www.zamosconline.pl - Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu
Zamość i Roztocze - redakcja Zamość i Roztocze - formularz kontaktowy Zamość i Roztocze - linkownia stron Zamość i Roztocze - komentarze internautów Zamość i Roztocze - reklama Zamość i Roztocze - galeria foto
Redakcja Kontakt Polecamy Komentarze Reklama Fotogaleria
Witaj w sobotę, 19 stycznia 2019, w 19 dniu roku. Pamiętaj o życzeniach dla: Henryka, Mariusza, Gildy, Racimira.
Styczniowe przysłowia: Święta Jagna taje bagna. [...]

Turystyka: Noclegi, Jedzenie, Kluby i dyskoteki, Komunikacja, Biura podróży Rozrywka: Częst. radiowe, Program TV, Kina, Tapety, e-Kartki, Puzle, Forum Służba zdrowia: Apteki, Przychodnie, Stomatologia Pozostałe: Kościoły, Bankomaty, Samorządy, Szkoły, Alfabet Twórców Zamojskich

www.zamosconline.pl Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu


\Home > W naszym mieście
- - - - R E K L A M A - - - -

 Polecamy domeny:

 kontakt:
   biuro@vdm.pl
   604548050

- - - - R E K L A M A - - - -

Muzyczna opowieść wigilijna ze św. Mikołajem

Oprawiona śpiewem i muzyką opowieść o narodzeniu Jezuska w ubogiej betlejemskiej stajence na tle przyprószonych śniegiem choinek, uśmiechnięte dziecięce buzie i św. Mikołaj z prezentami - to zawartość Poranku Muzycznego, który odbył się w sali Orkiestry Symfonicznej w Zamościu (15.12.).Świąteczna atmosfera udzieliła się organizatorem cyklu edukującego muzycznie najmłodszych. W grudniowy poranek Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego zaprosiła dzieci na "Opowieść o Bożym Narodzeniu". Soliści i muzycy zaprezentowali dzieciom historię, która wydarzyła się ponad 2 tysiące lat temu w ubogiej betlejemskiej stajence. Wykonawcami koncertu byli: Elżbieta Kozyra - prowadzenie i śpiew - sopran, Barbara Rabiega - śpiew - mezzosporan, Dariusz Sobczak - śpiew - baryton, Lech Górski - akompaniament, Janusz Puławski - obój, Krzysztof Stopa - skrzypce oraz Rafał Pilewicz - obsługa prezentacji multimedialnej. W roli gości specjalnych wystąpiły, niczym anioły - dzieci Suzuki z Akademii Rozwoju Talentu Violinki.

Wigilijną opowieść rozpoczęła Elżbieta Kozyra słowami: Pod koniec grudnia, w Betlejem wydarzyła się historia jakiej nie znał świat. Po długiej podróży do starej, drewnianej szopy wprowadzili się nowi lokatorzy - Józef i Maryja, dla których nie było miejsca w żadnej gospodzie. Tam na świat, w towarzystwie osiołka, psa, myszy przyszedł malutki Jezus. A korytko służące do tej pory zwierzętom stało się jego żłóbkiem. Było w nim cieplutko i mięciutko. Nad szopą świeciła najjaśniejsza z gwiazd, a wszystkie zwierzątka czuwały i słuchały kołysanek Maryi.Ten wstęp był zapowiedzią do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek niosących przedsmak radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Pierwszą wykonaną kolędą była "Lulajże Jezuniu".

Betlejemska gwiazda była niezwykła, jej blask przyćmiewał nawet światło księżyca. Niedaleko szopy spali, pilnujący owiec, pasterze. Wszyscy mieli piękne sny. Tajemniczy głos szeptał każdemu z pasterzy: Idź, a zdobędziesz skarb największy na świecie. Kiedy się obudzili zobaczyli Anioła, który rzekł: To nie był sen, idźcie za światłem gwiazdy, a znajdziecie to, o czym śniliście. Ma moc odmieniania ludzkiego życia. I wówczas owce zaczęły mówić ludzkim głosem.Trójka wykonawców, pięknie, na głosy wraz z towarzyszącymi im muzykami wykonała kolejną kolędę - "Bracia patrzcie jeno". A potem, już przy żłóbku - Dzieciątku śpiewali pasterze wraz z obecnymi na sali - dziećmi i dorosłymi - "Gdy się Chrystus rodzi". Wszyscy pokłonili się Jezusowi słowami znanej kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Pokłonili się wykonawcy, pokłoniły się dzieci zachęcone ze sceny, a z ekranu spoglądało malutkie Dziecię. Do pokłonów - przepiękną grą na malutkich i większych skrzypcach przyłączyły się "Violinki" - kolędując "Chwała na wysokości Bogu".

Na pamiątkę wielkiego wydarzenia jakim były narodziny Jezusa w domach trwają przygotowania: Jadą sanie z lasu, choinki wiozą, gwiazda świeci, w lesie szumią drzewa, a wiatr im kolędy śpiewa. I dalszy ciąg przygotowań zgodnie ze słowami "kolędy domowej": ubieranie choinki, zasiadanie do kolacji wigilijnej, ta wieczerza od opłatka się zaczyna, ryby, grzyby i na ulubione kluski z makiem przyjdzie kolej, trzeba wyjąć paczki spod choinki, i najbliżsi będą z nami i razem zaśpiewają kolędę: "Cicha noc" - cudną kolędę śpiewano wspólnie. "Dzisiaj w Betlejem" zaśpiewano wraz z Trzema królami, którzy z dalekich stron przywieźli dary dla Jezusa.Puenta opowieści przyniosła konkluzję: Szkoda, że Boże Narodzenie jest tylko raz w roku, bo śnieg leży wokół bloku, w domu się robi jak w kolędzie, że lepiej już nie będzie. A wyjątkowe Dzieciątko urodziło się po to, by szczęściem zakwitła nasza Ziemia". Zakończenie koncertu niezwykłe. Wraz z solistami i muzykami dzieci wykonały pastorałkę naśladując głosy zwierząt i ptaków.

Prowadząca koncert Elżbieta Kozyra - życzyła wszystkim słuchaczom Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i zapraszała na kolejne koncerty i poranki muzyczne. I jeszcze wyrecytowała: Są takie kraje, gdzie z chmur spadają św. Mikołaje. Nie trzeba było długo czekać, pochylony pod ciężarem zawartości worka przybył do sali koncertowej Orkiestry Symfonicznej św. Mikołaj. Dobroduszny, hojny i obdarował grzeczne dzieci "Aniołami" z piernika.

Rzeczywiście, szkoda, ze Boże Narodzenie jest raz do roku, bo tyle w nim uroku! Boże Narodzenie mamy raz, ale koncert "Opowieści o Bożym Narodzeniu" tego dnia odbył się dwukrotnie. Kolejny raz dla wychowanków Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łabuniach i dzieci pracowników PGE Obrót S.A. - dobrodzieja "Poranków muzycznych" w Orkiestrze. Ten specjalny koncert był współfinansowany przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Do wychowanków także zawitał św. Mikołaj i dla całej 31-osobowej gromadki przyniósł "słodkie" paczki, dla najmłodszych - przytulanki, ufundowane ze składek pracowników PGE Obrót S.A. Oddział z siedzibą w Zamościu - w ramach wolontariatu pracowniczego.


autor / źródło: red.
dodano: 2013-12-17 przeczytano: 3111 razy.Zobacz podobne:
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     X Wigilia mieszkańców Zamościa / 2016-12-22
     Zamościanie spotkali się na Wspólnej Wieczerzy / 2015-12-23
     MIKOŁAJKI w Zamojskim Domu Kultury / 2015-12-04
     Mikołajki w Stylowym / 2015-11-30
     Przy wspólnym wigilijnym stole / 2014-12-27
     Zaproszenie na IX Zamojską Wigilię / 2014-12-11
     Rajd pieszy ze św. Mikołajem / 2014-12-10
     Mikołaj też gra w tenisa / 2014-11-29
     Mikołajki w Orkiestrze / 2014-11-28
     Mikołajki w Stylowym / 2014-11-25
     Mikołajki nie z tej bajki / 2014-11-23
     8. Wigilia na Rynku Wielkim w Zamościu / 2013-12-23
     Wigilia Mieszkańców Zamościa / 2013-12-17
     Św. Mikołaj nie zapomniał o najmłodszych / 2013-12-10
     W Zamościu spełniają dziecięce marzenia / 2013-12-04
     Licytuj z Jedynką prace Owsiaka, Talara i innych / 2013-12-01
     Laboratorium świętego Mikołaja w Stylowym / 2013-11-30
     Choinka Jedynki w Zamościu / 2013-11-19
     Mikołaj na Rynku Wielkim / 2013-11-19

Warto przeczytać:
     Winne cuda z Sardynii w Skarbcu Wina / 2018-12-09
     Superklasa z I LO / 2018-12-09
     Wspólna Wigilia zamościan po raz dwunasty / 2018-12-22
     Patriotyczny Wieczór Dobroczynności na rzecz Rodzinnego Domu / 2018-12-09
     Zamość powitał 2019 rok! / 2019-01-02- - - - R E K L A M A - - - -
- - - - POLECAMY - - - -

Zamość i Roztocze - wiadomości z regionu - Twoje źródło informacji

Wykorzystanie materiałów (tekstów, zdjęć) zamieszczonych na stronach www.zamosconline.pl wymaga zgody redakcji portalu!

Domeny na sprzedaż: krasnobrod.net, wdzydze.net, borsk.net, kredki.com, ciuchland.pl, bobasy.net, naRoztocze.pl, dzieraznia.pl
Projektowanie stron internetowych, kontakt: www.vdm.pl, tel. 604 54 80 50, biuro@vdm.pl
Startuj z nami   Dodaj do ulubionych
Copyright © 2006 by Zamość onLine All rights reserved.        Polityka prywatności i RODO Val de Mar Systemy Komputerowe --> strony internetowe, hosting, programowanie, bazy danych, edukacja, internet