www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




O Józefie Przytule opowiada Władysław Swacha - koncertmistrz "Namysłowiaków"

TM - Jakim szefem był Józef Przytuła?

Władysław Swacha - Józef Przytuła nie był typem szefa managera, nie otworzył szerzej kierunków działalności orkiestry. Zachodzi pytanie: czy jako aranżer, autor opracowań nie zrobił więcej niż zarządca? Cenne jest to, że utrzymał orkiestrę w stylu nadanym jej przez Karola i Stanisława Namysłowskich.

TM - Czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom dokonania artystyczne Józefa Przytuły?

Władysław Swacha - Opracował ponad 200 utworów ludowych, okolicznościowych - patriotycznych, narodowych, polskiej pieśni artystycznej w ciekawych zestawieniach instrumentalnych. To same "cukiereczki" - cudowne historie, wchodzi się w te utwory i gra po wielokroć z przyjemnością. Jako manager zadbał o wartości od strony repertuaru, jest tak bogaty, że orkiestra ma co grać - poczynając od mazurków, przez oberki, marsze, polki do kujawiaków; mnóstwo wiązanek - kompozycje i opracowania utworów różnych tematycznie, także kolędy, pastorałki.
Wśród dokonań artysty autorski program: "Głosy mojej ziemi", który w całości opracował i zaaranżował, wykorzystując potencjał lokalnych artystów słowa i dźwięku, między innymi: J. A. Misiury, A. Magdziak, Wł. Pańczyka, K. Jastrząb ( prawdziwe W. Grabek - Woś).
Dzięki Józefowi Przytule w repertuarze znalazły się nowe opracowania muzyki religijnej i kompozycji K. Namysłowskiego. W latach dziewięćdziesiątych odnalazł w bibliotece dwie msze: W. Słomczyńskiego i H. Miłka, zinstrumentował i opracował je na głosy solowe, chór i orkiestrę symfoniczną. Przez dyrektora zostały opracowane programy patriotyczne: "Jeszcze Polska nie zginęła", Żeby Polska była Polską" i "Nad żołnierską mogiłą".
Są tez w repertuarze muzyka rozrywkowa i taneczna według aranżacji Józefa Przytuły. Zestawienie takiej ilości opracowań i aranżacji daje nam wyobrażenie ogromu wykonanej pracy Józefa Przytuły a przecież nieustannie obecny był za pulpitem dyrygenckim.
Bywały okresy mojego buntu z "pierwszego krzesła", były to batalie twórcze o sposób realizacji utworu. Kończyły się wyborem lepszego warsztatu, niekonwencjonalnego rozwiązania, optymalnego sposobu realizacji muzyki. Trzeba przyznać, że obdarzył mnie Józef Przytuła zaufaniem i wykonywane przez nas programy z repertuaru muzyki symfonicznej, rozrywkowej świadczyły o dobrej współpracy.

TM - Co pozostawił nam, słuchaczom?

Władysław Swacha -Spuścizna artystyczna jaka pozostaje po Józefie Przytule to 16 różnorodnych działów jego kompozycji, to wartość nie do przecenienia. Pozostaje w orkiestrze dużo nagromadzonego pod jego batutą dobra - pięknych kompozycji i aranżacji - obojętnie pod jaką szerokością geograficzną są grane - czy na Ukrainie czy w Niemczech - podczas koncertu czy chwilę po nim odbieramy ciepłe nastawienie słuchaczy (Swierdłodonieck "Szumi i rwie Dniepr szeroki"), ich wzruszenie i płacz (Baranowicze i Słonim na Białorusi) a także pochlebne opinie krytyków (Schwäbisch Hall).

TM - Czy będzie z Orkiestrą tak jak mówią słowa "Inwokacji" zaśpiewanej Dyrektorowi i Dyrygentowi na pożegnanie - "Bez ciebie będziemy jak czegoś ćwierć lub pół" - czas i Orkiestra odpowiedzą na to pytanie.
Dziękuję za rozmowę.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Tadeusz Adamczuk, Grzegorz Wróbel
dodano: 2007-01-11 przeczytano: 4312 razy.



Zobacz podobne:
     "Namysłowiacy" w Radiowej "Trójce" / 2009-11-08
     Koncerty młodych muzyków / 2009-08-05
      Namysłowiacy w rytmach latynoamerykańskich / 2009-05-10
     Marianna Bednarska: Dziewczyna z marimbą / 2009-05-10
     Tadeusz Wicherek o latynoskim koncercie / 2009-05-04
     Latynoskie klimaty z "Namysłowiakami" / 2009-04-29
     Beatlemania i Namysłowiacy / 2009-03-10
     Pasjonaci Abby / 2009-02-17
     Beatlesi na Dzień Kobiet / 2009-02-17
     "Waterloo" Namysłowiaków / 2009-02-15
     Soyka, Budka, Zakopower, Myslovitz...- gwiazdy Wicherka w Zamościu / 2009-02-13
     Jak to z siedzibą Orkiestry jest? / 2009-02-12
     "Namysłowiacy" dla zakochanych / 2009-01-27
     Koncert karnawałowy "Namysłowiaków" / 2009-01-14
     Mistrz i Magdalena / 2008-12-18
     Wielki Mag i zaczarowana Orkiestra / 2008-12-18
     Bach, Vivaldi i Harry Potter / 2008-12-08
     "Zamojszczyzna" i "Namysłowiacy" na 11 listopada / 2008-11-12
     Koncert z okazji Święta Niepodległości / 2008-10-30
     Boski instrument w Katedrze Zamojskiej / 2008-09-24

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet