www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Jak deszcz w świętego Marka, będzie ziemniaków tylko miarka, a gdy w Marka pogoda, na ziemniaki uroda. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Namysłowiacy zagrali Namysłowskiego

O czasu objęcia stanowiska dyrygenta przez Tadeusza Wicherka "Namysłowiacy" zagrali muzykę filmową, operową, musicalową a nawet jazzową. W piątek (25.04.) zaproponowali słuchaczom "Muzykę symfoniczną Karola Namysłowskiego". Dyrygent i muzycy sięgnęli do "Karolowych" nut. Na tę okoliczność Orkiestra wystąpiła w uroczystych ludowych strojach. W sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego powiało wiosną i ... najpiękniejszym uczuciem, miłością.



Nie był to zwyczajny koncert, raczej można go określić jako widowisko muzyczno - poetyckie. Do nowego projektu dyrektor artystyczny zaangażował Cezarego Żaka - aktora cieszącego się niezwykłą popularnością. Jego rola sprowadziła się do recytacji utworów poetyckich znakomitych poetów. Spotkanie się na scenie kompozycji symfonicznych Karola Namysłowskiego z poezją Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza i Bolesława Leśmiana mogło dać tylko jeden wynik - wynik rewelacyjny.

Wrażenie na słuchaczach robili muzycy. Przyciągali wzrok każdego - zagadkowym uśmiechem, gracją z jaka podtrzymywali instrumenty i zręcznym ruchem ręki poprawiającym nuty. Kolorowe stroje specjalnie założone dla muzyki Karola Namysłowskiego kreowały przepiękną scenografię widowiska.

Oczekiwanie na dyrygenta. Już jest - pojawił się w towarzystwie Cezarego Żaka.

Tadeusz Wicherek wita serdecznie na koncercie muzyki ludowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Karola Namyslowskiego w Zamościu i przedstawia gości: Cezarego Żaka i jego małżonkę, Katarzynę Żak. Wita także Ambasadora Meksyku w Polsce, Raphaela Steger.



Proszę Państwa - wprowadzenie czyni dyrygent - muzyka ludowa, to nie tylko muzyka ale ściśle związane z nią słowa. Stąd pomysł zaprezentowania muzyki i słów ludowych, bądź stylizowanych na ludowo. Zacznijmy koncert od czterech tańców polskich - poloneza, kujawiaka, krakowiaka i mazura.

Zagrali... a ich muzyka trafiła do naszej duszy, poruszyła serca i wszystkie zmysły. Była w muzyce radość i żarliwość instrumentów. Dźwięki przeróżne i mocne akordy, dialog i monolog, były nuty znane - takie od stulecia. I żałość i wesołość - była cała Polska - polskie łany, polska chata ze słomianą strzechą, nasze rzeczki i rzeki, góry i doliny...

Następnie na scenie pojawił się Cezary Żak i rozpoczął recytację - "Zaloty" Adama Mickiewicza. "Póki cór.." - na widowni rozległ się dzwonek telefonu - aktor przerwał.

- Niech dzwoni, albo proszę odebrać. Na widowni małe zamieszanie, chichoty. Telefon przestał dzwonić. Sytuacja stawała się zabawna.

Ponownie rozpoczął Cezary Żak - "Póki córeczki opiewałem wdzięki, Mamunia słucha, stryj czyta. Lecz skorem...".

Telefon zadzwonił ponownie. Pan odbierze i powie, że jest na koncercie - Cezary Żak już przerwał recytacje i doradzał. Publiczność gruchnęła śmiechem.

Sytuację ratował Tadeusz Wicherek. Taka historia wydarzyła się w teatrze. Aktorzy na scenie grają swoje role. W pewnym momencie na widowni telefon. Cisza. "Nie, w teatrze jestem. E, takie sobie" - do telefonu odpowiadał gość z widowni. Zabawną historyjkę nagrodziła publiczność brawami.

No może teraz się uda - po raz trzeci do "Zalotów" zabrał się Cezary Żak. I udało się. Zasłuchaliśmy się w strofy Mickiewicza, które wybrzmiały uczuciem i przygodą.



Po "Zalotach" czas na "Wesele Małgosi" Karola Namysłowskiego. Z całym skupieniem i radością wysłuchaliśmy utworu, który opowiedział historię wesela - najpierw przygotowania do obrzędu a później już radość weselną i na koniec oczepiny. Instrumenty wyczyniały cuda - były solówki, dzwoniły dzwoneczki, były weselne przyśpiewki, przytupywania, tańce i efekty specjalne - to wszystko zgodnie z partyturą Karola Namysłowskiego. Oj chciałoby się zatańczyć na takim weselu wiejskim, ale tego nie było w programie.

Co na temat wesela miał do powiedzenia Tadeusz Boy - Żeleński wyrecytował Cezary Żak.

"Gdy się człowiek robi starszy, wszystko w nim po trochu parszy... wieje" - dopowiedziała publiczność. "Ceni sobie spokój miły i czeka aż całkiem wy...łysieje" - ponownie uzupełniała widownia i tak było aż do końca utworu. Nawiązał się fantastyczny kontakt aktora z publicznością.

Tadeusz Wicherek zapowiedział - dawno nie słyszany: mazur Karola Namyslowskiego pt. "Dziarski". Wybrzmiał mazur żywym tempem, całą swoją mocą a dyrygent odtańczył taniec na podium.

Miałem czytać Szymborską, ale znalazłem coś lepszego- powiedział Cezary Żak. To wiersz Andrzeja Waligórskiego "Ostatnia defilada", także utrzymany w klimacie relacji damsko - męskich. "...Ale na razie na baczność szpada, Uśmiech na ustach, nie poznać z miny, że to ostatnia już defilada ... Dzięki za wszystko! Czołem dziewczyny!".

Utwór wzbudził kolejne salwy śmiechu. Publiczność bawiła się znakomicie.



Dyrygent zapowiedział kolejny utwór Karola Namysłowskiego pt. "Zegar". Było leciutko i skocznie i wesoło.

Dla odmiany Cezary Żak sięgnął po utwór Bolesława Leśmiana -"Świdryga i Midryga". To był popis gwiazdorski - to co uczynił aktor z poezją Leśmiana przeszło nasze oczekiwania. To były zaiste fajerwerki. Cezary Żak znakomicie oddał klimat ballady, emocji jakie rozegrały się pomiędzy tytułowymi bohaterami, konkurującymi ze sobą o względy jednej dziewczyny. Rywalizacja mężczyzn doprowadziła ją do śmierci. Sądzę, że na nowo odkryliśmy poezję Leśmiana, ale przede wszystkim zachwyciliśmy się recytacją Żaka.

Chwila oddechu i ponownie Cezary Żak i Bolesław Leśmian - "Wenus". Niezwykła poezja i piękna recytacja. Wszystko utrzymane w konwencji wieczoru miłości ludycznej.

Orkiestra miała dla nas "Frajdę na Saskiej Kępie". I mocny kolejny akcent muzyczny ze śpiewem - ten sam temat - panny i kawalera. Żwawo, zmiana rytmu, śliczna solówka - to gra flet poprzeczny, przyłącza się klarnet, za chwilę mocne dźwięki perkusji - instrumenty na najwyższych obrotach. Ech! Solista otrzymał gromkie oklaski.

Zabawa na całego, a dyrygent zapowiada, że po takiej "zadymie" to wypada zagrać tylko "Kurzawca". Tu skrzypce dały popis swoich możliwości. Po prostu - pięknie.

Z kolejnym utworem poetyckim "Strój" wystąpił Cezary Żak. To także Leśmian i tak będzie aż do końca programu - zapowiedział i przeuroczo recytował.

Orkiestra ponownie w akcji - teraz śpiewają panowie, kolejne rewelacyjne muzyczne efekty specjalne, grają solówkę I skrzypce a dyrygent na piszczałce. Nieźle ten Karol Namysłowski w partyturze nawywijał.



Nie oddaje pola muzykom Cezary Żak. "Usta i oczy" - oczywiście utwór Leśmiana.

- Partytura z 1891 roku - mazur "Całus" - tak Tadeusz Wicherek zapowiada kolejny utwór, który można okrzyknąć kompozycją wieczoru. Nuty nic nie straciły na swojej atrakcyjności, a może nawet ją zyskały. Całusy muzyków, całusy robione trąbkami. Pytanie, które oryginalne a które nowatorskie. Uśmiech i oklaski - tylko taka mogła być reakcja publiczności. "Kochankami" Leśmiana kończy swój występ Cezary Żak. Motyw miłości, motyw śmierci - cały Leśmian, ale jakże interesujący w wykonaniu aktora - recytatora.

Na zakończenie dyrygent zaproponował wspólne wykonanie "Polki śmieszki". Muzyka i ach cha, cha; muzyka i ach, cha, cha w różnym tempie, w różnej tonacji. W trakcie utworu przyłącza się publiczność i dyrygent, i wszyscy wykrzykują ach, cha, cha!

Brawa, brawa, brawa.

I na bis - grają Namysłowiacy "Wśród wiosny". Przyszła wiosna, więc rozśpiewały się ptaki - ćwir, ćwir, ćwir, kuku, kuku, kuku - to Wicherek robi za kukułkę, a za skowronki - muzycy Orkiestry Symfonicznej. Niezwykła "ptasia orkiestra". Aż trudno uwierzyć, że całą bogatą paletę odgłosów otaczającej nas przyrody Karol Namysłowski zawarł w swojej partyturze.
* * *
Słowa nie mogą i nie mają prawa oddać tej atmosfery. Nastrój od pierwszej chwili był bardzo uroczysty. Czuło się w powietrzu oczekiwanie na coś niezwykłego, coś, co się przydarzy tylko tym, którzy przyszli tego wieczoru do "Namysłowiaków". Taką chwilę można przeżyć chyba tylko jeden raz w życiu. Chwilę bardzo ulotną ale cudną. Taką chwilę pięknej wiosny ze śpiewem skowronka chciałoby się zabrać ze sobą, na zawsze. To wszystko sprawiła genialna muzyka fenomenalnego kompozytora, rozkochanego w swojej Ojczyźnie, w jej bogactwie dźwięków i zapachów. Nie mniejszy udział w wyjątkowości tego wieczoru mieli także wspaniali artyści.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2008-05-01 przeczytano: 4801 razy.



Zobacz podobne:
     "Namysłowiacy" w Radiowej "Trójce" / 2009-11-08
     Koncerty młodych muzyków / 2009-08-05
      Namysłowiacy w rytmach latynoamerykańskich / 2009-05-10
     Marianna Bednarska: Dziewczyna z marimbą / 2009-05-10
     Tadeusz Wicherek o latynoskim koncercie / 2009-05-04
     Latynoskie klimaty z "Namysłowiakami" / 2009-04-29
     Beatlemania i Namysłowiacy / 2009-03-10
     Beatlesi na Dzień Kobiet / 2009-02-17
     Pasjonaci Abby / 2009-02-17
     "Waterloo" Namysłowiaków / 2009-02-15
     Soyka, Budka, Zakopower, Myslovitz...- gwiazdy Wicherka w Zamościu / 2009-02-13
     Jak to z siedzibą Orkiestry jest? / 2009-02-12
     "Namysłowiacy" dla zakochanych / 2009-01-27
     Koncert karnawałowy "Namysłowiaków" / 2009-01-14
     Mistrz i Magdalena / 2008-12-18
     Wielki Mag i zaczarowana Orkiestra / 2008-12-18
     Bach, Vivaldi i Harry Potter / 2008-12-08
     "Zamojszczyzna" i "Namysłowiacy" na 11 listopada / 2008-11-12
     Koncert z okazji Święta Niepodległości / 2008-10-30
     Boski instrument w Katedrze Zamojskiej / 2008-09-24

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet