www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w wtorek, 25 września 2018, w 268 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Aurelii, Kleofasa, Władysława, Władysławy.
Wrześniowe przysłowia: W dzień świętej Tekli będziemy ziemniaki piekli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - POLECAMY - - - -


- - - - R E K L A M A - - - -

Zamościanie świętowali 93. rocznicą odzyskania niepodległości

Tradycyjnie już coroczne zamojskie uroczystości związane z odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta.

W sali Consulatus zamojskiego ratusza referat okolicznościowy zatytułowany "Leopold Skulski droga do niepodległości" wygłosił dr Łukasz Kot. Poświęcony pochodzącemu z Zamościa byłemu premierowi II RP w latach 1919-1920 wykład dotyczył w szczególności okresu, w którym Skulski był burmistrzem Łodzi i organizował struktury niepodległego państwa na tamtych terenach.Po zakończeniu sesji Rady Miasta uroczystości przeniosły się na Rynek Wielki, gdzie przy udziale licznie zgromadzonych mieszkańców Zamościa odbyła się manifestacja patriotyczna będąca oficjalną częścią obchodów 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Manifestację rozpoczął ceremoniał wojskowy, później z okolicznościowym referatem wystąpił gospodarz miasta- prezydent Marcin Zamoyski.- Świętując ten dzień dajemy wyraz naszej miłości do ojczyzny, do jej historii i kultury - zaznaczył na wstępie.

W kolejnych słowach prezydent starał się porównać odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918 i 1989.

- Zarówno w jednym jak i drugim przypadku niepodległość odzyskaliśmy cudem, niemal bez wysiłku - powiedział prezydent. - Trudno jednoznacznie stwierdzić, która niepodległość była trudniejsza, który rząd stał przed większymi wyzwaniami. Obie Rzeczpospolite powstały dzięki układowi sił, który wytworzył się na zewnątrz Polski, a nie na skutek zrywu wewnętrznego.Prezydent zwrócił uwagę, że 1918 w gruzach legły trzy wielkie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski i podzieliły jej ziemie. Powstanie niepodległej Polski w 1918 roku leżało w interesie państw zachodnich. Dzięki jej powstaniu osłabieniu uległy Niemicy i Austro-Węgry. Zachodnia Europa dodatkowo zyskiwała "mur" odgradzający ją od bolszewickiej Rosji.

Podobnie czynniki zewnętrzne zadziałały w latach 80. Owszem, Polacy działali w konspiracji, nie pogodzili się z narzuconym systemem komunistycznym, zwalczali go na ile mogli, ale to nie zryw Polaków zadecydował o przywróceniu niepodległości. To że w Polsce, podobnie zresztą jak w innych krajach bloku wschodniego, przywrócona została niepodległość można zawdzięczać gospodarczemu i politycznemu zawaleniu się Związku Sowieckiego.Na zakończenie prezydent podkreślił, że dziś Polakom żyje się dużo lepiej niż ich przodkom. Wiele problemów, z którymi kiedyś rządy musiały się borykać, dziś już nie występuje. - Żyje się nam lepiej niż naszym dziadom, granice są bezpieczne, kraj rozwija się, mamy państwo zasobniejsze i bardziej stabilne - powiedział.

Po zakończeniu okolicznościowego przemówienia prezydenta Zamoyskiego medalami odznaczeni zostali żołnierze, którzy pełnili misje w Iraku oraz Afganistanie.Ważnym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci Leopolda Skulskiego. Tablica jest efektem działań zawiązanego dwa lata temu Społecznego Komitetu Upamiętnienia Leopolda Skulskiego działającego pod przewodnictwem dr Łukasza Kota. Tablica została odsłonięta na ścianie kamienicy "Pod Madonną", w której mieszkał późniejszy premier II RP.

Odsłonięcia tablicy dokonała przybyła na uroczystości wnuczka brata Leopolda Skulskiego, na stałe mieszkająca w Szwecji.Pod tablicą kwiaty i wieńce złożyły delegacje różnych środowisk i instytucji zamojskich. Manifestację patriotyczną na Rynku Wielkim zakończyła defilada z udziałem pocztów sztandarowych jednostek mundurowych, Szwadronu Jazdy RP w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich oraz instytucji i stowarzyszeń.

Po zakończeniu uroczystości na Rynku Wielkim została odprawiona w Katedrze Zamojskiej msza św. w intencji Ojczyzny.W godzinach wieczornych w koncercie "W żołnierskiej pieśni" wystąpili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna" i muzycy Kameralnego Zespołu Wokalnego Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego.

Obejrzyj [ fotogalerię ] z uroczystości.


autor / źródło: wald
dodano: 2011-11-13 przeczytano: 2279 razy.Zobacz podobne:
     Łukasz Kot i jego pasje / 2012-03-04
     W Święto Niepodległości oddali hołd wysiedlonym z Wysokiego / 2011-11-20
     Pojechali do Lwowa, by uczcić pamięć swoich patronów / 2011-11-18
     Narodowe Święto Niepodległości w Krasnobrodzie / 2011-11-14
     Łukasz Kot: praca nad Skulskim pochłonęła mnie całkowicie / 2011-11-14
     Upamiętnili "premiera z Zamościa" / 2011-11-14
     Biegali z okazji Święta Niepodległości / 2011-11-14
     Koncert "Do niepodległej Polski" / 2011-11-07
     Patriotyczne śpiewogranie / 2011-11-07
     Obchody Święta Niepodległości w Krasnobrodzie / 2011-11-06
     Uczczą 93. rocznicę odzyskania niepodległości oraz 70. rocznicę wysiedleń Wysokiego / 2011-11-06
     Święto Niepodległości we Lwowie / 2011-11-03
     Upamiętnią premiera z Zamościa / 2011-11-02
     Ogień Niepodległości zapłonie w Zamościu / 2011-11-02
     Koncert z okazji Święta Niepodległości / 2011-10-27
     Obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości / 2011-10-16
     92. Rocznica Odzyskania Niepodległości / 2010-11-15
     Polskie drogi do wolności / 2010-11-10
     V Konkurs Poezji i Pieśni Niepodległościowej / 2010-11-08
     Koncert z okazji Święta Niepodległości / 2010-10-28

Warto przeczytać:
     Rozmowy przedwyborcze - Andrzej Wnuk / 2018-09-12
     Rozmowy przedwyborcze - Sławomir Ćwik / 2018-09-05
     Święto Plonów 2018 w Gminie Krynice / 2018-08-24
     Start remontu drogi Sitaniec - Nielisz / 2018-08-30
     Odsłonięto pomnik przyjaźni polsko-ormiańskiej w Zamościu / 2018-09-16- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet