|
Greckie Cyklady zimową porąZa oknem śnieg. Temperatura spadła do -30 stopni i już po kilku dniach okazało się, że długo wyczekiwana zima zaczyna nam doskwierać. Marzniemy na przystankach, wracamy z niedzielnych spacerów z czerwonym nosem, grzejemy się przy miejskich koksownikach. Najchętniej wcale nie wychodzilibyśmy z domu, a wieczorami sięgamy z rozrzewnieniem po albumy wakacyjnych zdjęć i .....marzymy. Na ten stresujący moment zamojskie BWA przygotowało dla miłośników malarstwa niezwykłą wystawę prac dwojga zamojskich malarzy, Marka Sołowieja i Marka Rzeźniaka, poświęconą greckim Cykladom.
Archipelag pięćdziesięciu wysp położonych na Morzu Śródziemnym, to prawdziwy wakacyjny raj. Marzenie o romantycznych wakacjach dla wielu podróżników, koneserów sztuki i turystów. Pośród greckich archipelagów Cyklady wyróżniają się przyjaznym klimatem, gościnnością miejscowej ludności, a przede wszystkim, wyjątkowa urodą. Ich nazwa ma kilka przypuszczalnych genealogii. Najwięcej jest zwolenników teorii kojarzenia kolistego układu wysp z greckim słowem kiklos, co znaczy okrąg. Pewny i nieco stresujący może być fakt, że Cyklady rozpościerają się na obszarze dawnego lądu, zatopionego podczas licznych trzęsień ziemi. Właśnie tutaj poszukuje się mitycznej Atlantydy. Różnorodność podłoża skalnego, roślinności i krajobrazu jest tu duża i bardzo zróżnicowana nawet na pobliskich wysepkach.
Z dwudziestu zamieszkałych do najpopularniejszych należy Mykonos, zachwycająca widokiem białych wiatraków i zadziwiająca dużą ilością przydrożnych kaplic/ historia ich pochodzenia wprawiłaby w zdumienie niejednego europejczyka/. Powszechnie podziwiana jest Santoryn, położona na obrzeżu wielkiego krateru. Jest dokładnie tym, z czym się kojarzy. Wyspa uznawana za największą atrakcję turystyczną tej części świata, z powodu swego pochodzenia, budzi u niektórych ludzi uzasadniony lęk. Jej półksiężycowy kształt, to oczywista pozostałość po rozerwanym przed wiekami wulkanie. Wspaniała jest wyspa Ios i kryje w sobie wiele uroczych zakątków. Choć ponoć na niej umarł Homer, przybyszom niekoniecznie kojarzy się z kulturą antyczną. Są powody, dla których zyskała sobie współcześnie mało prestiżowe miano "wyspy wiecznej zabawy". Wśród najważniejszych wysp archipelagu nie sposób też pominąć Paros. Ta, jedna z najpiękniejszych krajobrazowo wysp Cyklad słynie z białego marmuru, z którego wykonano najsławniejsze posągi greckie.
Reasumując, w temacie Cyklady, opisałam pokrótce światowy trend wakacyjny. Cztery wyspy, na które przybywają gwiazdy filmowe, projektanci mody i milionerzy. Jeśli jednak ktoś po prostu kocha piękne widoki i bliskość natury, pragnie poznać kulturę grecką, a nie masową i nie marzy o spotkaniu Richarda Gere, powinien odwiedzić resztę archipelagu.
Zabytki kultury antycznej, opromienione cudownym greckim słońcem białe domostwa z niebieskimi okiennicami, wiatraki, gaje oliwne, prześliczne porty rybackie i bajeczne zachody słońca - takie są całe Cyklady. Feria widoków, zapachów i smaków, które na długo pozostają w pamięci. Natchnienie dla artystów, a w szczególności, rzecz jasna, dla malarzy. Polecam wyspy Amorgos, Tinos, Siros i wiele innych, a na najbliższe popołudnia, do 29 lutego, wystawę malarstwa w zamojskim BWA zatytułowaną: Lato na Cykladach.
Wernisaż prac autorów tej wystawy, artystów Marka Sołowieja i Marka Rzeźniaka odbędzie się 10 lutego o godz. 17. 00 w Zamojskiej Galerii BWA.
* * *
22 lutego o godz. 12.30 odbędzie się w BWA jeszcze jedna impreza w tym temacie. Spotkanie ze sztuką i kulturą grecką. Wystawę prac Marka Sołowieja i Marka Rzeźniaka wzbogaci grecka muzyka i fragmenty greckich wierszy odczytane w oryginale. O Cykladach i swojej książce, kryminale "Tajemnice greckiej Madonny", której akcja rozgrywa się na greckich wyspach, opowie Bożena Gałczyńska-Szurek.
ZAPRASZAMY
Cyklady Marka Sołowieja
Cyklady Marka Sołowieja
Cyklady Marka Rzeźniaka
Cyklady Marka Rzeźniaka
autor / źródło: Bożena Gałczyńska-Szurek fot. Wiki Papadaki dodano: 2012-02-09 przeczytano: 16469 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|