www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w czwartek, 21 listopada 2024, w 326 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Janusza, Konrada, Reginy.
Listopadowe przysłowia: Kwitną drzewa w listopadzie, zima aż do maja będzie. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > Kultura


- - - - POLECAMY - - - -




XI Eurofolk: Rumuńskie i litewskie barwy folkloru

Zarówno Zespół z Litwy, uczestnik festiwali m.in. we Wrocławiu, Białymstoku jak i debiutujący w Polsce Zespół z Rumunii, koncertujący w Turcji, Niemczech i na Węgrzech, byli zgodni co do jednego - takiej organizacji, znakomitych zespołów oraz wspaniale reagującej publiczności nie spotkali nigdzie.

O zespołach opowiadają ich opiekunowie: Dumitru Flucus z Rumunii i Vilius Tavoras z Litwy.

- Jeszcze 6 lat temu nie było u nas żadnego zespołu ludowego. Zdecydowaliśmy jako społeczność Sinca Noua, że musimy założyć taki zespół, żeby zachować tradycję, bo świat idzie bardzo szybko w kierunku globalizacji. Sądzę, że każda wieś, każde miasto i kraj powinien podtrzymywać, w europejskiej kulturze, szczególną wartość swojej kultury - mówi Dumitru Flucus.



Dumitru Flucus jest burmistrzem Sina Noua, niewielkiej miejscowości, liczącej 2,5 tys. osób. Kiedy zdecydował o założeniu zespołu - został jego choreografem. Wspiera go Gica Popa jako choreograf, oraz osoba prowadząca czterogłosowy chór, który pozostał w Rumunii. Jest także dwóch nauczycieli gry na instrumentach. Wystartowali z jednym instrumentem, pozostałe zakupione zostały z europejskiego programu. Jak podkreśla burmistrz - skorzystali z wielu funduszy europejskich na rozwój kultury swojej miejscowości. Jest przekonany, że wkrótce każdy tancerz będzie śpiewał i grał na instrumencie. Przyszłość widzi bardzo pozytywnie.

Członkowie zespołu to młodzi ludzie, od 16 do 18 lat i 3 studentów. Wiedzę o dawnych tańcach pozyskali od siedemdziesięciolatków. Po 3 latach opanowali je i teraz bardzo szybko się rozwijają. W zespole jest 150 osób.

Stroje, w którym wystąpili na festiwalu pochodzą z regionu Transylwanii. Są oryginalne. Każdy ma swój własny, ręcznie wykonany, także buty. To dziedzictwo dziadków i rodziców. Są autentyczne. Finansowo wspiera zespół samorząd, ponieważ rozumie, że kultura jest rzeczą bardzo ważną. Nie są to duże pieniądze ale rezultat jest bardzo duży. Jest ważne, że wszyscy rozumieją tę potrzebę.



Miejscowość położona jest w górach Transylwanii. Pięćdziesiąt lat temu władza komunistyczna zniszczyła miejscowość ponieważ mieszkańcy pomagali partyzantom walczącym w górach z komunistami. Władza w odwecie zabrała z miejscowości mera, lekarzy, szkołę oraz zniosła prawa miejskie, które odzyskało miasto 10 lat temu. Sina Noua leży 50 km od pięknego Braszowa (Brasov).

- Jestem jego pierwszym burmistrzem. My bardzo szybko odbudowaliśmy infrastrukturę i instytucje pozyskując najwięcej funduszy z UE w cały naszym regionie. Rozwinęliśmy infrastrukturę, kulturę i duchowe życie miasta. To bardzo piękne miejsce, także dla młodych ludzi, którzy mają tu szanse na przyszłość. To dobry przykład dla innych. Chcieliśmy wystąpić na "Eurofolku" w Zamościu ponieważ wiedzieliśmy, że to bardzo poważny festiwal. My bardzo doceniamy polski folklor i jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tutaj jesteśmy. Ten pobyt w Zamościu na festiwalu jest dla nas wielkim, wspaniałym doświadczeniem, najlepszym do tej pory - podkreślił burmistrz Flucus.

Za naszym pośrednictwem burmistrz Sina Noua dziękuje za zaproszenie na XI MFF "Eurofolk" w Zamościu. Kilkakrotnie podkreślił bardzo wysoki jego poziom. Przekazał tez gratulacje za organizację wspaniałego festiwalu - dla organizatorów, pilotów grupy, pani Anny i Prezydenta Zamościa.

* * *

- Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Litewskiego Uniwersytetu Edukologii Šviesa został założony w 1954 r. przez kompozytora Kuropisa. Chociaż zespół niedługo będzie obchodził 60-lecie, to jego członkowie zawsze są młodzi, ponieważ to studenci różnych specjalizacji - opowiada Vilius Tavoras z Litwy.



Na Litwie są cztery, zróżnicowane kulturowo regiony geograficzne, ale na zamojskiej "eurfolkowej" scenie Litwini zaprezentowali tańce trzech regionów. Stroje zostały wykonane w oparciu o stroje z przełomu XIX i XX wieku. Tancerze wystąpili w butach jakie noszono na Kurpiach. Wykonywane przez nich tańce oddają dawne życie na Litwie, zwyczaje, obyczaje, pracę w polu i w domu oraz jak pokazują jak spędzali wolny czas i świętowali. Układy choreograficzne opracowano w taki sposób aby przybliżyć życie wsi litewskiej, jej kulturę i tradycję. Te ludowe tańce są mniej złożone w układach choreograficznych, ale nagradzany na wielu festiwalach zespół Šviesa, laureat nagrody "Złoty ptak" przyznanej przez Ministerstwa Kultury w 2004 r. dla najlepszego zespołu amatorskiego danego roku, stylizuje dawne tańce i opracowuje w bardziej skomplikowanych krokach co daje zdecydowanie lepszy efekt i stanowi o poziomie tancerzy. Dawniej na Litwie pieśni i przyśpiewki wykonywano jednogłosowo, ale kompozytorzy rozłożyli je na cztery głosy by brzmiały piękniej. Na repertuar zespołu składają się nie tylko litewskie pieśni, tańce i melodie ludowe, ale również współczesne utwory oparte na najlepszych ludowych tradycjach.



Zespól Šviesa z Wilna regularnie uczestniczy w Narodowym Festiwalu Piosenki Litewskiej wpisanym na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, jak również w Studenckim Festiwalu Pieśni i Tańca Krajów Bałtyckich "Gaudeamus". Kierownikiem zespołu jest Jolanta Kisielytë Sadauskienë. Jednym z muzyków kapeli jest Polak Edward Michaůkiewicz. .

Uczestnictwo w XI MFF "Eurofolk" w Zamościu było możliwe także za sprawią Polskiej Sekcji CIOFF.



- To fantastyczny festiwal - zauważa chórmistrz Vilius Tavoras. W Polsce jesteśmy po raz piąty, ale ten festiwal jest najlepszy ze wszystkich. Zarówno organizacja jak i publiczność - nie ma sobie równych. Byliśmy już m.in. w Białej Podlasce, Białymstoku, współpracujemy z Uniwersytetem we Wrocławiu, występowaliśmy w Sejnach.

Portal Zamość onLine był patronem medialnym
XI Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Eurofolk - Zamość 2012"


autor / źródło: Teresa Madej, fot. Wojciech Czerwieniec
dodano: 2012-07-25 przeczytano: 15865 razy.



Zobacz podobne:
     Eurfolkowe remanenty / 2012-07-30
     XI Eurofolk: XIX-wieczne tańce ludowe / 2012-07-26
     XI Eurofolk: Koncert finałowy / 2012-07-25
     XI Eurofolk: Folklor z "rosyjską duszą" / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Amerykański folklor z misją / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Bogactwo światowego folkloru w Zamościu / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Na scenie... / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Ekwadorski balet z szamanem / 2012-07-23
     XI Eurofolk: Wybory Miss i Mistera / 2012-07-23
     Paradą ulicami Zamościa rozpoczęto EUROFOLK / 2012-07-20
     Prezydent Zamościa przyjął Gości Eurofolku / 2012-07-18
     I stanie się "Eurofolk" - rozmowa z Jolantą Kalinowską-Obst / 2012-07-17
     Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Eurofolk - Zamość 2012" - program / 2012-07-05
     Amerykanie zatańczą w Kawęczynku a Hiszpanie na Szwedzkiej / 2012-07-05
     XI Eurofolk: Potrzebna jest pomoc przy organizacji / 2012-06-26
     Miasto przyznało dotacje na imprezy kulturalne / 2012-02-24
     Wspomnienie "Eurofolku" / 2011-08-01
     X Eurofolk: Galowy koncert w deszczu / 2011-07-27
     Finał EUROFOLKU / 2011-07-27
     X Eurofolk: Tańce okolic równika / 2011-07-26

Warto przeczytać:









- - - - POLECAMY - - - -




Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet