www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w środę, 21 lutego 2018, w 52 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Eleonory, Fortunata, Kiejstuta, Feliksa.
Lutowe przysłowia: Chleb świętej Agaty od ognia strzeże chaty. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2017

Spotkania Teatralne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu ("Ekonomik") mają długą tradycję. W tym roku już po raz kolejny zaprezentowały się szkolne grupy teatralne, działające w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie zamojskim. W części konkursowej tegorocznej edycji Przeglądu zaprezentowało się 8 zespołów teatralnych z siedmiu szkół.

Wśród widzów zasiedli goście i jury związani ze szkolnictwem, przedstawiciele Urzędu Miasta, Kuratorium, domów kultury, stowarzyszeń działających na rzecz kultury i sztuki, zaprzyjaźnionych szkół i oczywiście młodzież. Nie sposób wyliczyć wszystkie cele, jakie przyświecają organizacji Młodzieżowych Spotkań Teatralnych. Na pewno dają one szansę wszechstronnego rozwoju uczniom, możliwość integrowania się różnych środowisk dorosłych i młodzieży, i niezaprzeczalnie są przeżyciem artystycznym.Przegląd teatrów rozpoczął pozakonkursowy występ uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego "Parodos", działającego w ZSP Nr 1 w Zamościu. Występ został wysoko oceniony przez jury w podsumowaniu konkursowej rywalizacji. W przedstawieniu "Lekcja języka polskiego" na podst. "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza młodzi aktorzy z pewnością zasieli u młodych odbiorców sztuki wątpliwość, "czy zachwyca?" i skłonili ich do krytycznego spojrzenia na sztukę.

Jako pierwsza w konkursie zaprezentowała się młodzież z I Społecznego LO w Zamościu w przedstawieniu "Pierwsza lepsza ... czyli nauka zbawienna". Nawiązując do klasycznych wzorów komedii, licealiści zaprzęgli sztukę Aleksandra Fredry w służbę rozrywki.

Inne przesłanie niosło przedstawienie "Samotny wśród ludzi" grupy teatralnej "Kurtyna" z Gimnazjum Publicznego w Skierbieszowie. Wrażliwi młodzi ludzie w artystycznej formie zdefiniowali aktualny problem "deficytu miłości" we współczesnym świecie. To przesłanie adresowano do "ludożerców", jak mówił Tadeusz Różewicz.Intrygujące postacie, współczesny kontekst i odwaga w adaptacji tekstu "Małego Księcia" to cechy kolejnego przedstawienia, zaprezentowanego przez uczniów z I LO w Zamościu.

O tym, że klasyczna komedia pomyłek najszybciej trafia do odbiorcy, świadczyć mogły duże brawa, jakie otrzymali aktorzy z I LO Społecznego w Zamościu, grający w drugim przedstawieniu pt. "Świeczka zgasła" wg Aleksandra Fredry.

Ciekawe połączenie motywów mitologicznych ze współczesną sztuką popularną stworzyli uczniowie z grupy teatralnej działającej w Gimnazjum w Komarowie. Spektakl "Harówka Heraklesa" to ciekawa lekcja mitologii i gry aktorskiej.

Jeszcze inny temat podjęli miłośnicy teatru z Michalowa w przedstawieniu pt. "W poszukiwaniu Kopciuszka". Ta twórcza interpretacja klasycznych bajek okazała się być oryginalnym wyrazem lokalnego patriotyzmu.

W zupełnie inną rzeczywistość, w świat wojennej traumy przeniósł na chwilę widzów program grupy teatralnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Zamościu pt. "Gry i zabawy dziecięce".Przegląd zakończyła żywiołowa gra aktorska uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zamościu w widowisku "Misja specjalna". Obserwując reakcję widowni, można było stwierdzić, że aktorzy byli bardzo przekonujący w swojej misji.

Występy oceniało jury w składzie Piotr Johaniuk (instruktor teatralny w MDK w Zamościu, teatrolog radiowy), Marzena Miśkiewicz (prezes Zarządu Stowarzyszenia ART AVANTI w Zamościu, artysta malarz) oraz Janina Lachowska (instruktor teatralny). W kategorii szkoły gimnazjalne najlepiej oceniony został występ Grupy Teatralnej ze Szkoły Podstawowej Nr 9 z Oddziałami Gimnazjalnymi w Zamościu. Drugie miejsce zajęła Grupa teatralna "EGO" z Publicznego Gimnazjum w Komarowie-Osadzie.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne pierwszą i trzecią nagrodę otrzymało Koło Teatralne działające przy I Społecznym Liceum Ogółnokształcącym w Zamościu. Największe uznanie uzyskało przedstawienie pt. "Świeczka zgasła". Drugą nagrodę otrzymała Grupa Teatralna z I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.Ponadto jury przyznało nagrody indywidualne dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki. Nagrody otrzymali Amanda Mojżesz z I LO w Zamościu oraz Krzysztof Lipiec z I Społecznego LO w Zamościu. Jurorzy zgodnie podkreślili, że aktorzy biorący udział

w przedstawieniach zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Wyrazili też przekonanie, że o wielu z nich jeszcze usłyszymy.


autor / źródło: Elżbieta Mączka
dodano: 2017-12-13 przeczytano: 2545 razy.Zobacz podobne:
     V Szkolny Dzień Zawodów w Ekonomiku / 2017-10-25
     Gimnazjum z Komarowa laureatem Młodzieżowych Spotkań Teatralnych / 2016-12-06
     Uczniowie na deskach scenicznych Ekonomika / 2014-12-17
     Teatralne potyczki młodych / 2013-12-08
     Wkrótce Młodzieżowe Spotkania Teatralne / 2013-11-28
     6. Młodzieżowe Spotkania Teatralne zakończone / 2012-12-10
     VI Młodzieżowe Spotkania Teatralne / 2012-11-23
     Młodzieżowe Spotkania Teatralne po raz piąty / 2011-12-16
     Andrzej Pogudz: przegląd teatralny utrzymuje dobry poziom / 2011-12-16
     V Młodzieżowe Spotkania Teatralne - Ekonomik 2011 / 2011-11-22
     Dzień otwarty w "Ekonomiku" / 2011-03-20
     WYJŚCIE EWAKUACYJNE i EGO laureatami 4. Młodzieżowych Spotkań Teatralnych / 2010-12-19
     Czwarta edycja Młodzieżowych Spotkań Teatralnych / 2010-12-04
     Wygrała "Ocalona". III Młodzieżowe Spotkania Teatralne / 2009-12-16
     3. Młodzieżowe Spotkania Teatralne / 2009-12-04
     Projekt "Z wiedzą i praktyką w przyszłość" / 2009-03-01
     Uczniowie na scenie. Młodzieżowe Spotkania Teatralne 2008 / 2008-12-08

Warto przeczytać:
     Liryczny Adam Strug na urodzinach Bolesława Leśmiana / 2018-01-28
     Leśmianowski finisaż w Galerii Fotografii Stylowy / 2018-01-16
     Kolędy i polonez na zamojskim Rynku Wielkim / 2018-01-11
     Działo się w 2017 roku wg Zamojskiej Grupy Fotograficznej / 2018-01-28
     BWA: Ceglany Żyrardów w ujęciu satyrycznym / 2018-02-06- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -
Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet