www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 15 lutego 2019, w 46 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Jowity, Faustyna, Sewera.
Lutowe przysłowia: Na dzień świętej Doroty ma być śniegu nad płoty. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Budka Niepodległości z głosami Ojców Niepodległości

Na zamojskim Rynku Wielkim uruchomiona została Budka Niepodległości. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk, autor instalacji Maciej Hanusek oraz przedstawiciele Przedszkola nr 1, Szkoły Podstawowe nr 2 i nr 3 i Muzeum Zamojskiego (3.05.).

Otwarcie zamojskiej Budki Niepodległości swoją obecnością uświetnili Mariusz Gołaj, który podłożył głos marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i Dorota Kołodziej, aktorka i wokalistka, narratorka galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium. Uroczystość rozpoczęto fragmentem nagrania, którego można wysłuchać w Budce Niepodległości.Widziałem człowieka, który otoczony grupką słuchaczy, grał na skrzypcach i śpiewał "Pierwsza Brygada, strzelecka gromada...". I wyobraźcie sobie, że te kilka słów dodało mi nadzwyczajnej otuchy.

11 listopada pułk. Śmigły powiadomił mnie, że ma połączenie telefoniczne z Józefem Piłsudskim. Po południu pomknąłem automobilem do Warszawy. Wtedy jak grom z jasnego nieba spadła na nas wiadomość o zdradzie. Podpisano traktat, na mocy którego rozdarto Królestwo Polskie, oddając Ziemię Łódzką i Podlaską (...).

(...)Zorientowani mówili, że na ulicach zgromadziło się czterysta tysięcy ludzi. Wolność, niepodległość, zjednoczenie, własne Państwo na zawsze. Będzie dobrze, wszystko będzie dobrze, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów. Będziemy sami sobą rządzili.Sprawowałem władzę dyktatorską, ale nie użyłem jej jednak dla zaspokojenia próżności własnej. Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Jest to największa ofiara, jaką kiedykolwiek uczyniłem w moim życiu. Cztery pokolenia darmo na to czekały. Piąte, doczekało!


-Bardzo dziękuję za zaproszenie i zaufanie. Bo to jedna z pierwszych Budek Niepodległości w Polsce. Bardzo się cieszę, że jest biała, bo większość budek będzie ciemna. Ta jest wyjątkowa. To jest projekt bardzo świeży. W zeszłym roku postanowiłem uratować tyle budek, ile się dało. Wykupiłem ponad 150 sztuk skazanych na złomowisko. Mam taki plan, żeby one wróciły na ulice, ale nie w formie telefonu, ale w formie mobilnych lub stacjonarnych instalacji interaktywnych, interdyscyplinarnych, łączących trochę słuchowisko radiowe, trochę formę audiobooków i wehikułów czasu ulokowanych w przestrzeniach miejskich. Możemy posłuchać właściwie wszystkich Ojców naszej Niepodległości - mówił Maciej Hanusek.Jak dodał, narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, czyli wybierając numer dzwonimy bezpośrednio do Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Jędrzeja Moraczewskiego i Józefa Hallera, wspaniałych gentelmanów, dzięki którym mamy teraz wolny kraj. Auto instalacji wyraził nadzieję, że Budka Niepodległości będzie dobrze służyć, przyciągać uwagę i zachwycać.

Warto dodać, że w niezwykłą podróż do dni, kiedy narodziła się Niepodległa zabiorą nas Maurycy Zamoyski i Maciej Rataj - zamojscy twórcy Niepodległej, dwie ważne postaci dla naszego miasta. Zaprezentowane nagrania zawierają również historię, ciekawostki i anegdoty związane z naszymi "stulatkami", które świętują w roku stulecia Niepodległości swój jubileusz. Są to: Szkoła Podstawowa nr 2 i 3, Przedszkole nr 1 oraz zamojskie ZOO im. Stefana Milera.Jako pierwszy skorzystał z Budki Niepodległości prezydent Andrzej Wnuk i wybrał numer telefonu do Maurycego Zamoyskiego, polityka, dyplomaty, działacza społecznego, wiceprezesa Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, członka Komitetu Narodowego Polskiego (1914-1917), hrabiego, XV ordynata Ordynacji Zamojskiej. Jego synem był Jan Tomasz Zamoyski - ostatni XVI ordynat na Zamościu, senator i Marszałek Senior Senatu II kadencji.Narracja prowadzona jest przez aktorów, którzy wcielili się w role bohaterów, mających największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obsada aktorska jest znakomita! Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski, Maurycy Zamoyski i Maciej Rataj) ) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos).

Mozaikę opowieści wypełniają unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. W rocznicę najważniejszych wydarzeń Budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Zapraszamy!Zamojska Budka Niepodległości będzie tak długo w Zamościu, jak tylko zapragniemy. Będzie też wędrować po szkołach i placówkach, które obchodzą w tym roku jubileusz 100-lecia. I co naturalne, Budka Niepodległości będzie "świętowała" z nami 100-lecie Niepodległości 11.11.2018 r.

Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, portal JPILSUDSKI.ORG., Miasto Zamość i Zamojskie Muzeum.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2018-05-04 przeczytano: 1164 razy.Zobacz podobne:
     "Wolność Nasza" - koncert z okazji 100 - lecia niepodległości / 2018-11-03
     Zamojska droga do wolności. Listopad 1918 roku w Zamościu / 2018-10-02
     Zamojska droga do wolności. Listopad 1918 roku w Zamościu, cz. II / 2018-10-02
     Zamojska droga do wolności. Listopad 1918 roku w Zamościu - wystawa / 2018-09-27
     Obrazy 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja / 2018-05-05
     Wystąpienie prezydenta Zamościa z okazji Święta 3 Maja / 2018-05-04
     Święto Narodowe Trzeciego Maja w Zamościu / 2018-05-04
     Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji Święta Konstytucji 3 Maja / 2018-05-04
     Festyn na trzy rocznice / 2018-04-28
     Zajęcia edukacyjne "Polak Mały" z okazji Święta Konstytucji 3 Maja / 2017-04-27
     Wystąpienie Prezydenta Zamościa z okazji Święta Narodowego 3 Maja / 2016-05-05
     Zamość: Obchody Święta Konstytucji 3 Maja / 2016-05-04
     Tadeusz Wicherek o Trzeciomajowym koncercie / 2015-05-07
     Namysłowiacy: Trzeciomajowe muzyczne rarytasy / 2015-05-07
     Nadzwyczajny koncert Wielkiej Orkiestry Symfonicznej na zakończenie majówki / 2015-04-21
     3 Maja w Zamościu: "Żeby Polska była Polską" / 2014-05-04
     Święta majowe w Zamościu - program / 2014-04-29
     Święto 3 Maja w Zamościu / 2013-05-05
     Trzeciomajowa manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim / 2013-05-04
     Program Obchodów Świat Majowych - Zamość 2013 / 2013-04-29

Warto przeczytać:
     Zamość powitał 2019 rok! / 2019-01-02
     Opłatek Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich / 2019-01-16
     Małgorzata Bzówka wiceprezydentem Zamościa / 2019-01-02
     Ćwierć miliona widzów w Stylowym w 2018 roku! / 2019-01-02
     Oświadczenie prezydenta Andrzeja Wnuka dotyczące sytuacji w PGK / 2019-01-08- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet