www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 19 kwietnia 2024, w 110 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Adolfa, Tymona, Pafnucego.
Kwietniowe przysłowia: Świętego Marka - ostatek grochu do garnka. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




Tadeusza Boruty "Wyznanie wiary" w BWA

To, gdzie nie wystawiał jeszcze artysta, jest tylko kwestią czasu. Można pokusić się o opinię, że to galerie w kolejce czekają na obrazy Tadeusza Boruty, a czytelnicy na kolejne artykuły i książki tego wybitnego malarza i teoretyka sztuki - publicysty.

Tadeusz Boruta jest autorem słów "...sztuka jest w stanie unaocznić sakramentalny wymiar życia człowieka". Czyżby sacrum w galerii - a nie w kościele?

Aby rzucić więcej światła na osobę artysty, dodam, że jest także filozofem teologiem, jest profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Bibliografia o jego twórczości obejmuje ponad 400 różnego typu publikacji. Pisanie o sztuce Tadeusza Boruty jest wyzwaniem - niech więc przemówią obrazy.


W okresie wielkopostym wernisaż w galerii BWA wydawać by się mógł nie do końca przemyślanym przedsięwzięciem kulturalnym. Może i tak, ale nie w tym przypadku. Dyrektor BWA Jerzy Tyburski zaproponował nam, zapraszając do zaprezentowania w galerii swoich prac wybitnego artystę Tadeusza Borutę - niezwykle pouczające spotkanie ze sztuką i sposobność nawiązania pewnych osobistych i głębokich relacji.

Prace, niezwykłego artysty, jakim jest Tadeusz Boruta, zdobią nasza galerię i adekwatnie wpisują w czas Wielkiego Postu - mówił Jerzy Tyburski na otwarciu wernisażu. Postać bardzo interesującego artysty wpisuje się w plejadę znakomitych malarzy, opisujących sztukę i uprawiających filozofię. Mamy nawiązanie do St. Rodzińskiego, z którego to pracowni z dyplomem z wyróżnieniem wyszedł nasz artysta, do J. Czapskiego, wybitnego malarza, który wypowiadał się także przez pióro. Bogaty dorobek artysty, wyróżnienia, nagrody i stypendia są dowodem na znakomitą pozycję, jaką wśród malarzy zajmuje Tadeusz Boruta.

Moja refleksja - mówił Jerzy Tyburski - poprzez malowanie postaci, malowanie ludzkiego ciała niczym charakterystycznych postaci świętych obrazy artysty nabierają charakteru sakralnego. Niezwykła wyobraźnia filozofa sprawia, że dociera on w swoim dziele do boskości.

Tadeusz Boruta poproszony o wypowiedź przedstawił uwarunkowania swojego malarstwa. Mówił o sporach o obrazy we wczesnych wiekach kultury chrześcijańskiej, synodach zakazujących obrazów. Nawiązał do dyskusji nad problemem obrazu i podbudowie obrazu w podstawowym dogmacie chrześcijańskim "O wcieleniu Boga w ciało ludzkie". Dowiedzieliśmy się od teoretyka sztuki, że zgoda na malowanie obrazu i jego wielbienie to zasługa ostatniego soboru nicejskiego z 1777 r. ponieważ Bóg się wcielił w ciało ludzkie, ciało ludzkie jest ikoną Boga.

Dlaczego w wypowiedzi artysty malarza jest powołanie się na obrazowanie człowieka? Prace Tadeusza Boruty to zawsze postać - figura. Tak było od początku drogi artystycznej. Jego praca dyplomowa to także postać - Chrystus leżący pod krzyżem, pełna ekspresji i bólu. Jej tytuł Eli, Eli Lama Sabachthani (1983 r.) wyznacza credo artysty.

Jestem zachwycony prezentując w tej galerii swoje obrazy - mówił artysta. Ważny i piękny widok mamy z okien galerii na rynek, na ratusz, i ta refleksja, że moje malarstwo sięga do depozytu form, myśli wieku XVII i twórczości artystów renesansu, manieryzmu i baroku. Idealna myśl bowiem była przy założeniu miasta Zamościa, pewna idea zbudowania miasta idealnego, w zamierzeniu - porównania z ideałem, formą idealną człowieka.

To moja retrospektywna wystawa, są tu prace z różnych okresów. Miałem okazję ćwierć wieku temu prezentować swoje drobne prace w tej galerii jako student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie po plenerze w Zwierzyńcu.

I refleksja - w 1982 r. Papież Jan Paweł II powiedział w Wiedniu kwestie bardzo ważną: "sztuka nie tylko jest potrzebna by zdobić kościoły, jest potrzebna by ukazywać kondycje człowieka" - bardzo przejąłem się tymi słowami i to stało się głównym tematem mojego malarstwa.

Dzisiaj chciałem przedstawić obrazy pasyjne, parę motywów - motyw Edenu, motyw Chrystusa jako Adama, motyw drogi krzyżowej. Maluje duże obrazy. Motywy moich prac nawiązują do kondycji człowieka i jego życia duchowego.

Inne prace zaprezentowane w galerii to: Pieta II (2003), Pieta III, Strącenie Aniołów (1994), Upadek Szawła (2007), z cyklu "Eden" - Grzech (1990 - 97).

Podczas wernisażu Tadeusz Boruta nie tylko wytłumaczył się ze swoich obrazów, ale także zaprosił do przeczytania swoich książek. "Szkoła patrzenia" zawiera nie tylko arcydzieła malarstwa światowego okresu renesansu i baroku, to także eseje, zawierające problemy artystyczne, teologiczne, humanistyczne i filozoficzne na temat jednego obrazu, jednego dzieła. Kolejna książka - "O malowaniu duszy i ciała" - najnowsze dzieło, stanowi intelektualna przygodę, która uświetniają po mistrzowsku dobrane reprodukcje prezentujące zmagania się artystów z malowaniem duszy i ciała - książka stanowiąca święto filozofii i sztuki.

Wystawa w galerii BWA może stanowić pewien rodzaj rekolekcji, świetnego uzupełnienia się modlitwy i sztuki - pięknej relacji z Bogiem.

"O malowaniu duszy i cała" Tadeusza Boruty - wkrótce w rozmowie z artystą.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2007-03-06 przeczytano: 4873 razy.



Zobacz podobne:
     Wakacje w BWA / 2012-06-29
     I Międzynarodowe Biennale Wschodni Salon Sztuki / 2009-10-30
     Wielokulturowa Zamojszczyzna / 2009-09-23
     "Różnorodność kulturowa Zamojszczyzny" w BWA / 2009-08-31
     Plakaty Jakuba Erola w BWA / 2009-07-08
     Szczęściarz z Nowego Jorku - rozmowa z Krzysztofem Zacharowem / 2009-06-20
     Metafora Zacharowa w BWA / 2009-06-18
     Ilustracje z Nowego Jorku w BWA / 2009-06-01
     Piórkiem, tuszem i geniuszem / 2009-05-13
     Przenikanie światów - rozmowa z Joanną Brześcińską - Riccio / 2009-05-12
     Piękno przedmiotu - rozmowa z Aldoną Mickiewicz / 2009-05-08
     Relikwiarz świata Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-05-08
     Transitorieta Brześcińskiej-Riccio w BWA / 2009-04-27
     Świat symboli Aldony Mickiewicz w BWA / 2009-04-25
     Zamojscy plastycy na warszawskiej wystawie / 2009-04-14
     Uczniowie "Plastyka" u progu kariery / 2009-04-09
     Prace dyplomowe w BWA / 2009-04-02
     Co seniorom w duszy grało. Wernisaż w BWA / 2009-03-24
     Spotkanie ze Słowackim w BWA / 2009-03-21
     Uniwersytet III Wieku w BWA / 2009-03-13

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet