|
Jerzego Tyburskiego "Ecce Homo" na WielkanocNajnowszy obraz artysty plastyka Jerzego Tyburskiego "Ecce Homo" uzupełniony wierszem Anioł Zmartwychwstania" ks. Janusza Stanisława Pasierba to rodzaj wyjątkowej refleksji wielkanocnej. I choć mamy tu sztukę i poezję to jawią się nam niczym niezwykła modlitwa na Święta Wielkiej Nocy.
- Moją intencją nie było malowanie obrazu religijnego - dzieli się refleksją na temat "Ecce Homo" Jerzy Tyburski. - Najpierw pojawia się idea - w tym wypadku - "Drzewo Życia", i jawi się jako problem malarski, który w sposób intensywny działa na wszystkie zmysły. Wtedy zaczyna się wewnętrzne życie obrazu, którym po zamknięciu oczu, można się delektować kawałek po kawałku.
Zasada problemu malarskiego jest bardzo ważna dla mnie. Praca fizyczna przy obrazie, zaczyna się od totalnej abstrakcji - podobnie jak np. u Pollocka, po czym zmierzam w kierunku porządkowania, czyszczenia. Przypomina to metaforę "brudnego okna", które staje się coraz czyściejsze w trakcie malowania, aż zaczyna być w końcu widoczny przez nie, konkretny widok.
Wszystko poza tym, np. gotycka postać Chrystusa - to kultura, przez którą zostałem ukształtowany. Ogólnie rzecz biorąc - obrabiam kruche i delikatne postaci w swoich obrazach. Tak też jest z moimi obrazami.
A teraz - świat staje się wulgarny, gubimy naszą tradycję.
Obraz i poezja - uruchamia nasze wszystkie zmysły, dzięki którym wracamy do Dzieciństwa, a nasza wyobraźnia jest w stanie kształtować obrazowe archetypy, których pełno w naszej pięknej kulturze chrześcijańskiej.
* * *
Jerzy Tyburski - urodzony w 1964 r. w Lubaczowie. Absolwent PLSP w Zamościu. Studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego na UMCS w Lublinie. Członek ZPAP. Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Nagrody: Wyróżnienie w konkursie miesięcznika Art&Biznes p.n. "Obraz Roku" (2001), Nagroda w Konkursie Malarstwa i Rzeźby, "Autograf", Muzeum Lubelskie (maj 2004).
* * *
Anioł Zmartwychwstania - ks. Janusz Stanisław Pasierb
anioł Wielkiej Niedzieli jest blady i niewyspany
jeszcze przed rezurekcją wstał bardzo wczesnym ranem
i lecieć musiał szybko z ogromnie czystej dali
i namozolić się dobrze nim ciężki kamień odwalił
nie byłoby to za trudne dla samego Jezusa
ale kazano jemu odsunął więc głaz i usiadł
blask trysnął jak fontanna i niebem załopotał
a w świetle jak krew czerwonym stanęła Golgota
zasłonił dłonią oczy ale zerknął ukradkiem
zrobił to za nas wszystkich wszak był jedynym świadkiem
potem posprzątał w środku i poukładał chusty
słuchał jak klną żołnierze że grób jest całkiem pusty
pobiegli wreszcie do miasta na skróty przez Kalwarię
on nie mógł jeszcze odlecieć bo czekał na trzy Marie
nie było mu wesoło miał tyle spraw na głowie
bał się że się przestraszą i co im wtedy powie
zaczęły lamentować pytały po kolei
kazał im iść do Piotra a potem do Galilei
trochę by z nimi pobył lecz nie mógł siedzieć bez końca
drugi już raz tego ranka wschodziło olbrzymie słońce
* * *
Ks. Janusz Stanisław Pasierb (1929 - 1993) - był profesorem Akademii Teologii Katolickiej oraz wykładowcą innych uczelni krajowych i zagranicznych, a także członkiem wielu stowarzyszeń naukowych w Polsce i za granicą oraz redakcji czasopism. Wśród kilkuset publikacji, opublikował m.in. siedem tomów esejów i trzynaście zbiorów poetyckich.
Od 1996 Rada Miejska w Grudziądzu przyznaje nagrodę im. ks. Pasierba, za krzewienie wartości chrześcijańskich i humanistycznych w twórczości artystycznej i działalności społecznej. W 1998 roku powstała fundacja jego imienia, nagradzająca osiągnięcia młodych twórców.
Wśród twórczości autora słów: "Grób, który nie budzi lęku" - nie mogło zabraknąć głębokich rozważań paschalnych w formie poetyckiej.
Na Święta Wielkiej Nocy Wszystkim Naszym Czytelnikom wraz z najlepszymi życzeniami dedykujemy ten wiersz. I niech Ziemia stanie się "wspólną Ziemią Boga i ludzi, ojczyzną życia". Alleluja!autor / źródło: AD dodano: 2010-04-03 przeczytano: 16849 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|