www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 24 stycznia 2019, w 24 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Felicji, Tymoteusza, Feliksa, Mirogniewa.
Styczniowe przysłowia: Na Trzech Króli noc się kuli. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Zainaugurowano XVII edycję "Sacrofilmu"

W ramach inauguracji XVII edycji "Sacrofilmu" zaprezentowano idee Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego w Zamościu, statuetką "Brama" uhonorowano redakcję Katolickiego Radia Zamość, a Joszko Broda z zespołem wykonał koncert "Jałmużna Postna" (24.02.).

Otwarcia kolejnej edycji MDFR dokonał inicjator "Scarofilmu" ks. Wiesław Mokrzycki z parafii p.w. Św. Antoniego w Dyniskach. Następnie przywołał przesłanie wydarzenia o wymiarze religijno-kulturalnym. Wzorem roku ubiegłego, kiedy to uhonorowano ludzi, którzy w sposób szczególny przyczynili się dla krzewienia idei "Sacrofilmu" i idei dialogu międzyreligijnego - wyróżniono wówczas prof. Krzysztofa Zanussiego i dr Seweryna Kuśmierczyka - przyznano "Bramę" kolejnym osobom promującym dzieło "Sacrofilmu".

- "Brama" symbolizuje miejsce, przez które się przechodzi, które jest otwarte, także otwarcie na dialog międzyreligijny, dialog z drugim człowiekiem, otwarcie na wartości, na spotkanie i przebywanie z drugim człowiekiem. "Brama" jest także dla tych, którzy chcą do Zamościa przyjechać i bardziej jeszcze związać się z Zamościem - powiedział ks. Mokrzycki.

W tym roku statuetkę przyznano mieszkającemu w Lublinie, pracującemu w Warszawie a zakochanemu w Zamościu prof. Eugeniuszowi Sakowiczowi, wykładowcy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jako pierwszy podjął na "Sacrofilmie" tematykę islamu i zaprosił imama Taha Żuka i Abu Tabaka. Dzięki niemu w tegorocznej debacie weźmie udział Seldżuk Mustafa Oskan z Turcji, powiązany z telewizją turecką. To przyczynek do otwarcia się "Sacrofilmu" na Turcję.Drugą "Bramę" przyznano Katolickiemu Radiu Zamość, które towarzyszy "Sacrofilmowi" od początku istnienia. Nagrodę za wieloletnią współpracę odebrał z rąk organizatora festiwalu Andrzeja Bubeły, dyrektora CKF "Stylowy" - dyrektor KRZ ks. Jacek Rak.

Ks. Mokrzycki podkreślił, że grupa osób współpracujących z "Sacrofilmem" stale się powiększa z uwagi na podjęcie współpracy nie tylko z festiwalem w Terni (Włochy), także z festiwalem z La Salette (Francja). Podczas tej edycji zostanie zaprezentowany włoski film dokumentalny pt. "Wera" w reż. Francesci Malandri (27.02. godz. 15.15).

Przypomniano, że podobnie jak w poprzednich latach pojawią się festiwalowi goście: Feliks Falk, Krzysztof Zanussi, Dagmara Drzazga, Rafał Wieczyński. W tematykę filmowa będą wprowadzać filmoznawcy i krytycy filmowi: dr Seweryn Kuśmierczyk, Wojciech Kałużyński, Konrad Sawicki i ks. prof. Marek Lis.

Ks. Mokrzycki podziękował obecnym na inauguracji i tym, którzy będą uczestniczyć w realizacji programu "Sacrofilmu" za zainteresowanie, które oznacza, że "Sacrofilm" nie jest imprezą czy wydarzeniem religijno-kulturalnym obojętnym przynajmniej pewnej grupie mieszkańców Zamościa, ale nie tylko. Podziękowania złożył także sponsorom przedsięwzięcia: Urzędowi Miejskiemu w Zamościu, Starostwu Powiatowemu w Zamościu, Urzędowi Gminy w Zamościu, PGE Dystrybucja S.A., spółce Energozam i SKOK ks. F. Blachnickiego w Zamościu.

W sposób szczególny ks. Mokrzycki dziękował redakcjom, które przyjęły patronat medialny oraz przedstawicielom mediów, którzy tę problematykę poruszają bo w ten sposób kształtują dobry klimat wokół "Sacrofilmu".

Uczestniczący w inauguracji "Sacrofilmu" mogli wysłuchać koncertu "Jałmużna Postna" w wykonaniu zafascynowanego muzyką ludową Joszko Brody z zespołem, wywodzącym się z Beskidów. Element koncertu został wprowadzony aby słowa pieśni pasyjnych i szczególna muzyka wprowadziły słuchaczy w nastrój refleksji i zadumy w czasie trwającego Wielkiego Postu. To najlepszy czas na "Sacrofilm"- pierwszy tydzień postu - podkreślił ks. Wiesław Mokrzycki.

- Będziemy grać i śpiewać z moim tatą Józefem (70 l.). Ten czas liturgiczny w Kościele to temat wspaniały i wieczny, dlatego zaryzykowałem i mam 8 dzieci, ponieważ życie jest na zawsze. Instrumenty, które państwo usłyszycie krążyły po naszej ziemi. Od kilkunastu lat mieszkam u was, na wschodzie. To co odkryłem tu - to jest pogranicze. Miejsce gdzie ja się wychowałem też jest na pograniczu, a mój krąg kulturowy to Budapeszt, Wiedeń, Morawy, Słowacja. Krąg kulturowy moich dzieci, które urodziły się tutaj, jest już zupełnie inny. I o tym staram się opowiedzieć - zapowiadał koncert Joszko Broda, który dzień wcześniej obchodził 40-te urodziny.Po wykonaniu pierwszego utworu Joszko Broda zaproponował zamianę sali na górkę lub na potężny kościół, ponieważ jego instrumenty grają "same z siebie", tutaj miały drobne ograniczenia. Pomimo ograniczeń akustycznych muzyczny "samorodek", który jak powiedział po koncercie nie zna nut, gra wraz z ojcem i zespołem muzykę, która płynie w jego krwi.

W repertuarze koncertu "Jałmużna Postna" znalazły się archaiczne pieśni z Cieszyńskiego, które wykonał, pięknym głosem a'capella Józef Broda, a wśród nich: "Jezu Chryste Panie Miły". Niezwykle mocno zabrzmiały również pieśni pasyjne wykonane przez towarzyszące panom śpiewaczki ludowe z Beskidów, na terenie których rodzina Brodów zamieszkuje od XII w.

Zaprezentowano także utwory śpiewane zgodnie z tradycją tylko raz w roku w kościele, po Palmowej Niedzieli, jako zapowiedź nadchodzącej wiosny.

Największe wrażenie na słuchaczach robiła gra Joszko Brody na oryginalnych instrumentach, płaczących i przejmujących: trąbie sałaskiej, gajdach, piszczałkach, słomkach, drumli, fujarze postnej, trombicie sałaskiej i rogu "szofar" oraz "liściu". Autentyczny wymiar ludowej muzyki i ludowego śpiewu zespołu Joszki Brody to dowód bezkompromisowego traktowania przez niego wielkiej pasji, dla której inspiracje znajduje nie tylko w góralskiej muzyce. W efekcie słuchacz otrzymuje niesłychanie ciekawe brzmienia.

* * *

Współpartnerami "Sacrofilmu" są: Sieć Kin Studyjnych, Filmoteka Narodowa, Dyskusyjny Klub Filmowy Senso i Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie. Patronat honorowy nad "Sacrofilmem" sprawują: bp. Mariusz Leszczyński - Administrator Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, prof. Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy, Marcin Zamoyski - Prezydent Miasta Zamościa i dr Jan Andreasik - Rektor WSZiA w Zamościu.
Organizatorami Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Parafia p.w. św. Antoniego w Dyniskach i Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Współpraca: Filmfestival Popoli e religioni - Terni, Italia i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Zamość onLine jest patronem medialnym XVII Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm" w Zamościu


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-02-27 przeczytano: 2416 razy.Zobacz podobne:
     Zdarzyło się na "Sacrofilmie" / 2012-03-06
     Krzysztof Zanussi "O życiu i śmierci" / 2012-03-05
     "Rozstanie" - irańska opowieść o prawdach uniwersalnych / 2012-03-04
     Sacrofilm: Człowiek w obiektywie Lembryka / 2012-03-04
     Feliks Falk: Prawda w roli głównej / 2012-03-01
     "Wymyk" - współczesna przypowieść o Kainie i Ablu / 2012-03-01
     Widzowie o "Joannie", czyli egzamin z człowieczeństwa / 2012-02-29
     Ks. Mokrzycki o przesłaniu "Sacrofilmu" / 2012-02-26
     Wydarzenie specjalne Sacrofilmu: Francesca Melandrii z filmem VERA / 2012-02-25
     SACROFILM 2012: Spotkanie z Feliksem Falkiem / 2012-02-24
     Joszko Broda zainauguruje Sacrofilm / 2012-02-22
     Sacrofilm 2012 - program / 2012-02-13
     Dyskusyjny Klub Filmowy w lutym / 2012-01-30
     Inspirujący "Sacrofilm" - podsumowanie XVI edycji / 2011-03-23
     Sacrofilm 2011: Głód 33 / 2011-03-21
     Impresje Marka Stryszowskiego / 2011-03-18
     Sacrofilm 2011: Misteryjny koncert / 2011-03-17
     "Brama" dla Zanussiego / 2011-03-16
     Sacrofilm 2011: Intelektualny spór o rozum i wiarę / 2011-03-14
     Sacrofilm 2011: Jerzy Tyburski interpretatorem tajemnicy człowieka / 2011-03-13

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     V Orszak Trzech Króli ph. "Odnowi oblicze ziemi" / 2019-01-10
     PODRÓŻ Marcina Marona w BWA / 2018-12-13
     Zespół The VOICES, Kamila Malik i Namysłowiacy w koncercie "Magia Świąt" / 2019-01-10- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet