www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 24 stycznia 2019, w 24 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Felicji, Tymoteusza, Feliksa, Mirogniewa.
Styczniowe przysłowia: Jak styczeń rozchlapany, to lipiec zapłakany. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Widzowie o "Joannie", czyli egzamin z człowieczeństwa

Najnowszy film Feliksa Falka "Joanna", uniwersalne dzieło najwyższej próby, pokazany został w ramach XVII edycji "Sacrofilmu" (26.02.). Widzów zachwyca historia osadzona w realiach II Wojny Światowej, wzrusza postawa bohaterki, na którą los zastawił dramatyczną pułapkę. Tu dobro nie zostało nagrodzone - mówił Feliks Falk na spotkaniu z zamojskimi widzami.

W opowiedzianej w sposób kameralny historii tytułowej bohaterki ratującej żydowskie dziecko w czasie okupacji reżyser i zarazem scenarzysta prezentuje postawę, która musi budzić u widza reakcję. Siła filmu jest tak wielka, że chyba każdy stawia sobie pytanie - jak zachowałby się w sytuacji Joanny?

Jednocześnie obraz przedstawia cały wachlarz postaci w trybach czasu wojny. I ponownie daje do myślenia, że nic nie jest pewne i jednoznaczne aż do momentu weryfikacji. "Tyle wiemy o siebie, ile nas sprawdzono" - pisała Wisława Szymborska.

I Feliks Falk, prawie jak w pokerze sprawdza, choć nie osądza. To widz zdecyduje, kto zdał egzamin z człowieczeństwa, bo wojna nie może przecież usprawiedliwiać wszystkich złych uczynków. Dobro i zło jest tu czytelne. Paradoksem jest, że to dobro i poświęcenie zostało ukarane, i to po kilkakroć.W opinii reżysera czyn Joanny był odważny i szlachetny. Jego zdaniem, nie było podstaw do oskarżenia kobiety. I co więcej - nikt nie postarał się o minimalne zrozumienie jej zachowania. "Joanna", uznawana za najlepszy film w karierze Feliksa Falka, choć rozgrywa się w okupowanym Krakowie to stawia współczesne pytania: Kto jest swój, a kto obcy? Zapewne nikt tu nie jest bezwzględnie zły, każdy miałby coś na swoje usprawiedliwienie. Jednocześnie wielki dramat przeżywa bohaterka nie znajdując oparcia u tych, na których mogłaby liczyć. W swoim heroicznym czynie jest samotna. Choć może nie do końca. Paradoksalnie wsparcie przychodzi od tych, którym tak na prawdę nie powinna zaufać. Ten film to dla nas wymiar gorzkiej prawdy o sobie, o drugim człowieku.

Na ulicach i lokalach Krakowa odbywają się łapanki. Życie miasta stwarza pozory normalności. Działają urzędy, funkcjonują lokale i sklepy. W jednej z łapanek aresztowana zostaje matka małej Róży, Żydówka, spędzająca urodziny córki w kawiarni. W chwile przed łapanką, kiedy zainteresował się nią "szmalcownik", wysyła córkę do kościoła. Następnego dnia, śpiącą Różę odnajduje Joanna.

Mąż Joanny nie wrócił z wojny i nie daje znaku życia. Młoda mężatka nie rozpacza, czeka na niego pewna, że wróci. Pracuje, odwiedza rodzinę i modli się. Wielki zasób miłości do męża przelewa na żydowską dziewczynkę, którą ukryła w swoim mieszkaniu, w tajemnicy przed najbliższymi. Widz zauważy, że z czasem nawiązuje się ogromna więź pomiędzy bohaterkami i obecność Róży jest dla Joanny szczęściem, że jest jej potrzebna tak jak ona dziewczynce.

Ale najgorsze dopiero nadejdzie. Będzie się musiała z tym zmierzyć absolutnie sama. Najpierw w osobie wścibskiej gospodyni, braku zrozumienia u najbliższych, potem utraty pracy przez Joannę, wizyty niemieckiej policji jako skutku donosu, że przechowuje Żydów i wreszcie choroby Róży. Teraz napięcie będzie rosło bezlitośnie. Kolejna wizyta niemieckiego oficera, intelektualisty, który zapragnął porozmawiać po francusku i napić się wina w towarzystwie pięknej kobiety jest dla Joanny największym zagrożeniem. W akcie obrony żydowskiej dziewczynki nie waha się i płaci wysoką, jeśli nie najwyższą, cenę oddając się naziście.

Okazuje się jednak, że to Niemiec z tych "dobrych". Nie tylko przesłał Joannie paczkę żywnościową, także zdobył informacje o mężu bohaterki, który zmarł w oflagu. Tragedii nie koniec, choć jej powodem nie są już okupanci lecz polskie podziemie. Napiętnowana za rzekomą zdradę została ogolona i upokorzona. Przeżywa gehennę, ma chwile słabości, nawet odtrąca Różę, i choć wyrzeka się jej matka, nie zapraszając na Wieczerzę Wigilijną, Joanna znajduje siłę aby małą Żydówkę, z pomocą Staszki, współpracownicy z poczty, oddać w bezpieczne ręce sióstr zakonnych. Teraz, jak wybitnie sugeruje nam Feliks Falk, może wejść na sam szczyt swojej golgoty i umrzeć. Film kończy obraz szczytów górskich zasypanych śniegiem, przez który brnie bohaterka. I znika we mgle. Stało się zło i nie ma jednego winnego. A świat? Świat się nawet nie zatrzymał na jedną chwilę.

W moim przekonaniu, także bez wątpienia Feliksa Falka, ten film może wychowywać, i nie tylko młode pokolenie. Nie jest to uczta dla każdego, ponieważ film stawia wysokie wymagania. Ukazuje coś unikalnego, nad wyraz prawdziwego, że nawet wielki człowiek, zdolny do poświęcenia i męczeństwa, przegrywa w sytuacji odrzucenia przez bliskich i środowisko, bo nie liczy się prawda, liczy się egoizm jednostek. I w tym tkwi uniwersalizm filmu, trudnego i bolesnego dla widza, choć także bardzo wzruszającego.

* * *

Po projekcji "Joanny" reżyser i scenarzysta, filmowy i teatralny, dramatopisarz, artysta plastyk, twórca osławionego Kina Moralnego Niepokoju, nagrodzony za najlepszą reżyserię i scenariusz na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz uhonorowany Nagrodą Rosyjskich Dziennikarzy i Nagrodą Rosyjskich Klubów Filmowych na 33. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie spotkał się z zamojską publicznością.

- Myślę, że każdy z nas choć raz spotkał się w życiu z taką sytuacją, że ktoś czyni rzeczy dobre a spotyka go za to kara - tak nawiązał do filmu Feliks Falk. Potem głos należał już do widzów, którzy nie tylko dziękowali za niezwykły obraz, także postawili wiele pytań.

Na jedno z nich - dlaczego matka uwierzyła w to co się dzieje z Joanną i odrzuciła ją w przeddzień Wigilii, najważniejszego dnia w roku? - Falk odpowiedział, że mogło się tak zdarzyć. Tu chodzi o aspekt dramatyczny, że nawet matka się od niej odwróciła.

Inspiracją dla scenarzysty i reżysera była przeczytana historia o zniknięciu bohaterki. Bazując na tym fakcie obmyślił całą opowieść. Jak powiedział - współpraca z młodziutką, inteligentną Sarą Knothe układała się dobrze. Mogła pracować 3, 4 godziny, szybko się męczyła, więc ekipa robiła przerwy.

Jeden z widzów oceniając film zauważył, że jest oszczędny w formie i przez to zyskuje na autentyzmie. Końcowa scena jest siłą tego filmu przez to, że ten film zrobiony jest wręcz w akademicki sposób. Feliks Falk podziękował za tę opinię i dodał, że film jest ubogi po to żeby czuło się tę wojnę, jej obecność na każdym kroku.

Padały i inne oceny. - Ten film jest o relacjach a nie o Holokauście. To nie był ogrom strachu tylko po to żeby pokazać co się dzieje teraz i tutaj. Zrobił pan idealny film o nas. Choć byłam sceptyczna nastawiona do filmu to jestem nim pozytywnie zaskoczona - recenzowała młoda dziewczyna.

Na uwagę zasługuje też inna wypowiedź: - Ile tragizmu i dramatu zawarł pan w scenach. Matka odrzuciła córkę w sposób nieludzki, mówiąc jej, że nie ma prawa przyjść na Wigilię, w najważniejszy dzień w roku. To jest tragiczne w skutkach. Donosicielka gospodyni na każdym kroku szukała aby na nią donieść, aby jej zrobić krzywdę. Stosunek Joanny do Róży się zmieniał. Na początku nie bardzo wiedziała co z nią zrobi ale później bardzo się do niej przywiązała. Ile poświęcenia było w tej kobiecie, że oddała się Niemcowi aby ratować to dziecko, nie mając pewności czy jej nie wyda albo nie zastrzeli. Ten dramatyzm został tak bardzo uchwycony, właściwie we wszystkich scenach.

- Ja zakończenie filmu odbieram pozytywnie. Te góry dają siłę, biały śnieg to oczyszczenie. Takich głosów także nie brakowało. Feliks Falk pozostawił bowiem obraz niedopowiedziany. Celowo. I jak powiedział Feliks Falk na podsumowanie spotkania - bardzo lubi słuchać różnych interpretacji na temat zakończenia filmu. Różnie jest odbieranie i różnie interpretowane. Mnie się podoba to co pani powiedziała. Sam nie odbierałem tego jako pozytywne zakończenie, to jest zakończenie otwarte.

* * *

Na pamiątkę spotkania w Zamościu, organizatorzy XVII "Sacrofilmu" wręczyli Feliksowi Falkowi statuetkę "Brama", wykonaną przez Bartłomieja Sęczawę.


autor / źródło: Teresa Madej
dodano: 2012-02-29 przeczytano: 2374 razy.Zobacz podobne:
     Zdarzyło się na "Sacrofilmie" / 2012-03-06
     Krzysztof Zanussi "O życiu i śmierci" / 2012-03-05
     "Rozstanie" - irańska opowieść o prawdach uniwersalnych / 2012-03-04
     Sacrofilm: Człowiek w obiektywie Lembryka / 2012-03-04
     Feliks Falk: Prawda w roli głównej / 2012-03-01
     "Wymyk" - współczesna przypowieść o Kainie i Ablu / 2012-03-01
     Zainaugurowano XVII edycję "Sacrofilmu" / 2012-02-27
     Ks. Mokrzycki o przesłaniu "Sacrofilmu" / 2012-02-26
     Wydarzenie specjalne Sacrofilmu: Francesca Melandrii z filmem VERA / 2012-02-25
     SACROFILM 2012: Spotkanie z Feliksem Falkiem / 2012-02-24
     Joszko Broda zainauguruje Sacrofilm / 2012-02-22
     Sacrofilm 2012 - program / 2012-02-13
     Dyskusyjny Klub Filmowy w lutym / 2012-01-30
     Inspirujący "Sacrofilm" - podsumowanie XVI edycji / 2011-03-23
     Sacrofilm 2011: Głód 33 / 2011-03-21
     Impresje Marka Stryszowskiego / 2011-03-18
     Sacrofilm 2011: Misteryjny koncert / 2011-03-17
     "Brama" dla Zanussiego / 2011-03-16
     Sacrofilm 2011: Intelektualny spór o rozum i wiarę / 2011-03-14
     Sacrofilm 2011: Jerzy Tyburski interpretatorem tajemnicy człowieka / 2011-03-13

Warto przeczytać:
     Zamość kulturą stoi, czyli uroczysta gala Podsumowania Roku Kulturalnego / 2018-12-17
     "Boska kurtyna", czyli natura w obiektywie Tadeusza Adamczuka / 2018-12-16
     V Orszak Trzech Króli ph. "Odnowi oblicze ziemi" / 2019-01-10
     PODRÓŻ Marcina Marona w BWA / 2018-12-13
     Zespół The VOICES, Kamila Malik i Namysłowiacy w koncercie "Magia Świąt" / 2019-01-10- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet