www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 24 stycznia 2019, w 24 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Felicji, Tymoteusza, Feliksa, Mirogniewa.
Styczniowe przysłowia: Gdy na Trzech Króli mrozem trzyma, będzie jeszcze długa zima. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Pokazowy IV Orszak Trzech Króli

Wypełniona po brzegi Katedra Zamojska, Święta Rodzina, Trzej Królowie, tłumy zamościan na Rynku Wielkim i ulicach Starego Miasta to rezultat IV Orszaku Trzech Króli, niosącego przesłanie pokoju, nadziei i solidarności. Wszystkich jednoczyła, wpisana w polską kulturę i tradycję, kolęda (6.01.).W Święto Trzech Króli, jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez kościół, pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich", jak Polska długa i szeroka, w królewskim, kolorowym orszaku, podążali za Monarchami mieszkańcy miast, miasteczek i gmin, aby odda hołd Świętej Rodzinie. Teolodzy przypominają, że jest to dzień Objawienia Pańskiego. "Tego dnia Bóg pojawia się w historii człowieka". Zgodnie z Ewangelią według świętego Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei do miejsca narodzin Jezusa przybyli ze Wschodu mędrcy, którzy złożyli mu dary. Jeden z nich, nazywany Kacprem, ofiarował kadzidło, Melchior - złoto, a Baltazar - mirrę.

W Zamościu, Orszak Trzech Króli, rozpoczęła Msza św. w Katedrze Zamojskiej, której przewodniczył ks. Robert Strus. Posługi wykonali uczestnicy Orszaku - Trzej Królowie i Święta Rodzina.

- Jan Paweł II kochał polskie zwyczaje. Każdy z nich miał dla Niego głęboki sens. Cieszył się opłatkiem, Wigilią, szopką. Ale to nie była radość dla samej radości. To było głęboko zakorzenione w teologii Bożego Narodzenia, w znaczeniu Wcielenia. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. To oznacza, że my, tak Jak Jan Paweł II kochamy te polskie zwyczaje. W nas też bije to polskie serce, jak w piesi Świętego Jana Pawła II. A w okresie Bożego Narodzenia zawsze mocniej. Ale ta dziecięca radość miała u źródeł dojrzałą, całkiem dorosłą miłość do Maleńkiego Dzieciątka Jezus, do każdego człowieka, w którym On to Dzieciątko widział. Do Tego Boga przychodzą bowiem wszystkie narody i królowie, bo Syn Boży staje się człowiekiem, by zbawić wszystkich! Aby każdy miał udział w jego miłości. Aby każdemu człowiekowi dać życie wieczne. Niestety, żyjemy dzisiaj w czasach, kiedy wielu odrzuca tę prawdę (...) - mówił w kazaniu ks. Strus.Następnie, zgodnie ze scenariuszem - sformowano Orszak, który przemaszerował ulicami Starego Miasta: Akademicką, Łukasińskiego, Grodzką na Rynek Wielki. Główny sztandar Orszaku Trzech Króli niosło Zamojskie Bractwo Rycerskie, wyjątkową gwiazdę, wykonaną przez Liceum Plastyczne, dzierżył harcerz ZHR, drużynowy I Zamojskiej Drużyny Harcerzy "Wiatr"- Kamil Pikora. Swoje zacne miejsce miała Święta Rodzina w otoczeniu żołnierzy rzymskich z parafii pw. Św. Bożej Opatrzności. Dalej niesiono chorągwie Orszaku duże, mniejsze po bokach nieśli Rycerze Kolumba i Zamojska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego oraz Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Potem maszerowały kolorowe orszaki dzieci: czerwony ze SP nr 2, zielony - SP nr 7 z oddziałami integracyjnymi w Zamościu, żółty - SP nr 3, fioletowy - Zespół Szkół Katolickich, biały tworzyły szkoły z terenu Gminy Zamość: SP w Mokrem, Zespół Szkół w Płoskiem, SP w Borowinie Sitanieckiej, SP i Przedszkole w Kalinowicach, biało niebieski - Smart School oraz pastuszkowie ze SP nr 9.13 flag Miasta Zamościa nieśli żołnierze z 3 Batalionu Zmechanizowanego, grupy rekonstrukcyjne działające w naszym mieście oraz Rycerze Kolumba. Tuż przed samochodem z platformą dla Trzech Króli, miejsce zajęli Sławomir Zawiślak Poseł RP, Magdalena Dołgan - wiceprezydent Zamościa, Ryszard Gliwiński, Wójt Gminy Zamość. Za samochodem szli werbliści, którzy fenomenalnie wypełnili swoją ważną rolę. Obrzeża Orszaku stanowiły szpalery flag Orszaku Trzech Króli oraz miasta Zamość, które nieśli harcerze. Dalej maszerowali pozostali uczestnicy Orszaku, czyli trzy, a może nawet cztery pokolenia mieszkańców Zamościa i gminy Zamość ubrani w korony i zaopatrzeni w śpiewniki.

Narratorami Orszaku byli niezawodni: ks. Jarosław Feresz i Wojciech Suchowicz. Śpiewy poprowadził ks. Jerzy Frankiewicz i uczniowie I LO. Schola i werbliści z Szkoły Muzycznej Yamaha zaśpiewali pastorałkę orszakową: "Niech spadnie nam korona z głowy". Narratorzy dokonali prezentacji Króli IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu, organizowanym przez Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli, Miasto Zamość i Gminę Zamość.Powitano - Jego Wysokość króla Kacpra IV-go, przedstawiciela Europy, w którego postać wcielił się Szymon Trytek, urodzony w Zamościu, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3, lektor w parafii pod wezwaniem Świętej Bożej Opatrzności i zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym "Agros" Zamość. Przy dźwiękach werbli powitano Jego Cesarską Mość - Melchiora IV-go, przedstawiciela Azji, którym był zamościanin, artysta Marek Rzeźniak, autor ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu, Rycerz Kolumba.

Serdecznie powitano Jego Szlachetność, szejka - Baltazara III-go, przedstawiciela Afryki. Po raz czwarty tę zaszczytną rolę znakomicie wypełnił, w nowych, pięknych szatach - Bolesław Bełz, pracownik Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Spółka z o.o. w Zamościu, członek Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".

Honorowy Patronat nad Orszakiem objęli: J.E. ks. Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Andrzej Wnuk i Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Narratorzy podkreślili, że tegoroczny Orszak przebiega pod hasłem: "Bóg jest dla wszystkich" i wprowadzili nas w idee orszaku."Zatem naszą największą chlubą będzie posiadanie jako Ojca takiego Boga, który nikogo nie faworyzuje, który nikogo nie wyklucza, lecz otwiera swój dom dla wszystkich istot ludzkich, począwszy od ostatnich i dalekich, abyśmy jako Jego dzieci nauczyli się wzajemnie pocieszać i wspierać" Papież Franciszek, 15 lutego 2017

Przypomnieli, że Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma objawić wszystkim, że Bóg nas kocha, że chce nas zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły nas daleko od Bożego Prawa - zawsze jest czas, aby odnaleźć Chrystusa, wejść na drogę do Niego.

- Królowie byli poganami, w swej ludzkiej mądrości, mając wiedzę i umiejętności odnaleźli Gwiazdę, która wskazała im drogę do Pana. W tym roku nasi trzej Królowie, reprezentujący trzy kontynenty, byli reprezentantami trzech pokoleń. Jeden z Królów - młodzieniec, dopiero stając na początku swojej drogi w dorosłość, poszukuje i już znajduje swoje powołanie. Drugi Król jest mężczyzną w sile wieku, żonatym, który reprezentuje mężów i ojców rodzin poszukujących Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swoich rodzin. Trzeci Król jest starcem, który u schyłku życia, bogaty w wieloletnie doświadczenie, odnajduje Gwiazdę i drogę do Jezusa.Królowie są ludźmi wiedzy, wykształconymi. Potrzebowali czasu, badań, obserwacji, aby przekonać się, że warto wyruszyć za Gwiazdą wskazującą Narodziny Zbawiciela. Byli osobami posiadającymi władzę nad swoimi poddanymi, posiadającymi liczne bogactwa, stąd ich drogocenne dary. Uzupełnieniem Trzech Króli byli, jak co roku, Pasterze, którzy są ludźmi prostymi, bez wykształcenia, pracującymi fizycznie, którzy są poddanymi ziemskiej władzy, którzy żyją skromnie, nie posiadają wiele, ale z hojnością chcą podzielić się z Nowonarodzonym tym, co mają. Pasterze byli blisko, na pastwiskach, na łąkach w okolicach Betlejem i z pokojem w sercu, najwyraźniej w duchu oczekiwania na Zbawiciela, z wielką prostotą i natychmiast odpowiedzieli na wezwanie Aniołów, aby pójść do Stajenki i pokłonić się Królowi Świata. Brzemienna Maryja z Józefem wyrusza pierwsza w eskorcie Legionu Rzymskiego, aby dotrzeć do Betlejem zgodnie z rozporządzeniem Cezara Augusta.

-Trzej Królowie ujrzawszy Gwiazdę, pełni nadziei, wyruszają do Betlejem. Drogę utrudniać będą liczne węże, które będą próbowały sprowadzić Orszaki na złą drogę, na drogę pychy. Następnie Królowie miną dwór Heroda, gdzie będą zachęcani do lenistwa, namawiani do zazdrości i gniewu. Będziemy świadkami walki dobra ze złem, a rozliczne diabły będą próbowały zatrzymać wędrujących do Stajenki. Na szczęście dobro zwycięży i Aniołowie orszakowym hasłem "Bóg jest dla wszystkich", przekonają wędrujących, że Nowonarodzony Zbawiciel urodził się dla nas wszystkich, dla zbawienia każdego człowieka i wszyscy możemy zbliżyć się do Niego. Pokłon jest zwieńczeniem Orszaku, pokazuje różnorodność wędrujących ku Bogu ludzi. Bóg jest dla wszystkich, więc wszyscy ruszamy do Stajenki, aby się pokłonić Jezusowi, Zbawicielowi świata
- zapraszali narratorzy.Podczas Orszaku Trzech Króli w Zamościu śpiewano kolędy, z zaciekawieniem oglądano przygotowane scenki oraz radośnie odpowiadano na hasło do orszakowego okrzyku: "Bóg jest dla wszystkich wołamy - zamojski Orszak zaczynamy!", "Maluśki Jezus w żłóbku czeka - Zamojskich ludzi wędruje rzeka!", "Bóg się dziś narodził - Wiarę we mnie odrodził!", "W orszaku zamojskim wędrujmy - W żłóbku leżącemu podziękujmy!", "Kolędujmy Orszakowo - Jezus narodził się na nowo!".

Na przystrojonym świątecznie Rynku Wielkim, w okolicy choinki, tuż przy Stajence Bożonarodzeniowej, pracownicy Zamojskiego Dom Kultury i członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" wykonali pierwszą scenkę pt.: "Stajenka Betlejemska". Niezwykłe kostiumy wykonawców, przepięknie wyśpiewywane przez nich kolędy tworzyły wyjątkową atmosferę. Kolejna scenę pt.: "Nasza Niepodległa" z uwagi na rozpoczynający się rok jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wytańczyli w układach choreograficznych na lodowisku na Rynku - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Scenę "Nasza Niepodległa" narratorzy opatrzyli ważnym komentarzem:

- Powrót naszej Ojczyzny na polityczną mapę Europy był przedmiotem modlitwy całego narodu przez pokolenia. Dlatego można śmiało powiedzieć, że wolna Polska została w równym stopniu wywalczona i wymodlona. Odzyskanie niepodległości jest dobrym przykładem, opisywanego przez Jana Pawła II, krzyżowania się poziomego i pionowego wymiaru historii. Tę historię wielkim wysiłkiem i ofiarą napisali nasi przodkowie, ale razem z nimi napisał ją również Bóg. Nie można też zapominać, że odzyskanie niepodległości nie dokonałoby się bez powszechnej wierności tradycji, która w czasie zaborów była przechowywana i przekazywana w rodzinie, w społeczności lokalnej, w Kościele.

Jak nauczał papież Polak, patriotyzm należy do wartości chrześcijańskich i jest wartością moralną. Oznacza on bowiem umiłowanie tego, co ojczyste - a co przez ojca i matkę, przez rodzinę jest nam przekazywane - "[...] umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu" (Pamięć i tożsamość, Kraków 2005, s. 67). W imię tego wiernego przywiązania, tej wiernej miłości, gotowi jesteśmy bronić naszego dziedzictwa - ziemi i kultury. W imię tej miłości gotowi jesteśmy także stanąć w prawdzie na temat naszego dziedzictwa i gotowi jesteśmy pracować na rzecz pomnażania i oczyszczania tego dziedzictwa w świetle prawdy. A jako że patriotyzm to miłość własnego dziedzictwa, uznajemy miłość innych do ich własnego dziedzictwa - innym narodom przyznajemy takie samo prawo do prawdy i miłości, jakie przyznajemy własnemu narodowi. Nie ma konfliktu między patriotyzmem a uniwersalnymi wartościami chrześcijańskimi, bo patriotyzm jest wyrazem czwartego przykazania: "Czcij ojca swego i matkę swoją".
Przejściu Orszaku z Rynku Wielkiego ulicą Grodzka na ulicę Akademicką, a następnie pod scenę przed pałacem Zamoyskich towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek, które intonowali ks. Jerzy, Schola, werbliści, a śpiewali uczestnicy IV Orszaku Trzech Króli, oraz komentarze narratorów i zawołania/okrzyki. Kilku tysięcy głosów wyśpiewywało: "Tryumfy króla niebieskiego".

Już na scenie - Grupa Teatralna "Jednak Warto" z par. Świętej Bożej Opatrzności i uczniowie Zespołu Szkół nr 5 pod kierunkiem ks. Marcina Jakubiaka wstawili scenę III - "Zwycięstwo dobra nad złem". Następnie odbył się pokłon Trzech Króli A.D. 2018 przed Maryją, trzymającą Jezusa na rękach.

