|
Inauguracja 45. Zamojskiego Lata TeatralnegoOtwarcia 45. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego dokonał Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury i Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. Jak powiedział organizator, to dzięki układom "na górze" i w zamojskim ratuszu, możliwa jest - pomimo panującej pandemii - realizacja tegorocznej edycji. (15.07.).
-Zamojskie Lato Teatralne będzie inne w wyniku pandemii, w wyniku tego, jak wszystko się zmienia wokół nas. Lato Teatralne potrwa w Zamościu dwa miesiące. Zapraszamy Państwa na uczty teatralne w każdą środę, aż do 12 września. Planując program pamiętaliśmy o dwóch ważnych datach - pierwsza to 440. rocznica lokacji miasta Zamościa, a druga - to 45. lat trwania w Zamościu Lata Teatralnego. Zaprezentujemy w tym roku siedem spektakli teatrów zawodowych i dwa wydarzenia muzyczne, a wszystko to w plenerze. Dodatkowo festiwalowi towarzyszą dwa przedsięwzięcia, które już trwają - pokonkursowa wystawa plakatu online, na stronach ZDK.
- W tym roku zdecydowaliśmy się przerwać na chwilę stałą współpracę z wybitnymi polskimi plakacistami i rozpisaliśmy konkurs na plakat 45. ZLT. Skierowaliśmy go do uczniów szkół plastycznych w całej Polsce. Wpłynęło ponad 120 prac. W wyniku tego mamy plakat naszego festiwalu, który stanowi praca laureata konkursu Maksymiliana Stopy, ucznia Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu, który otrzymał nagrodę prezydenta Zamościa. Proszę nie podejrzewać nas o nepotyzm, albo źle rozumiany lokalny patriotyzm, ponieważ szefem komisji konkursowej był wybitny polski plakacista, prof. Lech Majewski, absolwent zamojskiego "Plastyka".
- I drugie wydarzenie, to już wydarzenie rzeczywiste, to wystawa fotografii "Zamość i teatr według Stanisława Orłowskiego". Wystawa ta była swoistym zaproszeniem na tę edycję Zamojskiego Lata Teatralnego. Była prezentowana do 9 lipca br. w Galerii "Ratusz", a że cieszyła się olbrzymim powodzeniem, postanowiliśmy ją kontynuować i od dzisiaj zapraszamy na wystawę nadal, tym razem do klimatycznym pomieszczeń "ArteHotelu". Będzie z nami ta wystawa do końca tegorocznego Zamojskiego Lata Teatralnego, czyli do 12 września.
- 45. Zamojskie Lato Teatralne finansujemy głównie z środków Miasta Zamość. Jest też dofinansowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przez naszych sponsorów, pomimo pandemii, niezawodnych sponsorów. Są trudne czasy, ale zostali przy nas. Są to: Bank Polski PKO, PGE Dystrybucja S.A. i Veolia Wschód - pokreślił Janusz Nowosad, dyrektor Zamojskiego Domu Kultury.
Kolejny ruch i głos, już z szachownicy na Rynku Wielkim, należał do Andrzeja Wnuka, prezydenta Zamościa.
-Dobry wieczór! Witam Państwa bardzo serdecznie na najpiękniejszym rynku Europy, w Zamościu. Witam na 45. edycji Zamojskiego Lata Teatralnego, chyba jednego z najstarszych, jeśli nie najstarszego tego typu festiwalu plenerowego w Europie.
-Szanowni Państwo! Wszyscy wiemy, że czasy korona wirusa są czasami lockdown'u, kiedy nie dzieją się tego typu imprezy, a mimo to, Zamojski Dom Kultury zdecydował się zorganizować Zamojskie Lato Teatralne. Dzięki temu, ta impreza - 45. edycja ZLT może poszczycić się tym, że nigdy w swojej historii nie była przerwana i odbywała się co roku. Bardzo za to dziękuję, bo pewnie mało jest takich festiwali w Polsce, Europie i na świecie, gdzie nie przeszkadza ani pogoda, ani wirus. Z uwagi na sytuację jaką mamy, zamojski festiwal potrwa dłużej. Ale naprawdę warto.
-Na zakończenie festiwalu będziemy mieli okazję obejrzeć adaptację świetnej, bardzo plastycznej, malowniczej powieści zamościanina Piotra Szewca "Zagłada". I warto, naprawdę warto obejrzeć tę sztukę. Zobaczyć jak wyglądał, jak zinterpretowano wygląd dawnego Zamościa. Dzisiaj partia "Szachów". Mam nadzieję, że będziecie się Państwo dobrze bawić w towarzystwie świetnych artystów znakomitego Teatru.
-Życzę Państwo zdrowia i zapewniam, że będziemy, pomimo pandemii, organizować życie kulturalne w mieście, tak jak to miało miejsce przez ostatnie lata po to, żebyśmy mogli wspólnie czerpać z tej skarbnicy naszej kulturowej tożsamości. Dziękuję Panie dyrektorze - powiedział prezydent Andrzej Wnuk, dziękując na zakończenie Januszowi Nowosadowi za organizację 45. ZLT.
* * *
Program 45. Zamojskiego Lata Teatralnego
W tym roku, wszystkie festiwalowe wydarzenia, poza jednym spektaklem, będą się odbywały w środy. W mieście stopniowo będzie przybywało wydarzeń kulturalnych w weekendy, stąd wybór tego dnia tygodnia. Tak zdecydował organizator ZDK, organizator festiwalu. To też próba ożywienia ruchu turystycznego. Wiele osób przyjeżdża specjalnie na spektakle ZLT i może goście zdecydują, że zostaną w Zamościu do końca tygodnia. Na czym miastu i branży turystycznej zależy.
Kolejny spektakl "Wiśniowy sad" odbędzie się 22 lipca. Wystawi go Teatr Latarnia (Białystok). Pokaz o godz. 20.00 w Parku Miejskim (wejście od ul. Królowej Jadwigi). Jak uprzedza Grażyna Kawala, kierownik programowy ZLT spektakl trwa trzy godziny, ale jego uroda i jakość pozwala o tym zapomnieć. Organizatorzy przygotują dla widzów wygodne miejsca do siedzenia.
29 lipca o godz. 18 na Rynku Wodnym zobaczymy "Lament na placu Konstytucji" z Teatru Polonia w Warszawie. To małe odstępstwo od tradycji, bo Teatr Polonia powinien, jako laureat zeszłorocznej Buławy Hetmańskiej (za "Zapiski z wygnania"), otworzyć tegoroczną edycję.
W sierpniowym programie ZLT jest szekspirowski "Makbet". 5 sierpnia o godz. 21.00 wystawią go artyści Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Będzie to oferta dla dorosłych. 12 sierpnia o godz. 18 "L'Estrada" Teatru Na Walizkach we Wrocławiu.
"Komedianci" Teatru Pantomimy Mimo z Warszawy - 19 sierpnia o godz. 20.30, a "Zaginiony Zamość", czyli koncert piosenek klezmerskich w wykonaniu Marty Bizoń z zespołem - 26 sierpnia o godz. 20.00. Wszystkie sierpniowe wydarzenia odbędą się na Rynku Wielkim.
Druga muzyczna propozycja w programie tegorocznej edycji Lata Teatralnego, to koncert muzyki greckiej "Rebetico". 2 września o godz. 20.00 na Rynku Wielkim wystąpią: Jorgos Skolias & Jarosław Bester. Festiwal zakończy, wyjątkowo w sobotę, 12 września o godz. 19.30 spektakl "Zagłada", który w Parku Miejskim zaprezentuje Fundacja Banina (Lublin).
Wszystkie spektakle i koncerty są bezpłatne. Należy jednak odebrać w sekretariacie Zamojskiego Domu Kultury wejściówkę. Osoby, które zdecydują się na uczestniczenie w wydarzeniach muszą się przygotować na wypełnianie oświadczenia o stanie zdrowia. Że będą zostawić organizatorom swoje dane osobowe i podawać kontakt do siebie. Wymogi sanitarne narzucą też organizację widowni. Miejsca do siedzenia będą w stosownej odległości i nie będzie ich można przesuwać. Organizatorzy są przekonani, że widzowie, którzy przybędą na wydarzenia 45. ZLT nie zawiodą się.
Portal Zamość online jest patronem medialnym 45. Zamojskiego Lata Teatralnego autor / źródło: redakcja, fot. Mirosław Chmiel dodano: 2020-07-20 przeczytano: 13873 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|