|
Zainaugurowano XVII edycję "Sacrofilmu"W ramach inauguracji XVII edycji "Sacrofilmu" zaprezentowano idee Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego w Zamościu, statuetką "Brama" uhonorowano redakcję Katolickiego Radia Zamość, a Joszko Broda z zespołem wykonał koncert "Jałmużna Postna" (24.02.).
Otwarcia kolejnej edycji MDFR dokonał inicjator "Scarofilmu" ks. Wiesław Mokrzycki z parafii p.w. Św. Antoniego w Dyniskach. Następnie przywołał przesłanie wydarzenia o wymiarze religijno-kulturalnym. Wzorem roku ubiegłego, kiedy to uhonorowano ludzi, którzy w sposób szczególny przyczynili się dla krzewienia idei "Sacrofilmu" i idei dialogu międzyreligijnego - wyróżniono wówczas prof. Krzysztofa Zanussiego i dr Seweryna Kuśmierczyka - przyznano "Bramę" kolejnym osobom promującym dzieło "Sacrofilmu".
- "Brama" symbolizuje miejsce, przez które się przechodzi, które jest otwarte, także otwarcie na dialog międzyreligijny, dialog z drugim człowiekiem, otwarcie na wartości, na spotkanie i przebywanie z drugim człowiekiem. "Brama" jest także dla tych, którzy chcą do Zamościa przyjechać i bardziej jeszcze związać się z Zamościem - powiedział ks. Mokrzycki.
W tym roku statuetkę przyznano mieszkającemu w Lublinie, pracującemu w Warszawie a zakochanemu w Zamościu prof. Eugeniuszowi Sakowiczowi, wykładowcy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który jako pierwszy podjął na "Sacrofilmie" tematykę islamu i zaprosił imama Taha Żuka i Abu Tabaka. Dzięki niemu w tegorocznej debacie weźmie udział Seldżuk Mustafa Oskan z Turcji, powiązany z telewizją turecką. To przyczynek do otwarcia się "Sacrofilmu" na Turcję.
Drugą "Bramę" przyznano Katolickiemu Radiu Zamość, które towarzyszy "Sacrofilmowi" od początku istnienia. Nagrodę za wieloletnią współpracę odebrał z rąk organizatora festiwalu Andrzeja Bubeły, dyrektora CKF "Stylowy" - dyrektor KRZ ks. Jacek Rak.
Ks. Mokrzycki podkreślił, że grupa osób współpracujących z "Sacrofilmem" stale się powiększa z uwagi na podjęcie współpracy nie tylko z festiwalem w Terni (Włochy), także z festiwalem z La Salette (Francja). Podczas tej edycji zostanie zaprezentowany włoski film dokumentalny pt. "Wera" w reż. Francesci Malandri (27.02. godz. 15.15).
Przypomniano, że podobnie jak w poprzednich latach pojawią się festiwalowi goście: Feliks Falk, Krzysztof Zanussi, Dagmara Drzazga, Rafał Wieczyński. W tematykę filmowa będą wprowadzać filmoznawcy i krytycy filmowi: dr Seweryn Kuśmierczyk, Wojciech Kałużyński, Konrad Sawicki i ks. prof. Marek Lis.
Ks. Mokrzycki podziękował obecnym na inauguracji i tym, którzy będą uczestniczyć w realizacji programu "Sacrofilmu" za zainteresowanie, które oznacza, że "Sacrofilm" nie jest imprezą czy wydarzeniem religijno-kulturalnym obojętnym przynajmniej pewnej grupie mieszkańców Zamościa, ale nie tylko. Podziękowania złożył także sponsorom przedsięwzięcia: Urzędowi Miejskiemu w Zamościu, Starostwu Powiatowemu w Zamościu, Urzędowi Gminy w Zamościu, PGE Dystrybucja S.A., spółce Energozam i SKOK ks. F. Blachnickiego w Zamościu.
W sposób szczególny ks. Mokrzycki dziękował redakcjom, które przyjęły patronat medialny oraz przedstawicielom mediów, którzy tę problematykę poruszają bo w ten sposób kształtują dobry klimat wokół "Sacrofilmu".
Uczestniczący w inauguracji "Sacrofilmu" mogli wysłuchać koncertu "Jałmużna Postna" w wykonaniu zafascynowanego muzyką ludową Joszko Brody z zespołem, wywodzącym się z Beskidów. Element koncertu został wprowadzony aby słowa pieśni pasyjnych i szczególna muzyka wprowadziły słuchaczy w nastrój refleksji i zadumy w czasie trwającego Wielkiego Postu. To najlepszy czas na "Sacrofilm"- pierwszy tydzień postu - podkreślił ks. Wiesław Mokrzycki.
- Będziemy grać i śpiewać z moim tatą Józefem (70 l.). Ten czas liturgiczny w Kościele to temat wspaniały i wieczny, dlatego zaryzykowałem i mam 8 dzieci, ponieważ życie jest na zawsze. Instrumenty, które państwo usłyszycie krążyły po naszej ziemi. Od kilkunastu lat mieszkam u was, na wschodzie. To co odkryłem tu - to jest pogranicze. Miejsce gdzie ja się wychowałem też jest na pograniczu, a mój krąg kulturowy to Budapeszt, Wiedeń, Morawy, Słowacja. Krąg kulturowy moich dzieci, które urodziły się tutaj, jest już zupełnie inny. I o tym staram się opowiedzieć - zapowiadał koncert Joszko Broda, który dzień wcześniej obchodził 40-te urodziny.
Po wykonaniu pierwszego utworu Joszko Broda zaproponował zamianę sali na górkę lub na potężny kościół, ponieważ jego instrumenty grają "same z siebie", tutaj miały drobne ograniczenia. Pomimo ograniczeń akustycznych muzyczny "samorodek", który jak powiedział po koncercie nie zna nut, gra wraz z ojcem i zespołem muzykę, która płynie w jego krwi.
W repertuarze koncertu "Jałmużna Postna" znalazły się archaiczne pieśni z Cieszyńskiego, które wykonał, pięknym głosem a'capella Józef Broda, a wśród nich: "Jezu Chryste Panie Miły". Niezwykle mocno zabrzmiały również pieśni pasyjne wykonane przez towarzyszące panom śpiewaczki ludowe z Beskidów, na terenie których rodzina Brodów zamieszkuje od XII w.
Zaprezentowano także utwory śpiewane zgodnie z tradycją tylko raz w roku w kościele, po Palmowej Niedzieli, jako zapowiedź nadchodzącej wiosny.
Największe wrażenie na słuchaczach robiła gra Joszko Brody na oryginalnych instrumentach, płaczących i przejmujących: trąbie sałaskiej, gajdach, piszczałkach, słomkach, drumli, fujarze postnej, trombicie sałaskiej i rogu "szofar" oraz "liściu". Autentyczny wymiar ludowej muzyki i ludowego śpiewu zespołu Joszki Brody to dowód bezkompromisowego traktowania przez niego wielkiej pasji, dla której inspiracje znajduje nie tylko w góralskiej muzyce. W efekcie słuchacz otrzymuje niesłychanie ciekawe brzmienia.
* * *
Współpartnerami "Sacrofilmu" są: Sieć Kin Studyjnych, Filmoteka Narodowa, Dyskusyjny Klub Filmowy Senso i Instytut Sztuki Filmowej w Warszawie. Patronat honorowy nad "Sacrofilmem" sprawują: bp. Mariusz Leszczyński - Administrator Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, prof. Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy, Marcin Zamoyski - Prezydent Miasta Zamościa i dr Jan Andreasik - Rektor WSZiA w Zamościu.
Organizatorami Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Parafia p.w. św. Antoniego w Dyniskach i Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Współpraca: Filmfestival Popoli e religioni - Terni, Italia i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.
Zamość onLine jest patronem medialnym XVII Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm" w Zamościu autor / źródło: Teresa Madej dodano: 2012-02-27 przeczytano: 17693 razy.
Zobacz podobne:
Warto przeczytać:
|
|
|
|