(...) Dziś, Jezu, składam pokłon przy żłóbku, przy sianie,
Niech miłość Twa na zawsze w sercu mym zostanie
- rzekł król Kacper IV, ofiarowując Jezusowi złoto.
(...) Teraz, zmęczony drogą, staję w Twej stajence.
Za wiarę pragnę złożyć Tobie dar w podzięce
- mówił cesarz Melchior IV, ofiarowując mirrę.
(...) Mam królestwo i bogactw tak wiele posiadam,
leczy Ty jesteś Królem, Tobie pokłon składam
- podkreślił szejk Baltazar IV - składając kadzidło.

Pokłon Nowonarodzonemu oddali również uczestnicy zamojskiego Orszaku Trzech Króli. Serdecznie podziękowania za przybycie złożyła Małgorzacie Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

-Bardzo dziękujemy za wspólna modlitwę, za wspólne kolędowanie, za to, że mogliśmy razem kroczyć do Stajenki i za to, że mogliśmy razem uczcić setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Myślę, że tym przesłaniem ostatniej stacji - zwycięstwa dobra nad złem, oraz z takim poczuciem, że dzisiaj wszyscy pielęgnowaliśmy polską kulturę, polskie zwyczaje i pamiętaliśmy o polskiej historii, bo nikt za nas tego nie zrobi - powrócimy do swoich domów. I oby wieczorem Kamil Stoch również dostarczył nam mnóstwo radości - powiedziała Małgorzata Farion.Magdalena Dołgan, wiceprezydent Zamościa podziękowała za liczny, radosny Orszak. Dodała, że przedsięwzięcie, które współtworzą wszyscy, zostało uznane za najlepszą inicjatywę społeczną roku, a jego organizator - Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli otrzymało nagrodę. Za piękne przeżycia duchowe podziękował także Ryszard Gliwiński, wójt gminy Zamość.

Małgorzata Farion zaprosiła wszystkich na słodkości - "szczodraki", "gwiazdki królewskie", herbatę oraz wojskową grochówkę. Jak powiedziała - Gala OTK odbędzie się 25.01.2018 r. o godz. 13.00 w CKF Stylowy, podczas której zostaną wręczone podziękowania zaangażowanym w przygotowanie i realizację IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Młodzież ze SP 3 wykonała piosenkę o Św. Stanisławie Kostce. Mini koncert wykonali werbliści ze szkoły Yamaha.

Orszak Trzech Króli był znakomitą okazją do zamanifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela oraz przywiązania do wartości i tradycji chrześcijańskich, zgodnie z hasłem: "Bóg jest dla wszystkich"!

Portal Zamość online był patronem medialnym IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2018-01-07 przeczytano: 993 razy.Zobacz podobne:
     V Orszak Trzech Króli ph. "Odnowi oblicze ziemi" / 2019-01-10
     V edycja Orszaku Trzech Króli - list prezydenta i wójta do mieszkańców miasta i gminy / 2018-12-13
     Ogólnopolski Zjazd Orszaków Trzech Króli / 2018-03-17
     Gala IV Orszaku Trzech Króli / 2018-01-28
     Orszak Trzech Króli - informacje organizacyjne / 2018-01-04
     4. Orszak Trzech Króli / 2017-12-24
     Gala III Orszaku, czyli "Popołudnie Trzech Króli"w Zamościu / 2017-02-09
     Zamość w Orszaku Trzech Króli / 2017-01-07
     III Orszak Trzech Króli w Zamościu / 2017-01-01
     "Pokój i Dobro" hasłem III Orszaku Trzech Króli / 2016-11-15
     Głosuj na wielbłąda dla Zamościa! Czas START! / 2016-11-15
     Zamość na Zjeździe Orszaków Trzech Króli / 2016-03-10
     Gala II Orszaku Trzech Króli w Zamościu / 2016-01-31
     Orszak Trzech Króli w Krasnobrodzie / 2016-01-14
     Wspaniały II Orszak Trzech Króli na ulicach Zamościa / 2016-01-10
     Konkurs Fotograficzny "Jestem Królem 2016" / 2016-01-03
     II Orszak Trzech Króli w Zamościu - program / 2016-01-03
     Wybrano odtwórców głównych ról na II Orszaku Trzech Króli w Zamościu / 2015-12-23
      Orszak Trzech Króli po raz drugi w Zamościu / 2015-12-23
     Wygrajmy wielbłąda dla Zamościa! / 2015-12-03

Warto przeczytać:
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     Zamość powitał 2019 rok! / 2019-01-02
     V edycja Orszaku Trzech Króli - list prezydenta i wójta do mieszkańców miasta i gminy / 2018-12-13
     Małgorzata Bzówka wiceprezydentem Zamościa / 2019-01-02
     Opłatek Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich / 2019-01-16- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet