|
Gminy Zamość i Iwano-Frankowe zacieśniają współpracę 23 października 2008 r. w siedzibie Gminy Iwano-Frankowe, podczas wizyty delegacji Gminy Zamość, której przewodniczyli Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński
i Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Bondyra, została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Gminą Zamość, a Radą Gminy Iwano-Frankowe. Ze strony polskiej umowę podpisał Wójt Ryszard Gliwiński, a ze strony ukraińskiej Wójt Gminy Iwano-Frankowe Wołodymyr Litwinow.
Główne punkty umowy są konsekwencją Uchwały Rady Gminy Zamość podjętej
w tej sprawie w dniu 2 października 2008 r. Współpraca Stron będzie przebiegać w zakresie: rozwoju i współpracy gospodarczej, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska naturalnego, oświaty, wychowania i edukacji, kultury, rekreacji, sportu, turystyki, lecznictwa uzdrowiskowego, zadań o charakterze ogólnospołecznym i promocji regionów. Została zawarta na czas nieokreślony.
Obie Strony zgadzają się, że decyzja, która zapadła 23 października br. jest zobowiązaniem, które stanowi bardzo ważny fundament dobrych stosunków polsko-ukraińskich, na którym następne pokolenia będą budowały korzystne dla obu społeczeństw kontakty. Postanowiono, że realizacja wspólnych zadań będzie przebiegała w pierwszej kolejności na podstawie wspólnych słowiańskich tradycji, poszanowania historii i zasobów kulturowo-przyrodniczych.
Na 2009 r. wstępnie zaplanowano działania zbliżające młodzież, a połączone
z organizacją wypoczynku letniego i oparte na wymianie grup szkolnych oraz organizację wspólnych imprez kulturalnych i sportowych na terytoriach działalności obu partnerów.
Ważną sferą współpracy - deklarowaną przez partnera ukraińskiego, jest aktywizacja społeczeństwa Gminy Iwano-Frankowe, w szczególności obudzenie uśpionych inicjatyw społecznych, ożywienie życia kulturalnego i powrót do zanikającej tradycji. W tym zakresie pokłada on ogromne nadzieje w wymianie doświadczeń z Samorządem Gminy Zamość.
W Gminie Zamość działa 26 Kół Gospodyń Wiejskich, 12 Ochotniczych Straży Pożarnych, zespoły śpiewacze, orkiestra dęta i wiele innych organizacji społecznych. W Iwano-Frankowie dziś mieszka ponad 200 Polaków, a społeczność dzieli się na wyznawców prawosławia, grekokatolicyzmu i katolików.
Zarówno władze Gminy Zamość jak i Gminy Iwano-Frankowe, widzą szanse na rozwój gospodarczy obydwu gmin. Szansą jest rozwój turystki, zawłaszcza turystyki wiejskiej, wsparty działaniami informacyjnymi - skierowanymi do mieszkańców
i promocyjnymi. Atutami obydwu gmin jest położenie w granicach Roztocza. Obydwie strony zapowiedziały podjęcie działań zmierzających do nawiązania kontaktów z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami prowadzącymi działalność w powyższym zakresie, w celu pogłębienia współpracy międzyregionalnej i uczynienia jej bardziej efektywną.
Władze Gminy Zamość i Gminy Iwano-Frankowe w ramach zawartej współpracy zamierzają realizować zadania wsparte środkami z Unii Europejskiej. Jednak jak obydwie strony zgodnie podkreślają, współpraca ma głębszy wymiar - ma służyć integracji, poznaniu społeczeństw lokalnych. Dlatego będzie realizowana również ze środków budżetowych,
a potencjalne wsparcie przez fundusze strukturalne przyśpieszy i ułatwi uzyskanie oczekiwanych efektów społecznych i gospodarczych.
Na zdjęciu: Umowę o współpracy podpisali: w imieniu Gminy Zamość - Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński, w imieniu Gminy Iwano-Frankowe - Wójt Gminy iwano Frankowe Wołodymyr Litwinow.autor / źródło: MM dodano: 2008-10-25 przeczytano: 3272 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|