|
W Święto Niepodległości oddali hołd wysiedlonym z WysokiegoTegoroczne obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Wysokiem. Były połączone z 70. rocznicą wysiedleń Wysokiego.
Uroczystości rozpoczęły się w Zespole Szkół w Wysokiem. Przybyłych gości powitali: Aleksander Sagan dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiem i Wiesław Kwoka radny Rady Gminy Zamość i sołtys Wysokiego. Następnie odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Zamość, którą otworzył przewodniczący Jerzy Bondyra. Okolicznościowy referat poświęcony Rocznicy Odzyskania Niepodległości wygłosił Krzysztof Mróz zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Wysokiem. Historię wysiedlenia Wysokiego z 1941 roku przedstawiła Mieczysława Bełz naoczny świadek tamtych wydarzeń. Uczestnicy spotkania obejrzeli także część artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wysokiem, przygotowanych przez panie: Lidię Kuryło i Lucynę Lewko.
Mszę świętą w intencji Ojczyzny, wysiedlonych i ich rodzin odprawił ksiądz dziekan Bolesław Zwolan proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnili uczniowie Zespołu Szkół w Wysokiem pod kierunkiem Krzysztofa Mroza zastępcy dyrektora Zespołu Szkół w Wysokiem. Harcerze z Drużyny Harcerskiej "Pyszczydła" wraz z uczestnikami uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą nauczycieli i wychowanków szkoły, którzy zginęli w latach 1939 - 46.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na plac przy Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem pod pomnik pamięci wysiedlonych mieszkańców wsi Wysokie. Jego poświecenia dokonał proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu. Po czym odsłonięto pomnik, dokonali tego: Wiesław Kwoka przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, Henryk Marczuk inicjator budowy pomnika, Mieczysława Bełz naoczny świadek wysiedleń Wysokiego, Jerzy Bondyra przewodniczący Rady Gminy Zamość, Ryszard Gliwiński wójt Gminy Zamość, Jerzy Chróscikowski senator RP, Franciszek Łasocha z Fundacji Centrum Wysiedlonych na Zamojszczyźnie,
Uczestniczące w uroczystościach delegacje samorządowców oraz stowarzyszeń i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości i wszystkim przybyłym złożyła Stanisława Działa, mieszkanka Wysokiego, która także została wysiedlona w 1941 roku.
Inskrypcja na pomniku w Wysokiem brzmi "PAMIĘCI MIESZKAŃCÓW WSI WYSOKIE WYSIEDLONYCH PRZEZ NIEMIECKIEGO OKUPANTA W DNIU 8 LISTOPADA 1941 ROKU W 70. ROCZNICĘ WYDARZEŃ".
Pomysłodawcą upamiętnienia wysiedlenia mieszkańców wsi Wysokie był pan Henryk Marczuk, mieszkaniec Wysokiego, który także był wysiedlony wraz z rodziną. Miał wówczas 7 lat. Dalsze działania zmierzające do postawienia pomnika poświęconego pamięci wysiedlonych mieszkańców Wysokiego podjął Społeczny Komitet ds. Upamiętnienia Wysiedlenia Wsi Wysokie, powołany 19 maja 2009 roku.
Pomnik został ufundowany z budżetu Gminy Zamość.
Pomnik zaprojektował i wykonał Paweł Pastuszek właściciel zakładu "Kamieniarstwo" z Józefowa. Obiekt został wykonany z kamienia józefowskiego, składa się z podstawy i bryły z napisem. Wysokość pomnika to 180 cm. Miejsce, w którym ustawiono pomnik to plac przy Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem. W pobliżu znajduje się dawny Dom Ludowy - to właśnie w jego pobliżu gromadzono osoby przeznaczone do wysiedlenia z tej części miejscowości Wysokie.
Do dzisiaj żyje 57 osób, które zostały wysiedlone z Wysokiego w 1941 roku. autor / źródło: MM dodano: 2011-11-20 przeczytano: 20960 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|