www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Kwiecień ciepły, chłodny maj, mokry czerwiec, Boże daj. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Gimnazjum z Komarowa laureatem Młodzieżowych Spotkań Teatralnych

Baśń braci Girmm, wiersze Stachury, Różewicza, Gałczyńskiego oraz autorskie teksty traktujące o ważkich dla młodych ludzi problemach zaprezentowano na deskach teatralnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu, w ramach X edycji Młodzieżowych Spotkań Teatralnych (2.12.)

Na przestrzeni dziesięciu lat Młodzieżowych Spotkań Teatralnych na scenie "Ekonomika" zaprezentowano ponad 50 przedstawień. Pomysł zrodził się wśród uczestników funkcjonującego w szkole kabaretu "Spod ławki", którzy zainspirowali nauczycieli do zorganizowania konkursu.



Intencją organizatorów jest integracja młodzieży, zdrowa rywalizacja, rozwijanie wrażliwości artystycznej i wzbogacanie doświadczeń scenicznych młodych wykonawców. Twórcza aktywność, zainteresowanie sztuką teatralną i świetna zabawa to główne założenia tego przedsięwzięcia.

-Chcemy, żeby młodzi ludzie poznali piękno teatru i piękne sztuki. Dla młodego człowieka zaprezentowanie własnych umiejętności to jest bardzo dobra nauka. Dzisiaj takie umiejętności musimy posiadać szukając pracy i odnajdując się w wielu sytuacjach, które życie wymusza. Bardzo się cieszę, że jesteście tak odważni. Pamiętajcie, że odnosicie drugą wielką korzyść - pierwsze kroki na scenie nie będą już pierwszymi przed odpowiedzią, przed egzaminem na studia czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wielkie słowa uznania i podziękowania kieruję do nauczycieli i opiekunów, składam podziękowania na ręce dyrekcji szkół, które są z nami od początku i tym, które do nas dołączają w trakcie naszego przedsięwzięcia - mówiła Alicja Ciupa, dyrektor Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu podczas oficjalnego otwarcia Młodzieżowych Spotkań Teatralnych 2016.



Honorowy patronat nad X edycją Młodzieżowych Spotkań Teatralnych 2016 w "Ekonomiku" objął Prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk. W uroczystym otwarciu X Przeglądu Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych uczestniczył Jan Wojciech Matwiejczuk, przewodniczący rady Miasta Zamość.

Co roku, w ramach teatralnego przedsięwzięcia, dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu, organizowany jest konkurs na najciekawszy plakat Młodzieżowych Spotkań Teatralnych. W tym roku laureatką konkursu została Diana Szałata.



Zanim widzowie i jury mogli obejrzeć spektakle konkursowe, przed publicznością tradycyjnie jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu, w sztuce "Z legendarnego Egiptu", przygotowanej pod opieką Elizy Kycko i Anny Rosa-Niemczuk. Zespól zinterpretował historię młodego faraona Horusa, który w oczekiwaniu na przejęcie władzy planuje podpisanie dekretów przyjaznych dla mieszkańców Egiptu. Los był jednak nieubłagany. Ciężko chory ojciec powraca do zdrowia, a młody Horus umiera ukąszony przez jadowitego pająka. Doskonała sztuka, piękne kostiumy, ciekawe dekoracje i dobra gra aktorska całego zespołu.

Zespół Teatralny "Te najgorsze" Gimnazjum w Płoskim opowiedział historię "Jasia i Małgosi" w nieco przewrotny sposób, w stylu zdecydowanie nam współczesnym. Okrutna baśń braci Girmm kończy się dla dzieci - dzięki rezolutnej Małgosi radzącej sobie znakomicie w trudnych sytuacjach - happy endem. Baba Jaga sama wymierzyła sobie zasłużoną karę. Świetna zabawa na scenie, rewelacyjne gagi, sympatyczne logowanie produktu i doskonała gra głównych bohaterów to atuty spektaklu.



Zespół Teatralny "Kurtyna" z Gimnazjum Publicznego im. Dzieci Zamojszczyzny w Skierbieszowie zaprezentował sztukę "Smak życia". To teatr metafory. Motywem przewodnim jest odwieczna walka dobra ze złem. Dominującym elementem scenografii jest reprodukcja obrazu "Krzyk" Edvarda Muncha. W bardzo ambitnym spektaklu wykorzystano wiersze: "Prowadź mnie, Panie!" Edwarda Stachury, "List do ludożerców" Tadeusza Różewicza, utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" i "Dezyderatę" - poemat Maksa Ehrmanna. Mocne przesłanie sztuki to: "Ciesz się życiem!"

Zespół Teatralny "EGO" Publicznego Gimnazjum w Komarowie-Osadzie wystawił sztukę "Game over - Życie w realu". Treść przedstawienia dotyczy problemów młodych ludzi, ich zagubienia i czyhających na nich zagrożeń. Pozostawieni sami sobie -żyją wirtualnie, bo nikt ich nie rozumie. W necie mogą być kim chcą, choć to iluzja... Na szczęście dla nich, przychodzi otrzeźwienie. Kierują apel do młodych - Internet nigdy nie zastąpi człowieka! Prawdziwe życie jest w realu. Doskonała konwencja sztuki, znakomite teksty, świetna gra aktorów, rewelacyjne układy choreograficzne zespołu tancerek w finale - dawały świadectwo widowiska na najwyższym poziomie.



Spektakl przygotowany na podstawie fragmentów "Teatrzyku Zielona Gęś" mogliśmy obejrzeć w wykonaniu Zespołu Szkół Nr 2 Gimnazjum Nr 1 w Zamościu. To scenki rodzajowe i teksty miniatur dramatycznych Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Młodzi aktorzy, którzy wcielili się w role m.in.: Adama, Ewy, Psa Fafika bardzo się starali wyeksponowa drzemiące w miniaturach: absurd, groteskę i humor. Na wielki finał stwierdzili, że końca świata nie będzie. Dobra zabawa, duże emocje.

Przedstawienia bardzo ambitnego i trudnego tematu, bardzo ważnego dla młodych ludzi podjęli się uczniowie z Gimnazjum Nr 6 w Zamościu. Spektakl "Taniec z Białą Damą" to mocne ostrzeżenie przed zgubnymi wpływem dopalaczy i narkotyków, niosącymi śmiertelne zagrożenie. Autorskie teksty, wspaniale zagrane sceny zbiorowe grup wsparcia rodziców, które utraciły dzieci. Świetna scenografia, rekwizyty i doskonale dobrane teksty piosenek: "Szklanka wody", Łatwopalni", "Życie moje". Mocny i wzruszający przekaz, ale i zakończenie niosące nadzieję, że młodzi ludzie dokonają słusznych wyborów, zanim nie będzie za późno, bo przecież ... "innego świat nie będzie!".



Jury konkursowe w składzie: Stanisław Rudy - przewodniczący oraz Marzena Miśkiewicz i Teresa Madej, oceniając dobór repertuaru ze specjalnym uwzględnieniem własnych poszukiwań teatralnych i adaptacyjnych, sposób interpretacji utworu, kulturę słowa i poziom artystyczny, scenografię, oprawę muzyczną i zaangażowanie aktorów wyłoniło laureatów konkursu.

1 miejsce - Zespół Teatralny "EGO" Publicznego Gimnazjum w Komarowie-Osadzie za sztukę "Game over - Życie w realu". Opiekunowie grupy: Teresa Wszoła, Anna Maryńczak, Marek Biszczan;

2 miejsce - Zespół Teatralny "Kurtyna" Gimnazjum Publiczne im. Dzieci Zamojszczyzny w Skierbieszowie za sztukę "Smak życia". Opiekun grupy - Aleksandra Grzywna;

3 miejsce ex aquo: Gimnazjum Nr 6 w Zamościu, opiekun Elżbieta Biront - za sztukę "Taniec z Białą Damą", Zespół Teatralny "Te najgorsze" Gimnazjum w Płoskim za sztukę "Jaś i Małgosia" - opiekun Joanna Wałczuk-Piech i Zespół "EMKAA" z Zespołu Szkół Nr 2 Gimnazjum Nr 1 w Zamościu za sztukę na podstawie "Teatrzyku Zielona Gęś", opiekunowie - Edyta Lipczyńska-Krawiec i Joanna Muda.

Specjalną Nagrodą wyróżniono Zespół Teatralny "EGO" Publicznego Gimnazjum w Komarowie. Jest nią zaproszenie do zaprezentowania sztuki "Game over - Życie w realu" w Morandówce, w dn. 29.12.2016 r., w ramach wydarzenia "Wspomnienie Jana Machulskiego".



Jury przyznało także nagrody za najlepszą rolę kobiecą i męską. Najlepszą aktorką okazała się Katarzyna Lejb w roli "Małgosi", a najlepszą męską rolę, czyli "Jasia" zagrała - Amanda Mojżesz, obie uczennice z Gimnazjum w Płoskim. Wyróżnienia za wybitną grę aktorską otrzymali również: Wojciech Kopra z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu za rolę Horusa oraz Paulina Wróblewska z Gimnazjum w Komarowie za rolę "Wielkiego Elektronika" w sztuce "Game over - Życie w realu".

Młodzieżowe Spotkania Teatralne w "Ekonomiku" to świetna inicjatywa. Utalentowana młodzież podejmuje ważkie tematy i kieruje - językiem teatru na wysokim poziomie artystycznym - przekaz do swoich rówieśników. Młodzi aktorzy i widzowie uczą się piękna teatru i uwrażliwiają się na sztukę.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2016-12-06 przeczytano: 5843 razy.












- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet