źródło: ks. Sławomir Skowroński
dodano: 2012-09-10 przeczytano: 14782 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet