www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w piątek, 26 kwietnia 2024, w 117 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Marzeny, Klaudiusza, Wiliama.
Kwietniowe przysłowia: Kwiecień co deszczem rosi, wiele owoców przynosi. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




36 ZLT: Groteskowe "Skrawki" wg "Otella"

"Skrawki" Teatru Malabar Hotel według "Otella" W. Szekspira w tłumaczeniu J. Paszkowskiego i tekstów własnych, czyli nowatorskie podejście do klasycznego teatru, wykorzystującego ruch aktorów, dźwięk i przestrzeń zaprezentowano podczas 36. Zamojskiego Lata Teatralnego (29.06.).

W "Skrawkach" widz otrzymuje klasycznego Szekspira i nową, nieco abstrakcyjną formę autorskiego spektaklu duetu Bartnikowski i Bikowski. Na zinterpretowanie tego doświadczenia, widz będzie potrzebować trochę więcej czasu. I o to też chodzi kreatywnym twórcom, aby spektakl zapadł w pamięć i był odczytywany/interpretowany na wiele sposobów.



Mamy historię starą jak świat, rozsławioną przez Szekspira ponad czterysta lat temu. Mamy wielkie uczucia - niepohamowanej zazdrości (Otello - w tej roli zamościanin Marcin Bikowski) i totalnej żądzy zemsty (Jago - demoniczna Agnieszka Makowska). Wokół tego odwiecznego problemu zazdrości aktorzy Teatru Malabar Hotel (Warszawa/Białystok) rozgrywają dramat na naszych oczach, dramat też współczesny, bo takie kostiumy zastosowano w spektaklu.

Klasyka ustąpi tu miejsca na rzecz nowoczesnego teatru ożywionej formy, za którym stoi reżyser sztuki Marcin Bartnikowski. Do pokazania współczesnej refleksji o miłości doprowadzającej do unicestwienia wykorzysta nie tylko aktorów, ale przede wszystkim szczególny rodzaj gestu/ruchu czy raczej kodu ruchowego, przypisanego każdej postaci. Uzupełni przekaz wyrazistą muzyką a znaczącą rolę wyznaczy maskom, które obnażą najbardziej skrywane myśli i motywy bohaterów.



Konstrukcja całości złożona, nieco tajemna lecz wybitnie plastyczna, szczególnie dobrze wypada w przestrzeni kazamaty Bastionu VII zamojskiej twierdzy, która jest niejako predestynowana na miejsce zbrodni. Tu nic nie jest dopowiedziane do końca. Jedyną wiadomą jest fakt, że dojdzie do tragedii. Zanim to nastąpi poznamy przebieg intrygi/spisku i siłę wielkich namiętności.

Uwagę widza przykuje rola wszechobecnego przerażającego Jago, ucieleśnienia zła. Za pomocą masek, będących w ciągłym ruchu, zmanipuluje bohaterów spektaklu i dramatycznie poplącze ich losy. Obsadzona w tej roli Agnieszka Makowska nie da o sobie zapomnieć ani przez chwilę, właściwie robi teatr za wszystkich.

Widz wychwyci kilkanaście znaczących scen z udziałem dwójki tragicznych bohaterów Desdemony i Otello. Dynamiczne, prowokujące zachowania i teksty są uzewnętrznieniem stanu ich emocji i trzymają widza w napięciu. Rozpoczną sztukę namiętnym tańcem w gorącym ucisku, zakończą również uściskiem, z którym przyszła śmierć. I jeszcze kolejny przewrotny chwyt reżysera - w finale aktorzy dmuchają bańki mydlane, czyżby to synonim ulotności i nicości życia?

Widza może zaskoczyć duża dawka absurdu, przerysowane zachowania aktorów/bohaterów. To właśnie teatr na jakim najbardziej zależy twórcom. Teatr kreacyjny, którego forma dojrzewa na oczach widzów, teatr, który bezapelacyjnie wymusza na publiczności reakcję zwrotną, bowiem temat jaki podejmuje sztuka jest jak najbardziej serio. A w kazamacie ciągle słychać przejęty grozą głos:

Czy znasz weneckie zapusty?
I w noc i we dnie, szalone, przednie;
Maska twarz kryje - a kto się pyta
O sprawy czyje, tego przywita
Wrzawa, śmiech pusty. (Antoni Malczewski "Maria")




W zaprezentowanym w Zamościu spektaklu "Skrawki" wystąpili: Magdalena Czajkowska, Agnieszka Makowska, Maria Żynel, Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski, również autor scenografii. Autorem muzyki do spektaklu jest Anna Świętochowska, kostiumy zaprojektowała Maria Żynel.

* * *

Teatr Malabar Hotel, powstał we wrześniu 2009 roku, wyłaniając się ze znanej grupy Kompania Doomsday, zebrał już znaczące laury. Między innymi otrzymał 3 nagrody na Międzynarodowym Festiwalu "Lalka też Człowiek" w Warszawie (za kreatywność), a Agnieszka Makowska za rolę Jago otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki "Za Wyrażenie Lalką Życia".

Jednym z aktorów Teatru Malabar Hotel jest zamościanin - Marcin Bikowski (1982r.). Jest absolwentem zamojskiego Liceum Plastycznego i Akademii Teatralnej im A. Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, kierunku aktorskiego i reżyserii. Reżyser "Głupców" i "Baldandersa", autorskich projektów wystawionych w Białostockim Teatrze Lalek oraz "Kąsania". Aktor Kompanii Doomsday. Współpracuje z Wydziałem Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Teresa Madej - Zaczynał Pan od teatru w Zamościu?



Marcin Bikowski - Tak. Zaczęło się od Teatru Młodych Waldemara Zakrzewskiego. To było w szkole średniej. Mnóstwo warsztatów, które zapewnił nam Pan Zakrzewski. Umożliwił nam młodym kontaktowanie się z innymi artystami, którzy coś sobą reprezentowali i dzielili się tym, co robią z nami. Mieliśmy okazję brać udział w warsztatach w Gardzienicach, była pantomima z Piotrem Parą z Wrocławia, Bogdan Głuszczak, z którym później spotkałem się na Akademii.

Teresa Madej - Co w kolejnych projektach?

Marcin Bikowski - Mnóstwo projektów, ponieważ realizujemy dużo rzeczy ze współorganizatorami z Niemiec, m.in. z Teatrem z Lipska, w koprodukcji ze Stuttgartem, teatrem we Francji.

Teresa Madej - Gratuluję roli Otella. Dziękuję za emocjonujący spektakl.

Rozmowa o teatrze i spektaklu "Skrawki" z aktorem i reżyserem Marcinem Bartnikowskim - już w następnym artykule.

Zamość onLine jest patronem medialnym 36. Zamojskiego Lata Teatralnego.


autor / źródło: Teresa Madej
fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2011-07-01 przeczytano: 4788 razy.



Zobacz podobne:
     37. ZLT: Marzenia "Pomiędzy Niebem a Ziemią" / 2012-07-15
     37. ZLT: Tajemnica "Żółtej strzały" / 2012-07-13
     Lato Teatralne Młodych na 37. ZLT / 2012-07-12
     37. ZLT: "Requiem" nie tylko dla Gospodyni / 2012-07-11
     Misteryjna przygoda - rozmowa ze Zdzisławem Wardejnem / 2012-07-11
     37. ZLT: Interaktywne Lalki Pana Pejo z Rosji / 2012-07-09
     Głosuj na najlepszy spektakl 37. Zamojskiego Lata Teatralnego / 2012-07-08
     10 lat Szkoły Machulskich z ZLT / 2012-07-05
     37. ZLT: Litania do sumienia / 2012-06-29
     37. ZLT: "A koziołek wziął tobołek..." / 2012-06-26
     37. ZLT: "Przygody Koziołka Matołka" - zmiany w programie / 2012-06-25
     37. ZLT: "Przygoda" w imię miłości / 2012-06-24
     37. ZLT: Skazany na teatr - rozmowa z prof. Janem Englertem / 2012-06-23
     37. ZLT: Fortepianom śmierć / 2012-06-21
     Trzy tygodnie z teatrem w Zamościu - rozmowa z Januszem Nowosadem / 2012-06-16
     VII Letnie Spotkania Muzyczno-Poetyckie / 2012-06-14
     Przegląd "Wokół teatru" / 2012-06-14
     Spektakle 37. ZLT - "PRZYGODA" / 2012-06-11
     Spektakle 37. ZLT - "SALTO MORTALE" / 2012-06-11
     37. ZAMOJSKIE LATO TEATRALNE - program / 2012-06-03

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet